Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Tel Aviv, 16/05/2019 - 11:00

Svær Eurovision-semifinale venter Leonora: Det bliver en gyser

Torsdag aften skal danske Leonora forsøge at synge sig til sejr i det internationale melodigrandprix.

Philip Davali/Ritzau Scanpix

Af: Af Eva Maria Brandi, Ritzau Fokus

Det er en svær opgave, der venter det danske Eurovision-håb, Leonora Colmor Jepsen, der i år repræsenterer de rød-hvide farver i konkurrencen.

Hun er nemlig endt i den absolut hårdeste af de to semifinaler, der afholdes forud for finalen og har til formål at skære godt og vel halvdelen af de deltagende lande fra.

Det fortæller Johann Sørensen. Han er formand for den danske melodigrandprix-fanklub og har i årevis fulgt både det danske melodigrandprix og Eurovision på tæt hold.

- Vi er havnet i en rigtig svær semifinale, hvor nogle af de største favoritter er med - blandt andet Sverige, Rusland og Holland, forklarer Johann Sørensen.

Han afviser dog ikke, at Leonora kan klare sig gennem nåleøjet.

- Der bliver hård kamp om de ti pladser i semifinalen, og jeg tror, vi kommer med på et af de yderste mandater, men det bliver en sand gyser.

- Bookmakerne spår os til en tiendeplads, og hvis vi får det, så sniger vi os altså lige akkurat med i finalen. Jeg har dog en god mavefornemmelse. Jeg tror, Leonora vil charmere sig ind på Europa, siger Johann Sørensen.

Han mener, at den danske sang kan skille sig ud fra mængden.

- Vi har en smuk og unik sang med, der tager os ud på en rejse. Der sker hele tiden noget på scenen, også mere end vi så i det danske melodigrandprix, og det er noget, der klæder sangen, siger Johann Sørensen.

Han mener også, at Leonoras gimmick med at synge på forskellige sprog i sangen vil blive modtaget godt i Europa.

- Det er en ret international sang, blandt andet bliver der sunget på dansk for første gang i rigtig mange år. Selvfølgelig bliver der sunget en del på engelsk, men også på fransk og tysk. Det er med til, at vi skiller os ud som årets mest internationale bidrag blandt alle sangene i år, siger Johann Sørensen.

Semifinalen, hvor Danmark konkurrerer, bliver sendt på DR1 torsdag aften klokken 21.00.

/ritzau/

København, 01/01/2026 - 20:27

OVERBLIK: Det nye år fejres med en stribe kongelige nytårskure

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

I det nye år er kongeparret vært for en række nytårskure på Amalienborg og Christiansborg.

Kong Frederik og dronning Mary har fortsat traditionen efter dronning Margrethe og markerer det nye år ved at afholde en række nytårskure og -tafler.

Selv om dronning Margrethe ikke har været regent i de sidste to år, afholder hun også en enkelt officiel nytårskur.

Her kan du læse om de kongeliges nytårsprogram:

* 1. januar: Klokken 20 afholder kongeparret nytårskur og -taffel for regeringen, Folketingets formand, andre repræsentanter for det officielle Danmark og hoffet.

Nytårskuren finder sted i Christian VII's Palæ på Amalienborg.

Fra kongehuset deltager - ud over kongeparret - kronprins Christian, dronning Margrethe, prins Joachim, prinsesse Marie og prinsesse Benedikte.

* 5. januar: Klokken 09.30 holder kongeparret nytårskur for landets højesteretsdommere, Den Kongelige Livgarde og Gardehusarregimentets officerskorps i Christian VII's Palæ.

Som noget nyt afholder kongeparret senere samme dag klokken 10.30 i Christian VIII's Palæ nytårskur for borgmestre og regionsrådsformænd.

Senere på dagen klokken 14 er det diplomatiske korps inviteret til kur på Christiansborg Slot.

* 6. januar: Fra klokken 09.30 afholder kongeparret nytårskur for officerer fra Forsvaret og Beredskabsstyrelsen og indbudte repræsentanter for større landsorganisationer og de kongelige protektioner.

Nytårskuren afholdes på Christiansborg Slot.

* 9. januar: Klokken 15 afholder dronning Margrethe nytårskur for dronning Margrethes protektioner. Det sker i Christian IX's Palæ på Amalienborg.

* De kongeliges tradition med at holde nytårskur er gammel. Man skal helt tilbage til kong Frederik III, der var konge fra 1648 til 1670.

* Fra hans tid - og måske endnu tidligere - blev der holdt offentligt kongeligt taffel nytårsaften. Det indebar, at alle var velkomne på det daværende kongeslot, Københavns Slot.

* De indbudte borgere deltog dog ikke i spisningen, men måtte stående overvære, at kongefamilien og hoffet spiste nytårsmiddag.

Kilde: Kongehuset.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/01/2026 - 20:08

Dronning Margrethe bærer grønlandsk guld på hovedet ved nytårstaffel

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

Kong Frederik er torsdag vært for den traditionsrige nytårskur for anden gang, efter at hans mor abdicerede.

Politikerne ankommer torsdag aften i en lind strøm til den traditionsrige nytårskur på Amalienborg i det indre København.

Det gælder blandt andre SVM-regeringens tre hovedpersoner, Lars Løkke Rasmussen (M), Troels Lund Poulsen (V) og statsminister Mette Frederiksen (S).

Lars Løkke bliver af DR foreholdt de dårlige meningsmålinger, der i øjeblikket kredser om hans parti.

- Jeg går ind i et arbejdsår, siger han og understreger, at han vil arbejde på at bevise sit partis berettigelse.

Mette Frederiksen bliver spurgt ind til den nytårstale, som hun har holdt forud for taflet.

Her blev der blandt andet lovet fødevarechecks til udvalgte grupper for at imødekomme de stigende fødevarepriser.

Om der er tale om valgflæsk forholder hun sig ikke direkte til.

- Der er altid kritik. Jeg gør det, der er bedst for vores land, siger hun til DR.

Næste folketingsvalg skal senest være afviklet til efteråret i år.

Gæsterne deltager alle i kong Frederiks anden nytårstaffel, hvor han er i værtsrollen. Den tjans overtog han fra dronning Margrethe, der abdicerede for knap to år siden.

Som en af de sidste gæster ankommer dronning Margrethe lidt før klokken otte foran Christian VII's palæ.

På hovedet har hun diademet "Naasut", som er af grønlandsk guld.

Kongeparret ankommer få minutter efter som de sidste til taflet.

Traditionen med et nytårstaffel stammer helt tilbage fra 1600-tallet.

Her blev det afholdt nytårsaften, hvor folk stillede sig op i rækker langs væggene for at overvære, at den kongelige familie og hoffet spiste nytårsmiddag.

Torsdag er der blomkålssuppe, grønlandsk snekrabbe og vildandebryst på menuen.

Amalienborg slår dørene op for indbudte gæster igen den 5. januar, hvor der afholdes nytårskur for blandt andre højesteretsdommere og Den Kongelige Livgardes og Gardehusarregimentets Officerskorps.

Dagen efter danner Christiansborg Slot ramme om nytårskur for officerer fra Forsvaret, Beredskabsstyrelsen og repræsentanter for større landsorganisationer.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek