Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 09/09/2024 - 11:00

Forskere vil revolutionere behandling af slidgigt med laserteknologi

Laserteknologi kan gøre det billigere at fremdyrke brusk i laboratorie til brug hos slidgigtramte danskere.

David Leth Williams/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

400.000 danskere døjer med slidgigt, der især rammer personer over 50 år.

Den primære årsag til sygdommen er skader på bruskvævet, som ikke kan gendanne sig selv.

Det er muligt at fremdyrke nyt brusk i et laboratorie og transplantere det ind i det gigtramte led.

Men behandlingen har hidtil været meget omkostningsfuld og forbeholdt få.

Nu har forskere fra blandt andet Syddansk Universitet fundet en metode, der kan halvere omkostningerne til at fremdyrke brusk.

Det sker ved hjælp af såkaldt raman-spektroskopi, der bruger laserlys til at se gennem væv.

- Hvert molekyle har en vibration, som er unik, og det gør, at vi kan se forskel på ting, der ser ens ud for os mennesker ved hjælp af den her teknologi.

- Det gør, at vi har mulighed for at se distribution af forskellige typer af molekyler, der er vigtige for at lave kunstige implantater som eksempelvis bruskvæv, siger lektor i biospektroskopi Martin Hedegaard, Syddansk Universitet.

Hidtil har det været nødvendigt at fremstille to sæt brusk - ét til tjek af, om brusken er rigtigt lavet til brug for transplantation. Og ét til brug ved den faktiske transplantation.

Med den nye metode kan man nøjes med at fremstille ét sæt brusk, fordi man med laserteknologien kan kontrollere brusken uden at beskadige det.

Der er ifølge forskerne endnu et stykke vej, før den nye metode kan blive omsat til praksis.

- Vi arbejder på at udbrede de her resultater for forskere og klinikere, der er interesseret i at udvikle implantater, så de kan blive en del af det store netværk, der er at få det til at virke i praksis, siger Martin Hedegaard.

Direktør i Gigtforeningen Mette Bryde Lind ser et stort behov for nye metoder, der kan hjælpe personer med slidgigt.

- Der er desværre meget få effektive medicinske behandlinger for slidgigt i dag. Det er primært træning, patientuddannelse eller operation. Derfor er det afgørende at få flere behandlingsmuligheder på bordet.

- Så det er bestemt meget positivt, at der forskes i nye metoder og teknologier, der kan bruges tidligt i behandlingen af slidgigt, så vi kan forebygge, at patienterne når til et punkt, hvor det er nødvendigt at få skiftet et led, siger hun i en kommentar.

Ud over Syddansk Universitet har forskere fra King's College London og Boston University deltaget i studiet, der er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Nature Communications.

/ritzau/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek