Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Addis Abeba, 07/11/2021 - 10:54

Flere udsendte på dansk ambassade i Etiopien forlader landet

Udenrigsministeriet opfordrer danskere til at forlade Etiopien. Derfor er udsendte også rejst fra ambassaden.

Tiksa Negeri/Reuters

Af: /ritzau/

Flere af de udsendte på Danmarks ambassade i Etiopien er rejst ud af landet som følge af uro.

Det fortæller Erik Brøgger Rasmussen, direktør for organisation og borgerservice i Udenrigsministeriet.

Lørdag opfordrede ministeriet danskere i Etiopien til at forlade landet, mens det fortsat er muligt med fly.

- Når vi siger til alle danskere, at de skal overveje, om de skal rejse ud, gør vi os de samme overvejelser for vores medarbejdere dernede. Det førte også til, at vi i går (lørdag, red.) sendte cirka halvdelen af vores udsendte medarbejdere ud af landet samt alle familier.

- Så vi kører med reduceret bemanding, hvad angår de udsendte, siger han.

Nogle af de udsendte er taget til forskellige steder i regionen, mens andre har sat kurs mod Danmark.

Desuden er alle praktikanter sendt hjem til Danmark, fortælle Erik Brøgger Rasmussen.

Der er for praktikanter og nu bortrejste udsendte tale om cirka ti personer, lyder det. Dertil kommer familier.

Også udenrigsminister Jeppe Kofod (S) sagde lørdag, at ambassaden kører med minimal drift.

Etiopien er plaget af borgerkrig og militære kamphandlinger flere steder i landet.

Konflikten har været i gang i et år, men det har primært foregået i den nordlige Tigray-provins.

- Ét er, at konflikten kan blive voldelig og rykke ind i hovedstaden, Addis Abeba. Det frygter vi.

- Men det andet, der kan ske, er, at oprørsbevægelsen danner en cirkel om byen og isolerer den. Så kan der blive forsyningsproblemer, herunder mangel på flybrændstof, men uden konflikt i selve byen, forklarer Erik Brøgger Rasmussen.

Lørdag meddelte Udenrigsministeriet, at omkring 105 personer står på ministeriets danskerliste.

Men tallet er ikke helt retvisende. Jo strammere rejsevejledningerne bliver, jo flere tilmelder sig typisk listen, forklarer Erik Brøgger Rasmussen.

- Nogle tager aldrig ud af Danmark uden at skrive sig på først, men andre tilmelder sig først, når der begynder at være uro, hvor de er.

- Der er ingen meldepligt til os, så der kan sagtens være flere i landet. Omvendt er der også nogle, der rejser ud, men glemmer at melde sig fra listen, siger han.

Udenrigsministeriet følger situationen tæt.

/ritzau/

København, 22/11/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Gordon Kennedy

* Gordon Kennedy blev uddannet skuespiller fra Aarhus teater i 1992.

* Han fik sit folkelige gennembrud med komikerduoen "Timm og Gordon", som han dannede med tv-værten Timm Vladimir.

* Han er erfaren revyskuespiller og stod senest på scenen i Nykøbing Falster Revyen i 2025. 

* I 2007 modtog han prisen Årets Dirch, som også kaldes for Årets Revykunstner.

* Han har blandt andet spillet med i DR-dramaet "Generationer" og filmen "Alle for fire".

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 22/11/2025 - 08:00

Gordon Kennedy skal holde første jul med kæresten

Skuespilleren Gordon Kennedy måtte fælde en tåre, da hans søn sidste år gav ham en helt særlig gave, som de kunne opleve sammen.

Skuespilleren Gordon Kennedy ser i år særligt meget frem til juleaften - og med god grund.

Han skal nemlig fejre hjerternes fest med kæresten Katja, som han mødte på datingappen Tinder.

Der bliver også god tid til at varme op for julestemningen i år.

Fra 21. november indtager Gordon Kennedy nemlig rollen som nåsåeren Benny Jensen fra TV 2's ikoniske "The julekalender", der opsættes som musical i Glassalen i Tivoli.

Her deler Gordon Kennedy nogle af sine tanker om julens traditioner, og hvad der har særlig betydning for ham.

Hvordan skal du holde jul i år?

- Jeg skal holde jul for første gang med min kæreste og hendes familie juleaften. 23. december holder jeg jul med mine børn og mine søskende.

- Mine børn er blevet så store, at de ikke længere bor hjemme, og desuden har de fået kærester, så det med at samle hele familien omkring jul er blevet sværere med årene, når tiderne ændrer sig.

- Jeg tør ikke tænke på, hvor svært det bliver, når der kommer børnebørn til. Men det bliver så skønt. Så det glæder jeg mig til trods logistikken.

Hvad gør I til jul, som overrasker andre?

- Vi gør sådan set ikke noget, der overrasker andre i forhold til julen. Da vi var små, holdt vi to juleaftener, fordi min far var skotte, og min mor var dansker. Så vi holdt dansk jul 24. december og britisk jul 25. december. Det overraskede mine venner.

Hvad er dit bedste juleminde?

- Julen med mine børn, da de var små, er jo altid skønt at tænke på. Der har jeg mange gode minder. Glæden i øjnene og kærligheden i rummet. Man synes jo altid, at det sneede juleaften i gamle dage.

- Men mit bedste minde om julen er, da jeg selv var barn, og vi holdt jul i England hos min fars familie med min kusine og min fætter.

- Man får jo gaver om morgenen den 25. december, så det var svært at falde i søvn om aftenen 24. december efter den danske flæskesteg og and - og gaverne, man fik af sine forældre, fordi der jo kom flere gaver, når vi vågnede med den engelske familie.

- Traditionen i England hos os var, at vi var sammen hele dagen, spiste kager, legede og fik kalkun om aftenen. The never-ending Christmas.

Hvad er din mest mislykkede jul?

- Faktisk var julen sidste år nok den mest mislykkede jul. Det var en masse uheldige omstændigheder, der gjorde det. Min søsters skønne hund kan godt lide at strejfe omkring, og i et ubetænksomt øjeblik, lige inden maden kom på bordet, kom vi til at lade terrassedøren stå åben, så hunden stak af.

- Vi ledte efter den i nærområdet, og min søster fandt den efter lang tids søgen. Den var løbet rigtig langt væk. Da hun kom tilbage med hunden, var vi næsten igennem hovedretten, og der var lidt rester tilbage til hende.

- Stemningen var trykket. Hun var naturligvis rystet over hændelsen, og vi var pinligt berørte over, at vi var begyndt at spise, mens maden var varm. Det tog lidt tid at finde den gode julestemning frem igen den aften. Den er dog god igen!

Hvad er den bedste gave, du har fået?

- Jeg er ikke så god til at få gaver. Men de gaver, som jeg har været mest glad for, er de gaver, som overrasker, og som man mærker, er en gave, der er købt med hjertet, fordi der er tænkt over modtagerens glæde. En ting, man måske har sagt i løbet af året, at man ønsker sig, og som er blevet opsnappet og købt til jul. Det gør mig glad og overrasket.

Hvilken julegave har fået dig til at græde?

- Sidste år gav min søn mig en billet til Ricky Gervais' show. En far og søn-aften. Den fik mig til at fælde en tåre, fordi han aktivt havde valgt at lave noget sammen med mig alene og noget, han vidste, jeg sindssygt gerne ville opleve.

Hvad håber du, der ligger under juletræet i år?

- Jeg håber, der ligger en masse kærlighedsgaver. Gerne små gaver, som giver et smil, varme om hjertet og en følelse af at være set. Jeg aner ikke selv endnu, hvad jeg lægger under træet. Jeg har lige en premiere, der skal overstås.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Genbrug og giv nyt liv

* Lav om: Hvis ærmerne er blevet slidte, kan du klippe dem af og strikke nye kanter i ærmegabet - så har du en vest. Du kan også forvandle en sweater til en cardigan.

* Genbrug garnet: Du kan vælge at trevle en sweater op og genbruge garnet i et nyt projekt. Det er en fantastisk måde at spare både ressourcer og penge på. Og har du børnestrik, der er blevet for småt, kan du forlænge ærmer og krop, så trøjen passer en sæson mere.

* Brug resterne: De små nøgler, der ligger og venter på at blive brugt, kan blive til den smukkeste personlige sweater. Strik med striber, felter eller tone-i-tone, og nyd, at intet går til spilde.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Sådan vasker du i hånden

* Fyld en balje med lunkent vand (højst 35 grader), og tilsæt lidt uldvaskemiddel.

* Læg strikken i blød i 20-30 minutter. Undgå at vride eller gnide.

* Skyl forsigtigt, og sørg for at vandet har samme temperatur hele vejen igennem, så ulden ikke får et "kuldechok".

* Læg strikken i et håndklæde, og rul den, så vandet presses ud.

* Alternativt kan du lægge den i et vaskenet og køre en kort centrifugering på maks 800 omdrejninger - det fjerner vandet hurtigt og effektivt uden at skade fibrene.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek