Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/05/2024 - 10:00

Gør din have til et paradis for sommerfugle

Drømmer du om sommerfugle i haven, kan du sætte ind på plantefronten. Og så kan du begive dig ud i at lave en sommerfuglebar.

Af: Af Henriette Brøndum Neimann, Ritzau Fokus

Sæsonen, hvor vi har mulighed for at spotte sommerfugle, er skudt i gang.

Og det er et godt tegn, hvis du kan finde de smukke insekter i din egen have.

Det mener Therese Nissen, der er natur- og miljøpolitisk rådgiver hos Danmarks Naturfredningsforening.

- Sommerfuglen er en indikator på, at noget er godt i haven. Den kan komme forbi, fordi der er blomsterplanter, hvor den kan få nektar, eller fordi der er værtsplanter, hvor den kan lægge sine æg, siger hun.

Ønsker du at gøre haven til et attraktivt sted for sommerfugle, kan du derfor søge mod planteverdenen.

Det kan være en almindelig stedmoderblomst, der er et hit hos perlesommerfugle.

Den slags planter er essentielle, da de både kan fungere som værts- og nektarplanter.

- Ud over at de kan give nektar, spiser larverne af planterne og bruger dem som levested. Så de er nødvendige for, at der kommer en generation næste år, siger Therese Nissen.

Vil du have besøg af blåfugle, er det oplagt at plante kællingetand, fordi de kan bruge den som værtsplante, forklarer hun videre.

Du kan også give dig i kast med en plante, som du næppe har drømt om at have i din have tidligere: brændenælden.

For både admiral, nældens takvinge og dagpåfugleøje bruger den som værtsplante.

Og det er muligt at indrette haven, så brændenælderne ikke bliver til stor gene.

- Det kan være noget med at sige: "Okay, her er et solbeskinnet område, hvor der også er brændenælder, der får lov til at få noget plads".

- Jeg har for eksempel en stor forhave, hvor der vokser brændenælder. Så det er et afgrænset område, hvor jeg siger: "Her må de godt være". Til gengæld skal de ikke være i min køkkenhave, for ellers bliver det for svært at luge, siger Therese Nissen.

Dertil kan du med fordel undlade at tage en tur med plæneklipperen de steder, hvor det er muligt. Det anbefaler Marie Uth, der er selvstændig havedesigner og driver siden naturlighavedesign.dk.

- Larverne af græsrandøjer og engrandøjer lever i langt græs. Og da der er tale om almindelige græsarter, er det ret nemt at lykkes med, siger hun.

Vil du investere i et nektarrigt planteudvalg til de flotte insekter, er sommerfuglebuske blandt de bedste bud.

Det skyldes, at de indeholder meget nektar, som nogle sommerfugle er meget glade for, forklarer havedesigneren.

- Så har man sommerfuglebuske, vil man tit opleve at få mange sommerfugle i haven, siger hun.

Dertil kan du lave det, som havedesigneren kalder en sommerfuglebar, hvor du laver en lille vold bestående af sten og lidt sandet jord.

- Og så kan man sætte nogle af de solelskende og tørketålende planter på volden, som sommerfuglene rigtig godt kan lide.

- Så skaber man et godt mikroklima for sommerfuglene, hvor de både kan finde mad og varme, siger Marie Uth.

For at øge chancerne for at tiltrække sommerfuglene bør du placere planterne og sommerfuglebaren steder, der tilbyder læ og varme.

Derudover bør du holde dig fra sprøjte- og insektgifte, hvis du ønsker mange vilde arter i haven, siger havedesigneren.

/ritzau fokus/

Stockholm, 09/12/2025 - 19:43

Svensk prinsesse har flere gange mødt Jeffrey Epstein

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det svenske kongehus svarer ikke på, hvor, hvordan eller hvorfor prinsesse Sofia har mødt Epstein.

Den svenske prinsesse Sofia har ved flere lejligheder mødt den nu afdøde rigmand og dømte sexforbryder Jeffrey Epstein.

Det bekræfter det svenske kongehus over for mediet Dagens Nyheter.

- Prinsesse Sofia er blevet præsenteret for den pågældende mand ved et fåtal lejligheder omkring år 2005, skriver kongehusets kommunikationsafdeling til mediet.

Kongehuset svarer ikke på, hvor, hvordan eller hvorfor hun har mødt Epstein.

Prinsessen er gift med prins Carl Philip, der er kronprinsesse Victorias lillebror.

Nye offentliggjorte dokumenter vedrørende Epstein viser ifølge Dagens Nyheter en forbindelse til blandt andet den svenske finanskvinde Barbro Ehnbom.

Ehnbom satte den senere dømte sexforbryder i kontakt med unge svenske kvinder, og en mailkorrespondance mellem de to viser, at Ehnbom i december 2005 foreslog, at Epstein skulle mødes med Sofia, der dengang endnu ikke havde fået titlen som prinsesse.

- Det her er Sofia, en aspirerende skuespillerinde der lige er ankommet i NYC. Hun er pigen, jeg nævnte for dig, før jeg tog afsted, som jeg tænkte, du gerne ville møde. Måske vi kan kigge forbi inden helligdagene, skrev Ehnbom.

- Jeg er i Caribien. Vil hun komme i to dage. Jeg sender en billet, svarede Epstein ifølge Dagens Nyheter.

Hoffet oplyser til mediet, at prinsesse Sofia ikke tog imod tilbuddet om et besøg på det caribiske ø.

Før den borgerligt fødte Sofia Hellquist blev gift med prins Carl Phillip og fik tildelt prinsesse-titlen, arbejdede hun blandt andet som model og var tidligere deltager i realityprogrammet "Paradise Hotel".

Ifølge Dagens Nyheter boede hun efterfølgende en periode i New York i USA.

/ritzau/

Læs Mere >>

Stockholm, 09/12/2025 - 19:26

Svensk prinsesse har flere gange mødt Jeffrey Epstein

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det svenske kongehus svarer ikke på, hvor, hvordan eller hvorfor prinsesse Sofia har mødt Epstein.

Den svenske prinsesse Sofia har ved flere lejligheder mødt den nu afdøde rigmand og dømte sexforbryder Jeffrey Epstein.

Det bekræfter det svenske kongehus over for mediet Dagens Nyheter.

- Prinsesse Sofia er blevet præsenteret for den pågældende mand ved et fåtal lejligheder omkring år 2005, skriver kongehusets kommunikationsafdeling til mediet.

Kongehuset svarer ikke på, hvor, hvordan eller hvorfor hun har mødt Epstein.

Prinsessen er gift med prins Carl Philip, der er kronprinsesse Victorias lillebror.

Nye offentliggjorte dokumenter vedrørende Epstein viser ifølge Dagens Nyheter en forbindelse til blandt andet den svenske finanskvinde Barbro Ehnbom.

Ehnbom satte den senere dømte sexforbryder i kontakt med unge svenske kvinder, og en mailkorrespondance mellem de to viser, at Ehnbom i december 2005 foreslog, at Epstein skulle mødes med Sofia.

Før den borgerligt fødte Sofia Hellquist blev gift med prins Carl Phillip og fik tildelt prinsesse-titlen, arbejdede hun blandt andet som model og var tidligere deltager i realityprogrammet "Paradise Hotel".

Ifølge Dagens Nyheter boede hun efterfølgende en periode i New York i USA.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 09/12/2025 - 08:00

FAKTA: Kunsten at smage til

* Det kræver øvelse at smage maden til. Du lærer meget af at gøre det sammen med andre, hvor I taler jer frem til, hvad der mangler.

* Den gode smag opstår i mødet mellem kontraster. Derfor giver det mening at tilsætte for eksempel både sukker og eddike til en ret.

* Tænk i smagslag, når du laver mad. Jo flere nuancer, du kan få bygget ind i smagen, jo bedre resultat får du.

*  Eksperimentér, og prøv dig frem. Er du nervøs for at ødelægge hele sovsen, så tag nogle skefulde over i en anden gryde, og eksperimentér med det til en start.

Kilde: kogebogen "Lag på lag - genveje til smagfulde, grønne måltider" af Camilla Skov.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 09/12/2025 - 08:00

Kreer vegetariske juleretter så englene synger

Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Umami er kodeordet, når du kokkerer kødfri julemad uden at gå på kompromis med smagen, lyder det fra kogebogsforfatter Camilla Skov.

Du kan sagtens skabe en velsmagende julemiddag uden andesteg og sprøde svær på menuen. Opskriften på succes er at sørge for masser af den dybe, runde og fyldige femte grundsmag - umami.

Sådan lyder det fra Camilla Skov, der er kogebogsforfatter og driver bloggen Vegetarisk Hverdag. Hun peger især på sovsen som et afgørende element.

- I min sovs bruger jeg tørrede svampe til at give umami. Det er rigtig godt, og så salter jeg med alt andet end salt. Soja, fiskesovs, miso, grøntsagsfond, måske en lille smule hvidløgspulver, det giver også umami. Det hele handler om balance og at gå forsigtigt frem, siger hun.

De tørrede svampe skal først blødes op i vand. Imens svitser du løg og hvidløg i olie i en gryde. Tilsæt dernæst fond og fløde, hak de udblødte svampe fint, og hæld dem i gryden.

Lad nu sovsen simre, og smag til med alt fra soja og rørsukker til dijonsennep.

- I min familie er det et af højdepunkterne til jul, at vi står og smager sovsen til. Det er simpelthen bare det bedste lille øjeblik på dagen. Så min opfordring vil være at gøre det til noget hyggeligt, I gør i fællesskab, lyder det fra Camilla Skov.

Til sidst kan svampene sies fra, så blot smagen bliver tilbage.

- Den smager jo selvfølgelig ikke af andesovs, men jeg synes, at den smager mindst lige så godt, siger hun.

Ud over sovsen er det ligeledes vigtigt at kreere en lækker form for køderstatning.

- Det kommer vi ikke rigtig udenom i et måltid, som traditionelt er koblet op på kød, og de mange følelser og minder, der er forbundet med det, understreger Camilla Skov.

Hun foreslår at hente inspiration fra Sverige og lave nogle vegetariske kødboller, der består af en fars, der kan laves af nødder, svampe, solsikkekerner og ost. Farsen rulles til boller, der først koges og siden steges, så de får en sprød skorpe.

- Det er igen en øvelse i at få arbejdet med tekstur og smag, så man opnår noget, der får samme rolle, som kødet ellers ville have haft, fortæller Camilla Skov og fortsætter:

- Du får umami og bitterhed fra nødderne og noget saftighed fra osten, mens solsikkekernerne giver noget knas at tygge på.

Herfra giver resten af måltidet sig selv, mener hun, med brunede kartofler og en saftig rødkål.

- I min familie har vi også altid lavet vaniljekogte æbler med ribsgelé, så de er en helt essentiel del af min jul, siger Camilla Skov.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek