Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 03/02/2023 - 08:00

Popikon buldrer fremad: Jeg har storhedsvanvid

For Drew Sycamore er sangskrivningen det fedeste ved at være musiker. Men hun kunne ikke opgive at være artist, lyder det fra den singleaktuelle sanger.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Tenna Linnet Bork-Larsen, Ritzau Fokus

Noderne flyver rundt, kastes op i luften og bliver grebet igen, når Drew Sycamore skriver musik.

Hendes tredje single, "In the Club", fra det kommende album "Superfaith" er en upbeat sang, der byder alvorlige emner op til dans.

- Det er sådan en sang, som jeg forestiller mig, vil blive spillet på klubberne. Den er sassy, og den lægger op til at drikke tequilashots, lige inden man skal i byen, siger den 32-årige sanger.

Drew Sycamores karriere har taget fart, siden hun i 2018 udgav sin første single. I 2021 var hun den mest spillede danske kunstner på dansk radio.

I 2022 opnåede hun et af sine store mål, som var at åbne Orange Scene - endda på den første Roskilde Festival efter nedlukningen.

Og selv om det er skønt at være artist og optræde foran flere tusinde mennesker, er det sangskrivningen, der er det vigtigste for den fremadstormende kunstner.

- Det er i de timer, hvor sangen bliver skrevet, at jeg føler en mening med mit liv. Kreativiteten. Det er bare det, jeg skal lave, siger hun og tilføjer, at hun i udgangspunktet tror, at kreativitet er meningen med alles liv.

- Vi gør det bare så forskelligt. Hvis folk siger: Jeg er ikke sådan én, der er kreativ, så siger jeg: Jo, du er. Det er bare et spørgsmål om, hvordan din hjerne gør det.

Så selv om du ikke tegner, maler eller synger, kan du stadig godt være en kreativ sjæl, mener Drew Sycamore.

- Alle er kreative. Du tænker hele tiden, og du organiserer alt muligt. Mennesker er født kreative, og det er du også, lyder budskabet.

Når man er musiker, skal det kreative nogle gange fremprovokeres. Det kan godt være svært, fortæller sangeren.

- Især hvis man hele tiden er i gang. Når man skal spille tusinde koncerter, og der hele tiden er noget, man skal forholde sig til, er der rigtig meget på spil.

- Kreativitet kommer jo af, at man har tid til at kede sig. At man har tid til at tænke nogle tanker, siger hun.

Når hun er færdig med at producere et album og skal til at begynde forfra, tjekker hun derfor ud fra sociale medier. Hun læser mail, men svarer ikke.

- Jeg sætter mig ned og keder mig rigtig meget. Jeg ser film og dokumentarer, går en tur eller læser nogle bøger. Det er så fedt. Jo mere jeg keder mig, jo bedre.

- Og så kan jeg stille og roligt begynde at skrive lidt ned, som jeg kan gå i gang med. Musikskrivningen er det allerfedeste, og jeg gør alle de andre ting, såsom at spille koncerter, for at få lov til at skrive, fortæller Drew Sycamore.

Men hun har aldrig overvejet at lægge artisten til side og kun fokusere på sangskrivningen.

- Nej, jeg tror, at jeg er for meget en "attention whore", til at jeg kan gå helt bag scenen. Det der storhedsvanvid, som man skal have, det har jeg lidt for meget af, tror jeg.

Det har dog kun været en fordel i musikbranchen, fortæller musikeren.

- For det kræver jo en form for idiotisk selvtillid. Man skal tro på, at man simpelthen er Guds gave til menneskeheden, så man føler sig berettiget til at stille sig op på en scene og synge sine tanker for publikum.

- Det er lidt sådan: Nu skal I høre, hvad jeg har lavet, og hvad jeg kan, og så skal I klappe af mig bagefter, siger hun og griner.

Når Drew Sycamore først har udgivet en single eller et album, har hun dog ikke en forventning om at få ros. Hun opsøger faktisk slet ikke feedback.

- Når jeg først har udgivet noget, siger jeg: Så. Ja, her er en pakkeløsning til jer med krymmel på. Det er mit, og det har jeg skabt. Jeg håber, at I nyder det. Men så er jeg også videre, siger hun.

Derfor læser hun ikke artikler og anmeldelser om sig selv, fortæller Drew Sycamore. Det giver hende ikke noget konstruktivt.

- Jeg kan ikke bruge det til noget. Fordi hvad så, skal jeg gå ud at lave det om, hvis folk ikke synes, det er fedt? Sådan fungerer det jo ikke.

Privat er hun gift med tidligere forsanger i bandet Duné Mattias Kolstrup.

- Mattias læser alt, fordi han gerne vil nørde det. Men jeg hører aldrig de podcasts, jeg har været med i, og jeg læser ikke artikler.

- For så ved vi jo godt, hvad det ender med. Hvis der er ti, der skriver noget godt, og én, der skriver noget dårligt, fokuserer man ubevidst på det dårlige, siger hun.

Så selv om hun glæder sig til, at sangen og albummet udkommer, lægger hun ikke for mange forventninger i det.

- Der er jo nogen, der vil kunne lide det - og så er der nogen, der ikke vil. Og det er jeg okay med. For den Drew, der er på albummet, den er jeg jo ikke længere. Jeg udvikler mig hele tiden.

- Det er det, der er så sindssygt underligt ved at producere musik. For når det kommer ud, siger man: Farvel og tak! Og så går man i en ny retning. Den energi er blevet forløst, og så skal jeg ud i verden igen, fortæller hun.

Drew Sycamores nye single "In the Club" udkommer 3. februar.

/ritzau/

Storbritannien, 25/03/2025 - 10:26

Elton John brød sammen i 45 minutter: Jeg har ikke meget tid tilbage

Chris Pizzello/Ritzau Scanpix

Den 78-årige musiker Elton John frygter, at han ikke når at opleve sine og gemalen David Furnish' sønner på 14 og 12 år blive voksne.

Et ordsprog siger, at musik er følelsernes sprog. Og da Elton John for nylig indspillede nummeret "When This Old World Is Done With Me" til sit kommende album, ramte lyrikken ham lige i hjertekulen.

Mens Elton John selv har skrevet versene, har hans faste tekstforfattermakker, Bernie Taupin, skrevet omkvædet.

- Da jeg kom til omkvædet, handlede "When This Old World Is Done With Me" selvfølgelig om min død. Og når man når min alder, som er tæt på 100 år, tænker man: "Hvor lang tid har jeg tilbage", lyder det fra den 78-årige musiker i podcasten "SmartLess" ifølge Daily Mail.

- Når man har børn og en vidunderlig ægtemand, tænker man på dødeligheden. Så da jeg kom til omkvædet, brød jeg sammen i 45 minutter.

Elton John har dannet par med filminstruktøren David Furnish siden begyndelsen af 90'erne.

Sammen er de forældre til sønnerne Zachary på 14 år og Elijah på 12.

Elton John har tidligere udtrykt frygt for ikke at se parrets sønner blive gift. Og det berører også hans mand.

- Det gør mig virkelig ked af det. For i mit sind tror jeg, at Elton kommer til at leve for evigt - det tror vi alle sammen - Elton er så levende, at det er let at tro, sagde David Furnish sidste år i dokumentaren "Never Too Late", som fulgte Elton John under musikerens svanesang, hvor han satte punktum for 50 år på landevejen.

Elton John slog igennem i 1970 med "Your Song".

Siden har han hittet med "Candle in the Wind", "I'm Still Standing" og "Rocket Man" og ikke mindst soundtracket til Disney-klassikeren "Løvernes konge", der rummede balladen "Can You Feel The Love Tonight".

Den britiske hitmager har vundet et hav af priser gennem karrieren. Heriblandt to Oscars - for førnævnte "Løvernes konge" i 1995 og igen i 2020 med nummeret "I'm Gonna Love Me Again" skrevet til den biografiske film om ham, "Rocketman".

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 25/03/2025 - 10:01

Tre kvindelige musikere i årets top-5 på hitliste for første gang

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Ida Laurberg, Mekdes og Mumle er alle tre på top-5 over mest indtjenende numre af danske kunstnere i 2024.

For første gang nogensinde er der tre kvindelige sangskrivere i årets top-5 på Kodas hitliste for 2024.

Det skriver musikorganisationen Koda i en pressemeddelelse.

Det er de kvindelige kunstnere Ida Laurberg, Mekdes og Mumle, der er med i den øverste halvdel af top-10-hitlisten, der udkommer en gang om året.

Dermed er de i top-5 med musiknumre af danske kunstnere, som har indtjent mest i Danmark i 2024 ifølge Koda.

Ifølge Kodas direktør er det en positiv udvikling.

- Det er virkelig positivt at se, at der er kommet flere kvinder i toppen af de mest indtjenende hits hos Koda, siger direktøren i Koda, Gorm Arildsen, i pressemeddelelsen og tilføjer:

- Det ændrer ikke på, at der stadig er lang vej til en mere lige kønsbalance i dansk musik. Men jeg vil godt tillade mig at være håbefuld.

Direktøren i Koda fortæller, at en hitliste med tre kvinder i top-5 er sådan noget, der kan være med til at skabe ringe i vandet og skubbe til de nødvendige forandringer.

Ud over at det er første gang, at der er tre kvinder i top-5 på hitlisten, så er det også første gang, at alle ti numre på hitlisten er dansksprogede.

Her er der særligt en kunstner, der dominerer listen.

Nemlig musikeren Andreas Odbjerg, som har hele fire sange med på listen over de ti mest indtjenende numre af danske kunstnere i Danmark i 2024.

Det er også Andreas Odbjerg og Ida Laurberg, der fælles ligger nummer et på listen. Det er med sangen "Jeg Kan Rigtig Godt Li' Dig", som udkom i 2023.

På andenpladsen finder man også en duet. Det er sangen "Føles Godt" af Uro og Mekdes.

Gorm Arildsen mener, at der er en god grund til, at de sange er nogle af de mest indtjenende sange i 2024.

- Det er nogle ekstremt stærke og alsidige sange, der er på Kodas hitliste i år. Sange om kærlighed, venskab og omsorg, sange om at stå ved sig selv og den man er, siger Gorm Arildsen.

Han lykønsker de kunstnere, der ligger i top-10.

- Stort tillykke til alle sangskriverne på listen, uden dem havde vi ikke haft al den fantastiske musik at danse, feste, grine og græde til, siger Gorm Arildsen.

Koda er en musikrettighedsorganisation, der arbejder for, at komponister, sangskrivere og musikforlag får betaling for deres musiknumre.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 25/03/2025 - 08:00

FAKTA: Forskel på forskuds- og årsopgørelse

* Forskudsopgørelsen er et budget for din forventede indkomst og skat. Den kommer i november og viser indkomst og skat for næste år.

* Årsopgørelsen er en opgørelse over din skat. Den kommer i marts og viser, hvad du endte med at have af indkomst i det forgangne år, og hvad du betalte i skat.

Kilde: skat.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 25/03/2025 - 08:00

Gør som privatøkonomen: Sådan gennemgår hun sin årsopgørelse

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Privatøkonom forklarer, hvordan hun gennemgår sin årsopgørelse og tjekker den for fejl for at undgå missede fradrag og dobbeltbeskatning.

Skattestyrelsen har åbnet for adgangen til årsopgørelsen for 2024. Du kan altså allerede nu logge ind med MitID og tjekke, om det hele stemmer.

Det er vigtigt, at oplysningerne i din årsopgørelse er korrekte, så du hverken betaler for lidt eller for meget i skat. Selv mindre fejl kan koste mange penge.

Hvis du synes, det kan være lidt svært at overskue andet end, om du skal have penge tilbage i skat eller ej, fortæller privatøkonom i PFA Camilla Schjølin Poulsen her, hvordan hun selv griber årsopgørelsen an.

- Som det første åbner jeg min forskudsopgørelse for 2024, så jeg er nogenlunde forberedt på, hvad der møder mig, når jeg åbner årsopgørelsen, siger hun.

Forskudsopgørelsen og årsopgørelsen hænger sammen. Forskudsopgørelsen kommer i november og er et budget for din forventede indkomst og skat for næste år, mens årsopgørelsen i marts er et regnskab over din skat i det forgangne år.

- Jeg skimmer hurtigt forskudsopgørelsen og kan se, at jeg ikke har fået forskudsregistreret servicefradrag. Og da jeg har haft udgifter til rengøring, vinduespudsning og havearbejde sidste år, ved jeg allerede nu, at selv om jeg møder røde tal i årsopgørelsen, så er der gode muligheder for at gøre noget ved det, siger Camilla Schjølin Poulsen.

Selve resultat er naturligvis det første, hendes øjne falder på i årsopgørelsen. Altså om tallet er grønt eller rødt.

- Men selv om jeg skulle stå til en mindre restskat, tager jeg det roligt, fordi Skattestyrelsen endnu ikke har alle oplysninger om mine fradrag, så måske kan jeg helt undgå den, siger hun og fortsætter:

- Netop i år er jeg dog forberedt på, at jeg måske hører til de boligejere, der ender med at skylde penge på grund af problemer med at udregne skatterabatten i forbindelse med overgangen til de nye boligskatter.

De offentlige ejendomsvurderinger for de seneste år er forsinkede, og boligskatten vil blive genberegnet, efterhånden som vurderinger bliver klar.

- Som det næste læser jeg, hvad der står i "Vær opmærksom på" lige under det grønne eller røde tal. Her er der vigtige oplysninger, såsom at jeg har fået ægtefællerabat på beskatning af fri telefon. Der kan også stå advarsler, hvis jeg eksempelvis uforvarende har fået sat for meget ind på ratepension, siger Camilla Schjølin Poulsen.

Hvis du har indbetalt for meget, risikerer du at blive dobbeltbeskattet. Du får nemlig ikke fradrag for det beløb, der er indbetalt for meget, men du skal stadig betale skat, når pengene bliver udbetalt.

- Herefter gennemgår jeg hurtigt alle tallene. Lønindkomst og renteudgifter bør være korrekte, da Skattestyrelsen automatisk modtager disse oplysninger. Resten er overskueligt, da 2024 hverken bød på jobskift, boligkøb eller køb og salg af værdipapirer, siger hun.

Og så er tiden kommet til servicefradrag.

- Servicefradraget steg markant i 2024 til helt op til 11.900 kroner per voksen. Det betyder, at vi hjemme hos os nu kan få fuldt fradrag for samtlige udgifter til rengøring, vinduespudsning, fliserens og plænepleje, siger hun.

Som det sidste kigger Camilla Schjølin Poulsen i fanen boligskattelån for at sikre sig, at hun som boligejer ikke har indfrosset boligskat, da hun gerne vil undgå skjult gæld, der hober sig op.

- Jeg tjekker også, om min samlede skatterabat ser korrekt ud. Det punkt har drillet skattemyndighederne og står til at udløse en restskat til mange danskere, siger hun.

Vurderingsstyrelsen sendte sidste år brev til flere boligejere om, at de kan vælge at få et lån til staten til at dække eventuel restskat som følge af forkert skatterabat.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek