Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 03/05/2022 - 11:00

Tivoli aflyser koncert på fredag: Bekymret for sikkerheden

Tivoli aflyser Fredagsrock 6. maj og begrunder med forventet ungt publikum og mangler i reservationssystem.

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Tivoli har set sig nødsaget til at aflyse Fredagsrock nu på fredag 6. maj.

Det skyldes, at forlystelsesparken bliver nødt til at videreudvikle det nye system, hvor gæster kan reservere en plads til koncerterne.

Det oplyser Tivoli i en pressemeddelelse.

Fredag i sidste uge gik det ellers godt med det nye reservationssystem, da Tivoli lagde scene til en koncert med bandet Aqua.

Reservationssystemet er blevet indført, fordi Tivoli før har oplevet stor interesse for at komme ind til forlystelseshavens koncerter. Der har endda været tilfælde, hvor unge er kravlet over hegnet ind til Tivoli, efter at portene til parken er blevet lukket på grund af overvældende koncertinteresse.

Fredag i denne uge er det blandt andet kunstnere som Kidd, TopGunn og Klumben, der gæster Tivoli til Fredagsrock. Til forskel fra Aqua forventer Tivoli i stedet et mere ungt publikum til fredagens koncert. Det er med til at gøre, at parken vælger at aflyse fredagens koncert.

- Vi har haft særlige udfordringer med nogle i det yngre publikum til to af de første store koncerter i år, siger Frederik Wiedemann, kulturdirektør i Tivoli.

- Vi har derfor valgt at aflyse den næste Fredagsrock, mens vi skaber det bedste setup for koncerter - også med et yngre og feststemt publikum.

- Vi skal sørge for, at det er sjovt for alle at gå i Tivoli, også når der er en stor koncert om aftenen, siger han.

Hvor lang tid der skal gå endnu, før det nye reservationssystem fungerer mere optimalt, kan direktøren ikke sige.

Men han håber, at der ikke kommer til at gå lang tid, så der ikke bliver behov for at aflyse yderligere koncerter.

- Vi er selvfølgelig rigtig kede af, at vi er nødt til at aflyse koncerten på fredag. Det hører til sjældenhederne, at vi aflyser noget.

- Men vi er selvfølgelig også kede af, at der har været de udfordringer, der har været til et par af de tidligere koncerter med det yngre publikum.

- Vi er bare nødt til at have det helt rigtige setup, så vi kan sikre en rigtig god Tivoli-oplevelse, siger Frederik Wiedemann.

I øjeblikket står alle de andre koncerter med Fredagsrock til at finde sted. Det tæller blandt andet en koncert 24. juni med amerikanske 50 Cent.

/ritzau/

København, 28/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Anders W. Berthelsen

* 56-årige Anders Wodskou Berthelsen blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i København i 1994.

* Han er vokset op i først Odense og siden Kolding.

* Han spillefilmdebuterede i "Portland" i 1996. Året efter han han sit store gennembrud i DR-dramaet "Taxa" i rollen som chaufføren René.

* Derudover har han udmærket sig i DR-dramaet "Krøniken", dogmedramaet "Italiensk for begyndere" og i thrilleren "Kongekabale".

* Han har været nomineret til Europas svar på en Oscar, en European Film Awards, i 1999 for sin præstation i dogmedramaet "Mifunes sidste sang".

* I Danmark har han været nomineret til 16 Robert-priser og vundet tre af dem: Årets Sang til børnefilmen "Der var engang en dreng - som fik en lillesøster med vinger" i 2007, Blockbuster Publikumsprisen i 2020 for "Ser du månen Daniel", som han også var med til at instruere, og for sit portræt af musikeren "Flemming Bamse" Jørgensen i 2023.

* Han har også været nomineret til ni Bodil-statuetter.

* Privat er han gift med produktionslederen Christina Pind, som han har datteren Vigga på 17 år sammen med. Familien bor lidt nord for København.

Kilder: Det Danske Filminstitut, danskefilm.dk.

Læs Mere >>

København, 28/12/2025 - 08:00

Anders W. Berthelsen: Familien skal ikke indordne sig mit arbejdsliv

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Anders W. Berthelsen, der er aktuel i TV 2's hospitalsdrama "Dag og nat", har altid prøvet at holde sit arbejdsliv og familieliv adskilt.

Når arbejdet bæres af passion, kan grænserne så småt rykke sig.

Opgaverne kan snige sig længere ind i aftenerne, og arbejdsengagementet begynder at konkurrere med privatlivet.

På trods af sin store passion for skuespillets verden prøver Anders W. Berthelsen dog at holde vandtætte skodder mellem arbejde og det private.

- Jeg tager ikke mit arbejde med hjem til min familie - de skal ikke indordne sig efter mit arbejdsliv, siger Anders W. Berthelsen, der er gift med produktionslederen Christina Pind, som han har datteren Vigga med.

Anderledes ser det ud i TV 2's aktuelle hospitalsdrama "Dag og nat", hvor Anders W. Berthelsens karakter, Lasse, er så dedikeret til sit arbejde med hospitalets børn, at han til tider arbejder så meget over, at han må sove på sit kontor.

Selv kan skuespilleren, der har spillet roller i film som "Erna i krig" og "Ser du månen, Daniel", godt relatere til vigtige og krævende arbejdsopgaver.

Men for ham er der alligevel stor forskel på skuespillets og sundhedsvæsenets verden.

- Der er kæmpestore projekter, og der er kæmpeudfordringer. Det er pissehårdt og slider på en. Men det er jo bare film, og det er jo bare tv. Så det der med, at det skal gå ud over familie og omgangskreds, holder jeg mig fra.

Som forberedelse til rollen som børnepsykolog har den 56-årige skuespiller fået et eksklusivt indblik i, hvordan en arbejdsdag på de danske hospitaler foregår - en oplevelse, der imponerede ham.

- Man ser nogle mennesker, der knokler derudad. Det er fantastisk altid at opleve nogle virkelig passionerede og engagerede læger, psykologer og sygeplejersker, fortæller Anders W. Berthelsen.

Han har selv som barn oplevet, hvor stor en forskel det kan gøre, når de voksne uden for hjemmets vægge lytter.

- Jeg havde nogle gode naboer, hvor jeg voksede op som lille, som påvirkede, tog sig af og guidede mig på den gode måde, fortæller skuespilleren, der ud over sin filmkarriere også har spillet roller i de store DR-dramaer "Taxa" og "Krøniken".

Den nye sæson af "Dag og nat" har premiere søndag 28. december på TV 2 Play og TV 2.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/12/2025 - 10:00

FAKTA: Bevæg dig mere trods travl hverdag

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at voksne over 18 år bevæger sig mindst 30 minutter hver dag, og pulsen må gerne komme op.

* Du behøver ikke træningstøj eller fitnesskort. Al bevægelse, der får dig forpustet, styrker kroppen.

* Når pulsen stiger, og du har svært ved at føre en samtale, arbejder hjertet og musklerne effektivt.

* Begynd stille og roligt, og øg gradvist varighed, intensitet og hyppighed, hvis du ikke er vant til at være aktiv.

* 30 minutter dagligt er målet, men selv korte ture og små pauser fra stolen gør en forskel.

* Gør det sjovt og nemt. Dans, cykl, tag trappen, leg med børnene, eller squat foran fjernsynet.

* Lav øvelser med egen kropsvægt to gange om ugen for at holde muskler og knogler stærke.

Kilde: Sundhedsstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/12/2025 - 10:00

Større guns eller fladere mave? Tidspunktet kan være afgørende

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Det er ikke sort eller hvidt, hvornår det bedste træningstidspunkt er. Det afhænger af, hvad og hvordan du vil træne.

Motionister og fitnessbøffer har længe forsøgt at finde svaret på, om det er bedst at træne morgen, middag eller aften.

Men det er der ikke et entydigt svar på, fortæller Morten Hostrup, der er lektor i humanfysiologi ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet.

- Der er nogle fysiologiske forskelle i kroppen i løbet af døgnet, og de hænger sammen med kroppens indre døgnrytme. Den styrer blandt andet, hvornår vi føler os trætte, og hvorfor vi får jetlag, hvis vi flyver gennem flere tidszoner, forklarer han.

Døgnrytmen påvirker blandt andet hormonniveauer, kropstemperatur og energiniveau og derfor også, hvornår du præsterer bedst fysisk.

Selv om det er individuelt, er der en tendens til, at de fleste præsterer en anelse bedre sent om eftermiddagen eller om aftenen.

- Det hænger blandt andet sammen med, at kroppens kernetemperatur stiger i løbet af dagen, og at muskler og led derfor fungerer lidt bedre senere på dagen.

- Derfor foretrækker mange styrkeatleter og bodybuildere at træne sidst på dagen, hvor kroppen er varm og reaktionsparat. Det vil sige, at de i teorien kan løfte tungere og yde mere, siger Morten Hostrup.

Hos mænd topper testosteronniveauet typisk om morgenen, og det kunne tale for at få ordnet træningen så tidligt som muligt, hvis målet er at udnytte de naturligt høje hormonniveauer.

Men studier viser, at effekten på styrke- og muskelvækst ikke adskiller sig markant, selv om testosteronniveauet er højere tidligt på dagen.

Der er dog indikationer på, at morgenen er det bedste tidspunkt for træning, der fokuserer på udholdenhed og fedtforbrænding.

- Kroppens fedtforbrænding er typisk mere aktiv og effektiv om morgenen end om aftenen.

- Det kan hænge sammen med, at du spiser måltider senere på dagen, når du træner tidligt. Det påvirker det samlede kalorieregnskab mere end selve forbrændingen under træningen, forklarer Morten Hostrup.

Hvis du foretrækker at træne om aftenen, skal du dog huske også at prioritere din søvn. Træning med høj puls inden sengetid kan nemlig have negativ indflydelse på din søvnkvalitet og kroppens evne til at restituere optimalt.

- Det er en god idé at placere intense træningspas mindst fire timer inden sengetid, siger Morten Hostrup.

Selv om kroppen har en naturlig døgnrytme, er det bedste træningstidspunkt stadig det, du kan overholde, og som passer bedst til dig og dit behov.

- Man kan vænne kroppen til at præstere godt både morgen og aften. Det vigtigste er, at man kommer ind i en rytme og gør det regelmæssigt, fastslår Morten Hostrup.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek