Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 02/03/2023 - 10:00

Ingen ledsager? Oplev verden og teatret alene og mød nye mennesker

For de fleste er det nok mest almindeligt at opleve sammen med andre, men overvej at give solooplevelser en chance, fordi det kan noget særligt, lyder rådet.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Murat Tamer, Ritzau Fokus

Har du overvejet at tage i teatret, på restaurant eller ud i verden og få gode oplevelser alene? Det kan måske lyde lidt skræmmende, men oplevelser på egen hånd kan have flere fordele.

Selv om du for eksempel vælger at gå i teatret uden en ledsager, så er du faktisk ikke helt alene. Det siger Emilie Brøgger Jensen, der er salgs- og marketingchef på Aarhus Teater.

Hun beskriver, at når tæppet går fra, oplever man alene fra sin plads, men man gør det sammen med alle de andre i salen.

- Så er man en del af vores tid, sted og rum. Og det er teateroplevelsen. At dele tid og sted med mennesker, som du ikke kender, siger hun og tilføjer:

- Der står levende mennesker på scenen, og vi har kun en forestilling, hvis vi også har et levende publikum.

Hvis du løber om morgenen eller lufter hunden, har du nok oplevet, at det er almindeligt at hilse på andre mennesker, som man møder på sin vej.

Det er lidt det samme, der sker, når man går i teatret, siger Emilie Brøgger Jensen. Fordi man er fælles om noget.

- Når man til en forestilling sætter sig ved siden af nogen, som man ikke kender, så hilser man lige på hinanden. "Hej, vi skal sidde sammen, og vi kender ikke hinanden. Men nu skal vi opleve det samme", siger hun.

- I pausen og efter forestillingen vil det være helt naturligt at tage en snak om, hvad man lige har oplevet sammen.

Hendes egen erfaring er, at hun kan være mere afslappet, når hun er alene i teatret.

- Jeg kan i større grad tillade mig at lytte til mine egne tanker i stedet for at være opmærksom på, hvordan min ledsager har det, siger hun.

Nogle kan måske føle sig lidt kejtede, når de er alene i teatret.

- Men i virkeligheden tror jeg, at man selv er meget mere opmærksom på, at man er alene afsted, end andre er.

Det er ikke kun teatret, som du kan opleve alene.

Du kan også rejse ud og opleve verden på egen hånd. Og det er noget, som rejseblogger og rejseleder Tea Tougaard har gjort meget.

- Som det første bør man overveje, hvor man gerne vil rejse hen. Det er ikke alle steder i hele verden, som er lige sikre at rejse til, siger hun.

Hun anbefaler, at du vælger en sikker destination som for eksempel Europa, så du ikke kommer til at tænke for meget over, at du er alene afsted.

På solorejserne har noget af det bedste for hende været, at hun har mødt nye mennesker og skabt venskaber for livet.

- Folk, der rejser, er bare så søde mod hinanden. Man udveksler erfaringer og spiser sammen, siger hun.

Det var jagten på store oplevelser til billige penge, som fik Tea Tougaard til at prøve at rejse alene. Når rejsen kun skal passe ind i hendes plan, kan hun nemlig udnytte de tidspunkter på året, hvor det er billigst at rejse.

Og den fleksibilitet fremhæver hun som en klar fordel.

- Når jeg rejser alene, kan jeg også helt selv sammensætte, hvad jeg vil lave. Jeg er mest til historie og museer, mens mange af mine venner godt kan lide sol, strand og shopping, siger hun og tilføjer:

- Hvis du sætter som mål at opleve alle seværdigheder, har du også bedre mulighed for det, når du rejser alene. Fordi du kun skal tage hensyn til dig selv.

/ritzau fokus/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek