Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Bruxelles, 25/11/2021 - 13:54

EU: Coronapas efter vaccination bør gælde ni måneder

Forslag fra EU-Kommissionen om coronapas tager højde for, at immuniteten efter vaccination falder over tid.

Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Hvis man er færdigvaccineret, bør det gælde som gyldigt EU-coronapas til rejser i ni måneder efter sidste stik.

Det foreslår EU-Kommissionen torsdag.

I dag gælder det 12 måneder i Danmark.

Forslaget kommer efter retningslinjer fra Det Europæiske Center for Forebyggelse af og Kontrol med Sygdomme (ECDC).

Det tager højde for, at immuniteten efter vaccinationen falder over tid.

EU-Kommissionen ønsker med forslaget at sikre, at reglerne, for hvor længe vaccination gælder som coronapas, er ens på tværs af medlemslandene.

De fleste EU-borgere har fået deres sidste vaccinestik i løbet af sommeren eller efteråret i 2021. Derfor vil coronapassets gyldighed med de foreslåede regler formentlig være udløbet, når sommerrejserne presser sig på i 2022.

Dermed er der lagt op til, at borgere må få et tredje skud med en boostervaccine forud for sommeren. Hvis altså coronasituationen til den tid stadig forudsætter brugen af coronapas.

Da der endnu mangler data for, hvor meget og hvor længe et boosterstik øger immuniteten, lægger EU-Kommissionen sig imidlertid ikke fast på, hvilken betydning et boosterstik skal have for coronapassets gyldighed.

Det holder kommissionen øje med. Den vil, når data er klar, fremlægge nye forslag på den baggrund.

EU-kommissær Didier Reynders, som fremlægger forslaget, understreger, at boosterskud vil være "afgørende i kampen mod virusset".

Han opfordrer medlemslandene til hurtigt at nikke ja til forslaget. Det vil have stor betydning for at sikre tryg og fri bevægelighed for EU's borgere, mener han.

EU-Kommissionen ønsker samtidig en mere ensartet tilgang, som har mere fokus på personer og mindre på, hvordan de enkelte landes coronasituation er.

Altså at der er mere fokus på den enkeltes vaccinestatus, snarere end hvilken coronasituation vedkommende kommer fra.

Det vil sige, at en person med et gyldigt EU-coronapas ikke skal mødes med ekstra restriktioner - såsom test eller karantæne - i et EU-land, uanset om personen ankommer fra et land med højt smittetryk.

/ritzau/

København, 19/12/2025 - 14:17

Forfatter og forlag frifindes i injuriesag om Fejø-bog

Ligheder mellem bog og virkelighed var krænkende, men grundet ytringsfriheden frifindes forfatter og forlag.

Forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal er fredag blevet frifundet i en injuriesag anlagt af en restauratør fra Fejø i forbindelse med romanen "Insula".

Det oplyser Retten i Nykøbing Falster til Ritzau.

Restauratør Frank Strathe har sagsøgt forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal, i forbindelse med bogen der udkom i august sidste år.

I bogen optræder karakteren "Rolf". En usympatisk drukkenbolt, der både kører spritkørsel og fremsætter strafbare trusler.

De karaktertræk vil Frank Strathe ikke kendes ved, men fordi "Rolf" på en lang række andre punkter minder om virkelighedens Frank, så føler Strathe, at bogen krænker hans ære.

Og så langt har Frank Strathe fået ret af den dommer, som har vurderet sagen. Ifølge hende er der nemlig så mange lighedstegn mellem den fiktive Rolf og den virkelige Frank, at de omstridte beskrivelser af Rolf må anses som en krænkelse af Frank Strathes ære.

Strathes advokat, Christian F. Jensen, anser netop den del af dommen som en lille sejr.

- Der er især to elementer, som jeg ser som en oprejsning for Frank Strathe. For det første anerkender retten, at der er fremsat grove beskyldninger mod ham. For det andet siger retten, at der ikke var grundlag for at anse ytringerne for sande og for at fremsætte dem.

Men selv om retten i udgangspunktet anser straffelovens injurieparagraf for overtrådt, så bliver der alligevel ikke tale om nogen straf eller anden konsekvens for forlaget og forfatteren.

De er nemlig beskyttet af ytringsfrihedsbestemmelsen i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention.

- Man har foretaget en afvejning mellem retten til at ytre sig og retten til privatliv, og her har dommeren valgt at gå ind ad en anden dør, end vi har, lyder det fra Christian F. Jensen.

Netop den afvejning er af så principiel betydning, at Frank Strathe vil anke dommen til Østre Landsret.

Hos Gyldendal er der tilfredshed med dommen. Her lægger skønlitterær forlagschef Simon Pasternak især vægt på, at der er vide rammer for ytringsfriheden, når det kommer til fiktion.

- Det er en meget klar dom, som slår fast, at der skal være vide rammer for kunsten og dens ytringer. Dommen lægger til grund, at "Insula" ikke er et dokumentarisk værk, men et fiktionsværk, der, selv om det til en vis grad er inspireret af virkeligheden, skaber sit eget univers, siger Pasternak i en skriftlig kommentar sendt til Ritzau.

- Det er afgørende for litteraturen, at der er forskel på fiktive og dokumentariske værker, og at fiktioner godt kan tage afsæt i virkeligheden og diskutere samfundsrelevante emner, lyder det fra forlagschefen.

- Det er vigtigt, at vi har vide rammer for ytringsfriheden, og at litteraturen indgår i vores samtale om, hvad samfundet er og kunne være. Vi håber, at dommen betyder, at forfattere fortsat kan skrive frit uden frygt for at blive sagsøgt, siger Simon Pasternak.

Frank Strathe skal betale henholdsvis 25.000 kroner og 20.000 kroner til forfatteren og forlaget til at dække deres sagsomkostninger.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 19/12/2025 - 13:41

Forfatter og forlag frifindes i injuriesag om Fejø-bog

Restauratør fra Fejø følte sig forulempet af ligheden mellem ham og den usympatiske karakter "Rolf" i bog.

Forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal er fredag blevet frifundet i en injuriesag anlagt af en restauratør fra Fejø i forbindelse med romanen "Insula".

Det oplyser Retten i Nykøbing Falster til Ritzau.

Restauratør Frank Strathe har sagsøgt forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal, i forbindelse med bogen der udkom i august sidste år.

Strathe mener, at "Rolf", en usympatisk karakter i bogen, har så mange lighedstræk med ham som virkelig person, at det udgør en retsstridig krænkelse.

Karakteren i bogen fremstilles dels som en, der kører spritkørsel, og dels fremsætter strafbare trusler, og det vil restauratøren ikke have siddende på sig.

Forfatteren og forlaget har under sagen forsvaret sig med, at der er tale om fiktion. Og selv om karakteren i bogen er inspireret af virkelighedens Frank Strathe, så er der ikke lighedstegn mellem de to.

Retten i Nykøbing Falster giver imidlertid Frank Strathe ret i, at de lighedstegn, der er mellem ham og "Rolf" i kombination med de opdigtede usympatiske egenskaber ved karakteren, var en krænkelse af Frank Strathes ære i straffelovmæssig forstand.

- Forfatteren og forlaget havde ikke grundlag for at anse udsagnene for sande eller for at fremsætte disse, lyder det i præmisserne for dommen, som retten har offentliggjort på sin hjemmeside.

Når det alligevel er endt med en frifindelse af forfatteren og forlaget, så skyldes det, at der er tale om en roman.

- Retten lagde endvidere vægt på formen og indholdet af romanen, og at en læser af bogen, der ikke havde kendskab til sagsøgeren (Frank Strathe, red.), ikke ville identificere bipersonen med sagsøgeren, lyder det i præmisserne.

Det er ytringsfrihedsbestemmelsen i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, som gør, at retten ikke vil give restauratøren medhold.

Retten har foretaget en afvejning mellem den bestemmelse på den ene side og den beskyttelse af sin ære, som Frank Strathe forfægter gennem straffelovens injurieparagraf. Og her har retten vægtet menneskerettighedskonventionen tungest.

Frank Strathe skal betale henholdsvis 25.000 kroner og 20.000 kroner til forfatteren og forlaget til at dække deres sagsomkostninger.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek