Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.
Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.
Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.
Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.
I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.
Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.
Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.
- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden og tilføjer:
- Han laver et gigantisk show, der kan samle hele pladsen - og så har han ikke været i Danmark længe. Så der er lagt op til en historisk åbningsaften, der virkelig sparker festivalsommeren i gang.
Ifølge festivalen er Calvin Harris' sange blevet streamet mere end 56 milliarder gange på tværs af streaming- og videotjenester.
Der er endnu ikke offentliggjort et fuldt program for næste års Jelling Musikfestival, der løber af stablen 21. til 24. maj.
Men festivalen har dog allerede foruden Calvin Harris løftet sløret for en række af de musikere, der lægger vejen forbi den jyske festival.
Det gælder blandt andre den britiske kunstner Rick Astley, Medina, Rasmus Seebach, Tobias Rahim og Gnags.
/ritzau/