Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Jacksonville, 04/09/2023 - 08:35

Mogensens forgængere vender hjem efter 3000 ture rundt om Jorden

Fire astronauter er rejst hjem fra ISS efter cirka et halvt år i rummet. De landede tidligt mandag morgen.

Handout/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Et hold bestående af fire astronauter er mandag morgen vendt tilbage til Jorden fra Den Internationale Rumstation (ISS).

Det skriver den amerikanske rumfartsorganisation Nasa.

De fire forlod ISS søndag - kort tid efter at danske Andreas Mogensen og tre andre astronauter var ankommet til rumstationen.

- Efter at have tilbragt seks måneder om bord på ISS, efter at have fløjet næsten 79 millioner miles (127 millioner kilometer) og efter at have gennemført hundredvis af eksperimenter til gavn for menneskeheden er Nasas SpaceX Crew-6 vendt tilbage til Jorden, skriver Nasa.

De hjemvendte er amerikanske Stephen Bowen og Woody Hoburg samt russiske Andrej Fedjajev og Sultan Alneyadi fra De Forenede Arabiske Emirater. De landede klokken 06.17 dansk tid ved Floridas kyst.

De har tilbragt 184 dage om bord på ISS. I løbet af den tid har de fløjet næsten 3000 gange rundt om Jorden - helt præcist 2976.

- Det her internationale hold har repræsenteret tre lande, men sammen har de demonstreret deres fælles ambition om at nå nye kosmiske kyster.

- Crew-6's bidrag kommer til at hjælpe Nasa med at vende tilbage til Månen under Artemis-programmet, til at få os tættere på Mars og til at forbedre livet på Jorden, siger Nasa-chef Bill Nelson.

Bowen, Hoburg, Fedjajev og Alneyadi ankom til ISS i begyndelsen af marts.

For de tre sidstnævnte har turen været deres første til rummet. Stephen Bowen har været afsted i alt fire gange i sammenlagt 227 dage.

Danske Andreas Mogensen, der er en del af Crew-7, ankom til ISS søndag den 27. august sammen med tre astronautkolleger. De tre er amerikanske Jasmin Moghbeli, japanske Satoshi Furukawa og russiske Konstantin Borisov.

De skal være på ISS i et halvt år.

ISS flyver cirka 400 kilometer over Jorden. Den kredser om Jorden hvert 90. minut og bevæger sig cirka 30 gange hurtigere end et stort passagerfly.

/ritzau/

København, 15/12/2025 - 14:57

Tømmermændsplaget vært udskiftes på P3-program

Jasper Ritz vender ikke tilbage som vært på P3-programmet "Benægt, benægt, benægt". Mads Læbel er ny vært.

Jasper Ritz har ikke ønsket at vende tilbage som vært på P3-programmet "Benægt, benægt, benægt".

Det oplyser DR i en skriftlig besked til Ritzau.

Jasper Ritz måtte afbryde et program 18. oktober efter ti minutters udsendelse som følge af tømmermænd.

Mads Læbel har været vært, mens Jasper Ritz har holdt en pause fra programmet. DR oplyser, at Mads Læbel fortsætter som vært på programmet.

Selv om Jasper Ritz ikke har ønsket at fortsætte i værtsrollen, så forbliver han stadig en del af P3-programmet.

- Han har sagt ja til at være med til at udvikle programmet, så det når ud til endnu flere lyttere, oplyser Susanne Sundstrøm, der er afdelingsleder for P3 Radio, til Ritzau.

Jasper Ritz undskyldte for hændelsen i et opslag på Instagram i oktober.

- Det er skamfuldt og pinligt, at tømmermænd tog sejren, og jeg skal på mest ydmyge måde muligt undskylde til alle mine kollegaer og ikke mindst mine højt elskede lyttere af programmet, fortalte han dengang.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 13:47

DR skruer indsatsen for uopdagede musiktalenter op

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

DR's P3 leder efter fem nye musiktalenter, som de vil hjælpe med at vinde indpas i branchen via eksponering på tværs af platforme.

P3 sætter skub i indsatsen for at spotte uopdagede musiktalenter med tiltaget "P3's næste".

Det skriver DR i en pressemeddelelse.

"P3's næste" erstatter talentprogrammet "Karrierekanonen", der har kørt gennem 25 år, og som har været springbræt for musikstjerner som Marie Key, The Minds of 99 og Pil.

P3 leder efter fem talenter, uanset alder og køn. Kanalen vil blandt andet hjælpe de fem udvalgte med at bryde igennem lydmuren ved at eksponere dem på tværs af P3's platforme og foran livepublikum.

- Med relanceringen af "KarriereKanonen" styrker vi vækstlaget, bringer ny dansk musik længere og bredere ud og skaber et tættere samarbejde med branchen i et udfordrende musiklandskab til gavn for både artisterne og brugerne, siger Augusta Glahn-Abrahamsen, der er redaktionsleder for P3 Musik, i pressemeddelelsen.

- Vi vil give nye artister bedre rammer og bred eksponering. Derfor har vi udvidet samarbejdet med branchen og tilbyder kreativ sparring og mentorforløb og sangskrivningscamps, uddyber hun.

For at komme i betragtning til at blive en af de fem udvalgte skal man indsende et musiknummer til P3. Ansøgninger åbner 1. januar og lukker 31. januar 2026.

Juryen, der skal udvælge de fem talenter, består af musikansvarlig på P3 Mathias Buch, P3-værterne Ena Cosovic og Marie Hobitz, rektor for Danish Songwriting Academy Anne Meldal samt sangerne og sangskriverne Andreas Odbjerg og Jada.

De fem udvalgte vil blandt andet få deres musik i rotation på P3, udkomme med interviews på tværs af alle P3-platforme og få foto- og livemusiksessions.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Overvej alternativer til deltid

* Måske er deltid ikke en mulighed på din arbejdsplads eller i forhold til din privatøkonomi. Der er dog stadig flere muligheder for at få følelsen af mere tid i hverdagen.

* Undersøg muligheden for hjemmearbejdsdage. Måske er det muligt at få nogle faste dage på hjemmekontoret. Dermed kan du spare transporttiden. 

* Undersøg muligheden for at forhandle dig til mere ferie. De kan eventuelt spredes ud som fridage hen over året. 

* For nogle er det en mulighed at lægge nogle arbejdstimer om aftenen for dermed at frigøre noget tid, mens børnene er vågne. Det kan dog også være et pres, at computeren skal klappes op igen efter putning af ungerne. 

Kilde: Lotte Bidstrup, som er selvstændig med firmaet Pengecoachen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Så mange er heltids- og deltidsansatte

* Der er flere mænd end kvinder, der har en fuldtidsansættelse. Omvendt er antallet af deltidsansatte højere blandt kvinder. 

* I 2024 lød antallet af fuldtidsansatte på 1.266.000 mænd og 880.000 kvinder.

* Antallet af deltidsansatte samme år var 261.000 mænd og 516.000 kvinder.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek