Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Bruxelles, 05/11/2019 - 10:55

Polens ændring af dommeres pensionsalder strider med EU-ret

Det går ikke med EU-retten at have kønsbestemt forskel i pensionsalder mellem dommere, siger EU-Domstolen.

Wojtek Radwanski/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

En retsreform i Polen, hvor man fra 2017 sænkede og indførte forskel i pensionsalderen mellem mandlige og kvindelige byretsdommere og anklagere, er i strid med EU-retten.

Det fastslår EU-Domstolen tirsdag, efter at EU-Domstolen i juni kom frem til en lignende afgørelse i en sag om Polens højesteret.

Polen har allerede foretaget en justering af retsreformen. Det er nu op til EU-Kommissionen at vurdere, om disse ændringer findes tilstrækkelige i forhold til tirsdagens dom.

EU-Kommissionen tog sagen til EU-Domstolen med to hovedklager. Den ene var forskelsbehandlingen mellem mænd og kvinder.

Den anden var, at parlamentet i Warszawa med retsreformen havde øget den politiske indflydelse over domstolene.

Man nøjedes således ikke med at sænke pensionsalderen. Justitsministeren fik magt til at bestemme, om en dommer, der havde nået den formelle pensionsalder, kunne fortsætte eller ej.

Det var ifølge EU-Kommissionen i strid med EU-traktaten og de fundamentale rettigheder i unionen.

Polen havde i første omgang sænket pensionsalderen for mandlige byretsdommere fra 67 år til 65 år, mens kvinder ifølge den ny lov skulle pensioneres som 60-årige - mod 67 år tidligere.

Domstolen afviser i tirsdagens dom den polske regerings argument om, at den lavere pensionsalder for kvinder er udtryk for "positiv særbehandling".

I tirsdagens dom hedder det desuden, at man "godt nok ikke kan slå fast", at den ekstra magt til justitsministeren i sig selv gør, at man kan sige, at "princippet om uafhængighed er undergravet". Men den kan give "grund til rimelig tvivl" om, hvorvidt dommernes uafhængighed er truet.

Efter pres fra blandt andet EU-Kommissionen blev den polske retsreform sidste år ændret, så kvinder – som mænd – skulle pensioneres som 65-årige.

Samtidig besluttede man at begrænse den politiske magt i forhold til at give en byretsdommer mulighed for at arbejde videre efter den officielle pensionsalder.

/ritzau/

København, 03/12/2025 - 08:00

Blå bog: Anders Mossling

* Anders Mossling blev født i 1963 i Sverige.

* Han er uddannet skuespiller på Scen Studion i Stockholm og Institut de Arte Senica i Italien.

* Skuespilleren har været aktiv i Norge, Sverige og Danmark siden 1999.

* Han har medvirket i tv-serier som "Riget", "Broen" og "Elvira".

Kilde: IMDB.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 03/12/2025 - 08:00

TV 2-nisse: Jeg tvinger mine børn til at gå lucia

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Anders Mossling, der spiller skovnissen Rang i "Valdes jul - vintermiraklet", havde som barn så stor glæde ved luciaoptog, at hans egne børn ikke slipper.

Juletiden er fyldt med traditioner som advent, dans om juletræet og masser af gaver.

Men der er en juletradition, der er så særlig for skuespilleren Anders Mossling, der er aktuel i TV 2's julekalender "Valdes jul - vintermiraklet", at han ligefrem tvinger sine børn til at deltage i den.

- Jeg har tvunget familien til at fejre lucia. Den 13. december om morgenen tvinger jeg børnene til at gå luciaoptog derhjemme, fortæller skuespilleren med et grin.

Luciaoptoget er en tradition, der selv stod ham nær som barn, og han vil derfor gerne give oplevelsen videre til sine egne børn, fortæller skuespilleren, der har medvirket i tv-serier som "Riget", "Broen" og "Elvira".

En anden af julens helt store traditioner er nisser, hvilket Anders Mossling ved en ting eller to om.

Han spiller nemlig skovnissen Rang, der er en velkendt skikkelse for dem, som fulgte med i den første valde-julekalender, "Valdes jul - skovens vogter".

Anders Mossling oplever dog ikke, at julekalenderen har ført til, at han bliver genkendt på gader og stræder.

Men der er et andet sted, hvor han bliver mødt med genkendelsens smil.

- Ingen kan genkende mig. Men børnene på mine børns skole ved, at det er mig. De synes, at det er lidt spændende. Børn, der ikke sagde hej tidligere, vil nu meget gerne snakke.

Ligheden mellem skuespilleren og hans karakter er dog begrænset, fortæller han.

- Jeg føler mig ikke som en nisse, det er jeg for kedelig til. Nisser er meget sjove, men jeg aner ikke, hvordan de har det.

Skovnissen Rang fordufter fra den nye historie, før den for alvor går i gang. I første afsnit af julekalenderen bliver skovnissen forvandlet til en mystisk livskraft, som blæser bort i vinden.

Anders Mossling vil ikke løfte sløret for, om vi kommer til at se Rang i julekalenderen igen. Men skuespilleren vil til gengæld gerne komme med et bud på, hvad livskraft betyder for ham.

- Det må være kærlighed og glæde. Noget, som man har lyst til at vågne op til hver morgen. Det skal komme indefra og udefra samtidig, siger han.

"Valdes jul - vintermiraklet" kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

FAKTA: Engagér dig i dit barns digitale liv

* Det digitale liv kan have lige så stor indflydelse på dit barns liv som andre fritidsinteresser. Spørg ind til, hvad der er spændende og sjovt, men også, hvad der kan være ubehageligt.

* Vær med til at strukturere dit barns digitale vaner på samme måde, som du gør med andre hverdagsaktiviteter. Sæt en ramme for dit barns digitale hverdag.

* Sluk for elektroniske devices i god tid inden sengetid.

* Vis interesse i skolens arbejde med børnenes digitale dannelse. Det kunne for eksempel være at tale med andre forældre til møder eller bringe det op for skolens bestyrelse.

* Opfordr gerne til, at både den sociale og refleksive del af den digitale dannelse øges.

Kilde: Børns Vilkår.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

Når TikTok overtager: Sådan kan du hjælpe dit barn uden forbud

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Skærmtid fylder blandt unge. Hvis du frygter, at dit barn er fanget i TikTok-fælden, bør du tage en dialog, inden du gennemtvinger en kold tyrker.

Hvis du mistænker, at din teenager bruger for meget tid på telefonen, er du ikke den eneste.

Ifølge en rapport fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bruger unge mellem 13 og 17 år i gennemsnit over to en halv time om dagen på sociale medier.

Så der er altså noget om snakken, mener digital medieekspert hos Børns Vilkår Melissa Vardy.

- Apps som TikTok designer en slags evighedsalgoritme, der både bygger på dine interesser, og hvem du følger. Det betyder, at du kan blive fastholdt i timevis, fordi du hele tiden kan blive fodret med mere målrettet indhold, siger hun og fortsætter:

- På den måde bliver vi introduceret til begrebet "doomscrolling", hvor du fortsætter med at bladre gennem dit feed, fordi det skaber et dopaminrush i hjernen, som hele tiden vil have mere.

Ifølge Melissa Vardy kan det både gå ud over koncentrationsevnen og give søvnbesvær, hvis man stirrer for meget ind i skærmen inden sengetid.

På smartphones kan forældre sætte begrænsninger for skærmtid og sågar blokere brugen af bestemte apps fuldstændig.

Det vil naturligvis sætte en brat stopper for skærmtiden, men spørgsmålet er, om det er det rigtige at indføre et regulært TikTok-block.

Ifølge Merete Dalsgaard, der er fagkonsulent og projektleder ved Center for Digital Pædagogik, gør du klogere i at tage en grundig snak med dit barn, før du går drastisk til værks.

- Som forælder har du et stort ansvar for at regulere dit barns digitale liv. Hvis du indfører en masse regler uden nogen form for inddragelse, risikerer du, at barnet ikke selv lærer at træffe sunde beslutninger.

- Det er altid det bedste at tage en snak i stedet for at trykke på sluk-knappen. Spørg, hvad barnet får ud af at være på TikTok, og hvad der er spændende ved det. Meget på samme måde, som når du spørger, hvordan det er gået i skolen, siger hun.

Hun opfatter, at snakken om brug af skærme i flere familier ofte ender som en restriktiv monolog frem for en konstruktiv dialog.

Derfor vil det give mening at starte med at tale om, hvilke familieoplevelser skærmen kommer i vejen for. Og så er det selvfølgelig vigtigt, at man som forælder sender et godt signal som forbillede, fortæller hun.

- En pige i 3. klasse fortalte mig engang, at hun ville ønske, at det kunne lade sig gøre at se en film derhjemme, uden at mor og far skulle sidde med mobilen fremme i sofaen undervejs, siger Merete Dalsgaard og fortsætter:

- Forældrene vil altid være barnets største forbilleder, og det er vigtigt at sende signaler om de værdier, som du ønsker, dit barn skal leve efter. Det nytter ikke, at mor og far selv sumper foran skærmen hele tiden, hvis de har sat begrænsninger for barnet.

Hvis man efter en snak med sit barn vurderer, at det er nødvendigt at gøre noget, forklarer Melissa Vardy, at der er andre veje end at blokere apps for bestandig.

- Sociale medier giver mange børn en følelse af fællesskab. Man kan nok sammenligne det lidt med, når voksne smalltalker ved kaffemaskinen, og det er nemt at fornemme, hvis der er noget, der er gået din næse forbi.

- I telefonens indstillinger eller ved brug af andre apps kan du sætte en begrænsning for, hvor mange timer om dagen dit barn kan være på sociale medier. På den måde kan du hjælpe dit barn med at styre sit tidsforbrug - men husk at tage barnet med på råd, fortæller Melissa Vardy.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek