Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 09/03/2023 - 09:00

FAKTA: Er din fest forsikret?

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

* Tjek op på, hvordan du selv er forsikret, og hvordan din udbyder er forsikret inden sammenkomsten.

* Det samme skal du gøre, hvis du holder festen hjemme og låner eller lejer festudstyr.

* Som udgangspunkt er det din egen indboforsikring, som gælder, hvis du lejer ting som stole og tallerkener.

* Går festudstyret i stykker, afhænger forsikringsdækningen af, om det er købt, lånt eller lejet.

Kilde: den offentlige forbrugerportal forbrug.dk.

/ritzau fokus/

Adazi, 29/10/2025 - 10:54

Dronning Mary får riffel i hånden under fast forsvarstime i Letland

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Kongeparret er på statsbesøg i Letland, hvor de har overværet obligatorisk undervisning i nationalt forsvar.

Med en riffel i hånden fik dronning Mary for en kort stund et indblik i dele af den obligatoriske undervisning i nationalt forsvar i Letland.

Det er sket under et besøg på Adazi Gymnasium i det centrale Letland under kong Frederik og dronning Marys statsbesøg til det baltiske land, der deler grænse med Rusland.

Efter dronningen havde haft riflen i hånden, var det eleverne på gymnasiets tur.

Her fik kongeparret mulighed for at overvære elevernes skydetræning, som er en del af undervisningen i civilt beredskab, der har været obligatorisk fag i Letland i godt et år.

Ifølge Billed-Bladet lyder det under skydetræningen, at netop den træning er obligatorisk på grund af truslen fra øst.

Forsvarsundervisning blev obligatorisk for elever på alle lettiske ungdomsuddannelser sidste år.

Indtil da var det frivilligt, om skoler og uddannelsesinstitutioner ville udbyde undervisningen.

Undervisningen strækker sig ifølge det lettiske medie LSM over i alt 112 timer med undervisning omkring en gang om måneden i to år.

I juni skrev mediet, at omkring 35.000 unge mennesker i Letland vil modtage forsvarstræning spredt ud over 274 uddannelsesinstitutioner.

Efter besøget på det lettiske gymnasium er det danske kongepar draget videre til den danske militærlejr Camp Valdemar i Adazi, der ligger 200 kilometer fra den russiske grænse.

Turen til Adazi foregår på statsbesøgets andendag, der særligt står i forsvarets tegn.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/10/2025 - 10:41

Hollywood-stjerne tager sit band med til Tinderbox næste år

Den fynske festival Tinderbox har onsdag annonceret de amerikanske bands The Offspring og Dogstar.

Det er formentlig de færreste danskere, der kan synge med på det amerikanske rockband Dogstars sange.

Ikke desto mindre får man muligheden for det næste år, når det gæster den fynske festival Tinderbox.

Det oplyser festivalen i en pressemeddelelse onsdag.

Bag bandet står den kendte Hollywood-skuespiller Keanu Reeves. Han spiller bas.

Reeves er blandt andet kendt for sin rolle i Matrix-filmene og John Wick-filmene.

- Los Angeles-bandet har Bret Domrose i front på vokal og guitar, Robert Mailhouse på trommer og Keanu Reeves – ja, dén Keanu Reeves – på bas, skriver Tinderbox om annonceringen.

Onsdag er bandet The Offspring også blevet annonceret til Tinderbox.

Festivalens foreløbige program tæller allerede navne som Aphaca, Pitbull og Rasmus Seebach.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ChatGPT?

* ChatGPT er en chatbot baseret på kunstig intelligens udviklet af OpenAI. Navnet står for "Chat Generative Pre-trained Transformer".

* Du bruger den ved at give den spørgsmål eller opgaver i form af såkaldte prompts.

* Teknologien er baseret på en avanceret sprogmodel, der anvender maskinlæring til at skabe en sammenhængende tekst.

* ChatGPT er trænet på store mængder tekstdata fra internettet, herunder bøger, artikler og hjemmesider, hvilket giver modellen en bred og omfattende viden om mange forskellige emner.

Kilder: Teknologisk Institut og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan er undersøgelsen lavet

* Undersøgelsen er lavet i 2025 af virksomheden Modeva, der er et digitalt marketingbureau.

* Her stillede man ChatGPT 100 spørgsmål, og svarene blev vurderet af fire økonomiske eksperter.

* I 55 procent af tilfældene var svarene korrekte, i 30 procent fik man et ufuldstændigt og/eller misledende svar, og i 15 procent af tilfældene var svaret decideret forkert.

* Der gøres desuden opmærksom på, at teknologien bag ChatGPT og lignende kunstig intelligens løbende ændrer sig og forbedres.

Kilder: Modeva og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek