Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 17/02/2025 - 08:03

PRM / Festival fordoblet på et år: 23.000 besøgende sætter Gaming Week-rekord i Bella Center

Copenhagen Gaming Week havde urpremiere i januar 2024, og kun et år senere kan festivalen nu med rette kalde sig Danmarks hurtigst voksende event for gaming og bred spilkultur. Forventningen var op mod 20.000 besøgende, men drømmene blev overhalet af virkeligheden med hele 23.000 spilentusiaster i Bella Center Copenhagen fra den 13. til den 15. februar.

Rettigheder kontakt afsender

Af: Via Ritzau

Pressemeddelelse fra Bellagroup A/S

Samlet set blev der solgt over dobbelt så mange regulære festivalbilletter til Copenhagen Gaming Week i 2025 i forhold til 2024. Hertil kommer et stort antal udstillere, optrædende og akkrediterede brancheaktører fra ind- og udland, samt tusindvis af billetter uddelt til skoler og fritidsordninger gennem et særligt ansøgningsprogram.

”Det er intet mindre end fantastisk at se, hvordan Copenhagen Gaming Week er vokset på rekordtid uden at gå på kompromis med kvaliteten af indholdet for hverken gæster eller udstillere. Vi traf i år et aktivt valg om at gå fra ‘hands up’, hvor man blot sidder og hepper, mens andre gamer, til ‘hands on’, hvor besøgende kunne komme i spil og prøve så meget som muligt af selv, ” fortæller Andreas Bjerrum Larsen, Head of Copenhagen Gaming Week, og uddyber:

”Sammen med en bred sammenslutning af brancheaktører er vi lykkedes med at skabe en platform, der ikke blot engagerer besøgende, men også understøtter gaming, spil og sport som kultur, uddannelse og erhverv. Vi har oplevet et Bella Center fyldt med alle generationer – fra børn og unge til forældre og bedsteforældre, piger og drenge. Det bekræfter, at gaming er en fællesskabsbærende og inkluderende oplevelse.”

Den store efterspørgsel resulterede i, at festivalen måtte melde udsolgt ad flere omgange. Lørdagens billetter var revet væk allerede i januar, og tidligt fredag blev resten af festivalen meldt udsolgt.

Bella Center vibrerede af begejstring

Flere store begivenheder satte ekstra krydderi på festivalens sidste dage fra fredag aften og frem mod lørdagens afrunding:

  • Fredag aften blev Spilprisen 2025 uddelt i Bella Center i samarbejde med brancheorganisationen Games Denmark og spilmediet Arkaden, hvor knap 600 deltagere hyldede de mest bemærkelsesværdige danske spiludviklingspræstationer.

  • Kulturminister Jakob Engel-Schmidt åbnede lørdag officielt Danmarks nye Institut for Spiludvikling, NIMBI, som har fået regeringens opbakning til at styrke dansk spilkultur.

  • Laurids Foldager blev kåret som Danmarks bedste gamer i turneringen "W", der kulminerede i Power City med konfetti, stor jubel og tusindvis af tilskuere.

  • Samlerkortentusiaster oplevede et historisk øjeblik, da et sjældent 26 år gammelt Pokémon Base Set fra 1999 blev åbnet og afslørede hele tre Charizard-kort.

Derudover summede festivalen alle tre dage af aktiviteter lige fra gadesport, samlerkort og Superligastjerner til brætspil, indie-spiludviklere, kendte content creators, Youtube-stjerner og det meget besøgte streampo1nt, hvor gæster kunne følge med, mens anerkendte danske streamers spillede og talte publikum både online og i Bella Center igennem forskellige universer.

Store ambitioner for fremtiden

”Det har været en lang rejse at føre denne festival til virkelighed, afbrudt af en pandemi, men i samarbejde med Wonderful Copenhagen, Blackbox Media og vores mange partnere, samt opstartsstøtte fra Københavns Kommune har vi formået at skabe en platform med enormt potentiale. Vi ser kun dette vokse i fremtiden – ikke kun fysisk i Bella Center, men også med tråde til resten af landet, Norden og sågar verden,” siger Nicole Bellaiche, der som direktør for forretningsområdet Bella Presents har det øverste ansvar for Bellagroups egne eventformater som Copenhagen Gaming Week og Bogforum, og slutter:

”Allerede nu er vi i dialog med internationale brancheaktører og festivaler for at undersøge, hvordan vi kan styrke gaming- og spilkultur på tværs af grænser. Der er et kæmpe potentiale for gaming som kultur og eksporterhverv i Danmark. Nu har vi for alvor fået en platform, der kan understøtte det store potentiale og tage kampen op med vores nabolande, der historisk set har rykket hurtigere på dette område.”

Kontakt:

Kommunikationsdirektør Kaspar Mørk Arianto tlf.: 22155657 email: kaar@bellagroup.dk

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/release/14265586?publisherId=13559759&lang=da

** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **

Burbank, 13/11/2025 - 15:22

Disney-aktien falder efter skuffende filmudgivelser

Drew Angerer/Ritzau Scanpix

Disney omsatte i fjerde kvartal for 144,5 milliarder kroner, viser regnskab, der er kommet torsdag.

Disney-aktien er torsdag faldet i det amerikanske formarked, efter at selskabet har præsenteret sit regnskab for fjerde kvartal.

Torsdag eftermiddag faldt aktien 5,8 procent forud for åbningen af børsen på Wall Street i New York.

Disney omsatte i fjerde kvartal for 22,5 milliarder dollar - svarende til 144,5 milliarder kroner - hvilket er nogenlunde på linje med selskabets omsætning i samme periode sidste år.

Resultatet lever dog ikke op til analytikernes forventninger.

Det gælder særligt underholdningssegmentet, der faldt med mere end en tredjedel til 691 millioner dollar - 4,4 milliarder kroner.

I fjerde kvartal udkom Disney blandt andet med superheltefilmen "The Fantastic Four: First Steps", komediefilmen "The Roses" og fantasy- og komediefilmen "Freakier Friday".

Filmene har dog ikke solgt ligeså mange biografbilletter, som blandt andet filmene "Inderst Inde 2" og "Deadpool & Wolverine", der trak Disneys indtægter op sidste år.

På bundlinjen endte Disney i fjerde kvartal 2025 med et overskud på 1,3 milliarder dollar - svarende til 8,4 milliarder kroner.

I samme periode sidste år landede Disneys overskud på 460 millioner dollar.

Fremgangen skyldes vækst i Disneys forlystelsesparker og på streamingtjenesterne Disney+ og Hulu.

Disney+ og Hulu nåede i fjerde kvartal op på sammenlagt 196 millioner abonnenter, hvilket var en stigning på 12,4 millioner i forhold til kvartalet før.

I slutningen af september havde Disney+ alene 131,6 millioner abonnenter. Streamingtjenesten tiltrak 3,8 millioner nye abonnenter i løbet af juli, august og september.

Disneys forlystelsesparker endte kvartalet med et driftsresultat på 1,9 milliarder dollar, hvilket er 219 millioner dollar mere end samme kvartal i 2024.

Driftsresultatet for forlystelsesparkerne er for det seneste år endt på ti milliarder dollar, hvilket er et rekordresultat.

/ritzau/AFP

Læs Mere >>

Burbank, 13/11/2025 - 14:39

Disney-aktien falder efter skuffende filmudgivelser

Drew Angerer/Ritzau Scanpix

Disney omsatte i fjerde kvartal for 144,5 milliarder kroner, viser regnskab, der er kommet torsdag.

Disney-aktien falder i det amerikanske formarked, efter at selskabet har præsenteret sit regnskab for fjerde kvartal.

Torsdag eftermiddag falder aktien 5,8 procent forud for åbningen af børsen i New York.

Disney omsatte i fjerde kvartal for 22,5 milliarder dollar - svarende til 144,5 milliarder kroner - hvilket er nogenlunde på linje med selskabets omsætning i samme periode sidste år.

Resultatet lever dog ikke op til analytikernes forventninger.

Det gælder særligt underholdningssegmentet, der faldt med mere end en tredjedel til 691 millioner dollar - 4,4 milliarder kroner.

I fjerde kvartal udkom Disney med film som "The Fantastic Four" og "Freakier Friday".

Filmene har dog ikke fået samme succes, som "Inderst Inde 2" og "Deadpool & Wolverine", som trak indtægterne op sidste år.

På bundlinjen endte Disney i fjerde kvartal med et overskud på 1,3 milliarder dollar - 8,4 milliarder kroner - sammenlignet med 460 millioner dollar sidste år.

Fremgangen skyldes vækst i Disneys forlystelsesparker og på streamingtjenesten Disney+.

I slutningen af september havde Disney+ 131,6 millioner abonnenter.

/ritzau/AFP

Læs Mere >>

, 13/11/2025 - 10:00

FAKTA: Karrypasta indeholder flere sunde ting

Du kan putte flere gavnlige og sunde ingredienser i en karrypasta:

* Ingefær: antages at virke blodfortyndende og kvalmestillende. Ingefær dæmper betændelse og virker som en antioxidant. Den bruges desuden til at bedre gigt.

* Chili: er fuld af vitaminer, mineraler og antioxidanter. Der er især en høj koncentration af A-, C- og E-vitamin i chilifrugten, som blandt andet kan booste dit immunforsvar.

* Hvidløg: kan virke bakteriedræbende og antiinflammatorisk og kan derved mindske dannelsen af plak i arterierne. Hvidløg kan udvide karrene og dermed være med til at sænke blodtrykket. Det kan desuden nedsætte produktionen af kolesterol.

Kilder: Hjerteforeningen og DR.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 13/11/2025 - 10:00

Giv vintermaden bid og varme med en hjemmelavet karrypasta

Annegret Hilse/Reuters

Lad duften af frisk ingefær, hvidløg og ristede krydderier sprede sig i køkkenet, mens du laver din egen karrypasta, der kan pifte din hverdagsmad op.

De kolde måneder kalder på varm mad - og hvad er næsten bedre end en velsmagende og krydret karrypasta?

Med friske ingredienser kan du skabe en sund og aromatisk base, der løfter dine retter, siger kok og faglærer på Hotel- og Restaurantskolen Thomas Rønsch Toftdahl.

Den er let at have med at gøre, og samtidig undgår du unødvendige tilsætningsstoffer.

- Jeg synes først og fremmest, at en god karry godt må bide lidt, men den skal heller ikke være så stærk, at den overdøver andre smage som kokosmælk eller andet, forklarer Thomas Rønsch Toftdahl.

Han anbefaler, at du begynder processen med dine tørre krydderier.

- Jeg bruger spidskommen, korianderfrø, sorte peberkorn, nelliker og hel kardemomme - cirka en spiseske af hver. Det tager jeg og maser godt ud i en morter eller en minihakker, som er helt oplagt til det, forklarer kokken.

Så er turen kommet til de vådere ingredienser.

Her bruger Thomas Rønsch Toftdahl et helt hvidløg og et helt til halvandet rødløg samt chili.

- Jeg plejer at bruge tre røde chilier, der cirka ligger midt på styrkeskalaen. Jeg synes, at chilismag er dejlig, men den skal ikke overdøve. Du kan sagtens bruge hele chilier med kerner, siger han.

Dernæst er turen kommet til ingefær - brug cirka 40 til 50 gram, og sørg for at skrælle og skylle grundigt, da bakterierne sidder i skrællen, og de kan gøre, at karrypastaen mugner hurtigere.

- Jeg bruger også altid to stilke citrongræs samt et par friske kaffirlimeblade, som kan købes i de fleste grønthandlere. Det tilsættes sammen med skal og saft fra to hele lime og to teskefulde rørsukker, fortæller kokken og faglæreren.

Husk at smage til undervejs, og smag eventuelt til med en lille smule kanel, foreslår Thomas Rønsch Toftdahl.

- Ikke ret meget. Den skal endelig ikke smage af kanel. Det er bare lige for at bløde nogle af bitterstofferne lidt op, uddyber han.

Alle ingredienser skal moses eller blendes til en sammenhængende konsistens, så det bliver til en pasta, men gerne med lidt struktur, lyder det.

Du kan tilføje to skefulde god olivenolie, hvis pastaen mangler fugt.

- Den må ikke være tør. Den skal være våd, men ikke flydende, forklarer han.

Put karrypastaen i en velegnet beholder, og opbevar den herefter på køl, hvor den kan holde sig cirka 14 dage, lyder det fra Thomas Rønsch Toftdahl.

Den færdige karrypasta kan bruges i et væld af retter.

- Jeg elsker at bruge den sammen med linser, som er ret kedelige, men supersunde og et godt alternativ til kød. Så jeg ville koge mine linser og blande et par skefulde karrypasta i, siger Thomas Rønsch Toftdahl.

Det kan også blandes i en asiatisk inspireret gryderet med rejer, grøntsager og fiskesovs eller en dansk klassiker som boller i karry med et tvist, foreslår han.

Der er lige et enkelt aber dabei, lyder det fra kokken. Pas på med at tilsætte pastaen ved alt for høj varme, så ryger mange af de vitaminer og antioxidanter, som vi gerne vil have.

- Tag for eksempel din ret af blusset under tilsmagning, og tilsæt karrypastaen. Det giver også en mere koncentreret smag, siger han.

Maden skal selvfølgelig altid varmes igennem, så bakterier som salmonella og campylobacter bliver dræbt, hvilket Fødevarestyrelsen anbefaler.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek