Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Tel Aviv, 16/05/2019 - 11:00

Svær Eurovision-semifinale venter Leonora: Det bliver en gyser

Torsdag aften skal danske Leonora forsøge at synge sig til sejr i det internationale melodigrandprix.

Philip Davali/Ritzau Scanpix

Af: Af Eva Maria Brandi, Ritzau Fokus

Det er en svær opgave, der venter det danske Eurovision-håb, Leonora Colmor Jepsen, der i år repræsenterer de rød-hvide farver i konkurrencen.

Hun er nemlig endt i den absolut hårdeste af de to semifinaler, der afholdes forud for finalen og har til formål at skære godt og vel halvdelen af de deltagende lande fra.

Det fortæller Johann Sørensen. Han er formand for den danske melodigrandprix-fanklub og har i årevis fulgt både det danske melodigrandprix og Eurovision på tæt hold.

- Vi er havnet i en rigtig svær semifinale, hvor nogle af de største favoritter er med - blandt andet Sverige, Rusland og Holland, forklarer Johann Sørensen.

Han afviser dog ikke, at Leonora kan klare sig gennem nåleøjet.

- Der bliver hård kamp om de ti pladser i semifinalen, og jeg tror, vi kommer med på et af de yderste mandater, men det bliver en sand gyser.

- Bookmakerne spår os til en tiendeplads, og hvis vi får det, så sniger vi os altså lige akkurat med i finalen. Jeg har dog en god mavefornemmelse. Jeg tror, Leonora vil charmere sig ind på Europa, siger Johann Sørensen.

Han mener, at den danske sang kan skille sig ud fra mængden.

- Vi har en smuk og unik sang med, der tager os ud på en rejse. Der sker hele tiden noget på scenen, også mere end vi så i det danske melodigrandprix, og det er noget, der klæder sangen, siger Johann Sørensen.

Han mener også, at Leonoras gimmick med at synge på forskellige sprog i sangen vil blive modtaget godt i Europa.

- Det er en ret international sang, blandt andet bliver der sunget på dansk for første gang i rigtig mange år. Selvfølgelig bliver der sunget en del på engelsk, men også på fransk og tysk. Det er med til, at vi skiller os ud som årets mest internationale bidrag blandt alle sangene i år, siger Johann Sørensen.

Semifinalen, hvor Danmark konkurrerer, bliver sendt på DR1 torsdag aften klokken 21.00.

/ritzau/

København, 17/12/2025 - 19:18

Danish Music Awards droppes i to år og genopstår i nye klæder

Claus Bech/Ritzau Scanpix

Centrale aktører i musiklivet skal sammen med brancheorganisation gentænke prisuddelingen Danish Music Awards.

Prisuddelingen Danish Music Awards (DMA) afholdes ikke i år eller næste år.

Det skyldes, at formatet skal udvikles, oplyser musikselskabernes brancheorganisation, IFPI, der står bag DMA, til Ritzau.

Det er planen, at uddelingen i 2027 vil genopstå i et nyt format, som nu skal udvikles.

I det arbejde vil "centrale aktører i musik- og kulturlivet" indgå i en dialog med IFPI, skriver brancheorganisationen i en meddelelse.

- Som en naturlig del af denne udviklingsproces bliver der ikke afholdt Danish Music Awards i 2025 og 2026. Ambitionen er at lancere et nyt og tidssvarende format i 2027, hvis processen forløber som planlagt, skriver IFPI i meddelelsen.

Brancheorganisationen forventer at kunne melde mere konkret ud om det nye DMA i løbet af 2026.

Det betyder dog også, at de musikere, der har markeret sig i år og til næste år, ikke vil blive hyldet, men det tages der højde for i arbejdet med det nye format, fortæller kommunikations- og public affairs-direktør i IFPI Danmark Rikke Johan Bak i meddelelsen.

Hvordan, der konkret tages højde for det, kommer IFPI ikke nærmere ind på.

IFPI oplyser heller ikke, hvordan det nye format kunne se ud.

Danish Music Awards blev stiftet i 1989 som IFPI-prisen.

Fra 1991 til 2000 gik den under navnet Dansk Grammy, men det måtte organisationen bag ændre efter krav fra den amerikanske Grammy Awards.

I november 2024, da DMA sidste gang løb af stablen, blev bandet The Minds of 99 kåret som Årets Danske Livenavn.

Der blev uddelt 12 statuetter, hvor 10 af dem fokuserede på dansk musik.

Et akademi bestående af otte personer med kunstnerisk og kommerciel indsigt i dansk musik og en særjury under Danske Agenters Sammenslutning har bestemt, hvem der kunne løbe med priserne.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 17/12/2025 - 18:49

DMA droppes i to år og genopstår i nye klæder

Claus Bech/Ritzau Scanpix

Centrale aktører i musiklivet skal sammen med brancheorganisation gentænke prisuddelingen Danish Music Awards.

Prisuddelingen Danish Music Awards (DMA) afholdes ikke i år eller næste år.

Det skyldes, at formatet skal udvikles, oplyser musikselskabernes brancheorganisation, IFPI, der står bag DMA, til Ritzau.

Det er planen, at uddelingen i 2027 vil genopstå i et nyt format, som nu skal udvikles.

I det arbejde vil "centrale aktører i musik- og kulturlivet" indgå i en dialog med IFPI, skriver brancheorganisationen i en meddelelse.

- Som en naturlig del af denne udviklingsproces bliver der ikke afholdt Danish Music Awards i 2025 og 2026. Ambitionen er at lancere et nyt og tidssvarende format i 2027, hvis processen forløber som planlagt, skriver IFPI i meddelelsen.

Brancheorganisationen forventer at kunne melde mere konkret ud om det nye DMA i løbet af 2026.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 17/12/2025 - 15:00

FAKTA: Vores livskvalitet

* I en undersøgelse af Realdania har 122.000 voksne danskere svaret anonymt på et spørgeskema, der er udsendt fra Danmarks Statistik, om deres hverdag og livskvalitet. 

* Blandt konklusionerne er, at danskerne i gennemsnit vurderer deres livskvalitet til at være 7,51 på en skala fra 0 til 10. 

* Livskvaliteten topper som 74-årig, og der er en stor lighed, når man sammenligner Danmarks land- og storbykommuner. 

* Sociale relationer er den vigtigste enkeltstående faktor for livskvaliteten. Det handler ikke kun om de nære relationer, men også de lette - som at hilse på naboen - har stor effekt.

* Undersøgelsen er udgivet i marts 2025 som bog med titlen "Vores livskvalitet - Hvad kan vi lære af de lykkeligste danskere?".

Kilde: Realdania.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 17/12/2025 - 15:00

Brug højtiden til at booste din livsglæde

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Dyrk traditionerne, og lad børnene opdage glæden ved at give. Julens aktiviteter kan være startskuddet til at løfte livskvaliteten, hvis du har det rette fokus.

Julen kan bringe mennesker sammen.

Og dermed kan den være anledning til at give dig et skud lykke, fortæller Henrik Mahncke, som er analysechef i Realdania, der arbejder for at skabe livskvalitet gennem det byggede miljø.

Baseret på besvarelser fra 122.000 danskere har Realdania undersøgt danskernes livskvalitet. Og konklusionen er, at sociale relationer er den vigtigste enkeltstående faktor.

Som juledagene nærmer sig, kan især børnefamilierne også opleve, at stressniveauet stiger.

Men i de traditionsrige dage, hvor flere generationer samles, kan julestress skiftes ud med muligheden for at styrke båndene mellem bedsteforældre og børnebørn.

- Børnene og de ældre har mere tid. Og jo mere, de kan være sammen, desto bedre. Lad dem lave konfekten eller hente juletræet og pynte det sammen.

- På den måde kan man som forældre blive aflastet en smule, samtidig med at man øger glæden hos børnene og de ældre, siger Henrik Mahncke.

Det er dog ikke kun de nære relationer, der kan give en følelse af lykke.

Også de lette, uforpligtende bekendtskaber kan ifølge Realdanias undersøgelse give dig et skud livsglæde med på vejen.

Når juleindkøbene skal i hus, eller gåturen leder dig forbi dine naboer, så hils på, og ønsk god jul.

- Vi har mange jern i ilden i december. Vi er mange steder, men lad os nu nyde det i stedet for at jage efter at få det overstået.

- Det er en kæmpe mulighed for at ændre sine vaner og gøre det mindre akavet at hilse på folk, man ikke kender, siger Henrik Mahncke.

Julen bringer ikke kun fællesskabet i fokus - også traditioner er i højsædet.

Traditioner er med til at forenkle livet, forklarer Henrik Mahncke. Derfor skal du udnytte, at julen har et hav af dem.

- Det fantastiske ved julen er, at den allerede er forklaret for os.

- Hvis din moster er rigtig god til at lave rødkålsalat og elsker det, så lad hende gøre det hvert år, siger han.

For når gode oplevelser bliver til en tradition, så tapper de mindre af det sociale overskud.

Ud over at stå bag den hidtil største undersøgelse af livskvalitet i Danmark har Henrik Mahncke også skrevet ph.d. om gavegivningens psykologi.

- Gavens magi handler om, at lige så dejligt det er at få en gave, lige så fedt er det at give en, siger han.

Samtidig er det at give gaver med til at styrke de interne bånd, tilføjer han og opfordrer til at lade børnene og teenagerne købe gaver til hinanden.

- Giv dem et budget, og lad dem vælge gaverne. Så stresser du ikke rundt og skal købe gaver til nogen, du måske ikke helt forstår på samme måde.

- Men vigtigst af alt giver du børnene den glæde, det er at give, siger Henrik Mahncke.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek