Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 02/10/2024 - 10:52

Drastisk ændring: TV 2 vender realityprogram på hovedet

Fællesskabet kommer for alvor på prøve i den nye sæson af TV 2-programmet "Flokken", som har premiere torsdag.

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Fuld fokus på fællesskabet er ikke altid en fordel, når det gælder om at skabe underholdende tv.

Derfor ændrer TV 2 drastisk på spillereglerne i den nye sæson af realityprogrammet "Flokken", som har premiere torsdag den 3. oktober.

Det oplyser tv-stationen i en pressemeddelelse.

Hvor præmissen i første sæson gik på, at en gruppe individer skulle finde hinanden i en bulgarsk skov og sammen komme i mål for at vinde en million kroner, så er det hele omvendt denne gang.

Her er gruppen samlet fra start, og til slut skal de hver især så vælge, om de vil beholde pengene, de har skrabet sammen gennem forløbet, eller dele med de andre.

- Vi har skåret ind til kernen og fundet ud af, at det spændende ikke ligger i, hvordan man klarer sig alene, men snarere, hvordan man skaber et fællesskab, der er så stærkt, at det kan modstå fristelsen for at tage pengene til sig selv, siger programmets redaktør, Anders Fuchs, i pressemeddelelsen.

Dermed er denne sæson af "Flokken" på mange måder et helt andet program end den første, understreger Anders Fuchs.

- Første sæson var et grundigt eksperiment, der handlede om moderne menneskers evne til at klare sig alene og deres stærke trang til at være en del af en flok, siger han og fortsætter:

- I denne sæson fokuserer vi meget tydeligere på de svære gruppedynamikker, som vi også kender fra vores hverdag, og så bruger vi realitygenrens mange greb til at skabe et virkelig spændende, underholdende og medrivende forløb.

I alt deltager 12 almindelige danskere i den nye sæson af "Flokken", som har premiere på TV 2 Play og TV 2 torsdag den 3. oktober.

/ritzau/

København, 06/11/2025 - 14:13

Skuespiller Simon Stenspil tiltalt for bedrageri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Over for Se og Hør erkender Badehotellet-skuespiller Simon Stenspil, at han har dummet sig i forsikringssag.

Skuespiller Simon Stenspil har dummet sig og skal snart for retten, hvor han er tiltalt for bedrageri.

Det indrømmer skuespilleren selv over for mediet Se og Hør.

Sagen går tilbage til 2021, hvor Simon Stenspil fik stjålet en båd.

Den havde ifølge skuespilleren kostet 80.000 kroner, men han fortæller, at han yderligere havde brugt cirka 80.000 kroner på forbedringer.

Tyveriet anmeldte han til sit forsikringsselskab, hvor han angav værdien til at være 120.000 kroner, som var hans vurdering.

Forsikringsselskabet krævede ifølge skuespilleren den originale kvittering for båden, og her gik det galt, forklarer han.

- Jeg lavede kvitteringen selv, og det må man selvfølgelig ikke, siger han til Se og Hør.

Den 42-årige skuespiller fortæller videre, at han har "dummet" sig, og at han i retten vil erkende de faktiske forhold.

Se og Hør er endnu ikke i besiddelse af anklageskriftet i sagen.

Af retslisten fremgår det, at skuespillerens sag skal for Retten i Glostrup 17. november. Her har retten afsat to timer til at behandle sagen.

Simon Stenspil er blandt andet kendt fra TV 2-serien "Badehotellet", hvor han spillede Valter, der i serien var gift med stuepigen Edith.

Han har også spillet flere musicals, og desuden lagt stemmer til tegnefilm.

Herudover har han haft roller i julekalenderen "Tinka og kongespillet" og tv-serierne "Rita" og "Dicte".

Titlen som vinder af "Vild med dans" har Stenspil også på sit cv. Det var i 2018, at han vandt den 15. sæson af danseprogrammet sammen med danseren Asta Björk.

Simon Stenspil danner par med skuespilleren Anna Stokholm. Sammen har de to børn.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 06/11/2025 - 13:41

Skuespiller Simon Stenspil tiltalt for bedrageri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Over for Se og Hør erkender Badehotellet-skuespiller Simon Stenspil, at han har dummet sig i forsikringssag.

Skuespiller Simon Stenspil har dummet sig og skal snart for retten, hvor han er tiltalt for bedrageri.

Det indrømmer skuespilleren selv over for mediet Se og Hør.

Sagen går tilbage til 2021, hvor Simon Stenspil fik stjålet en båd.

Den havde ifølge skuespilleren kostet 80.000 kroner, men han fortæller, at han yderligere havde brugt cirka 80.000 kroner på forbedringer.

Tyveriet anmeldte han til sit forsikringsselskab, hvor han angav værdien til at være 120.000 kroner, som var hans vurdering.

Forsikringsselskabet krævede ifølge skuespilleren den originale kvittering for båden, og her gik det galt, forklarer han.

- Jeg lavede kvitteringen selv, og det må man selvfølgelig ikke, siger han til Se og Hør.

Han fortæller videre, at han har "dummet" sig, og at han i retten vil erkende de faktiske forhold.

Af retslisten fremgår det, at skuespillerens sag skal for Retten i Glostrup 17. november. Her har retten afsat to timer til at behandle sagen.

Simon Stenspil er blandt andet kendt fra TV 2-serien "Badehotellet" og julekalenderen "Tinka og kongespillet".

Desuden deltog han i den 15. sæson af "Vild med dans" i 2018, hvor han vandt med danseren Asta Björk.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 06/11/2025 - 10:00

FAKTA: Natur gavner helbredet

* Forskning viser, at ophold i naturen kan sænke blodtrykket, mindske stress og forbedre koncentrationen.

* Naturterapi kan hjælpe med at lindre depressive symptomer og give mulighed for at finde mere ro og balance i nervesystemet.

* Sundhedsdesign er en gren inden for landskabsarkitekturen, der arbejder med at designe grønne områder, så de understøtter sundheden.

* Et forskerhold fra Københavns Universitet har designet Terapihaven Nacadia og Helseskoven Octavia tæt på Hørsholm med udgangspunkt i naturbaseret terapi. Haven og skoven bruges til forskningsprojekter i sundhedsdesign.

Kilde: Depressionsforeningen, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning på Københavns Universitet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 06/11/2025 - 10:00

Brug haven som humørbooster i efterårsmørket

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Med den rette indretning kan du gøre din have til et sted, der emmer af sanseindtryk og energi gennem årets mørke måneder.

Når november maler verden i dunkle farver, må du ofte selv gøre en indsats for at skabe små lyspunkter i hverdagen.

Og med få enkle tiltag kan haven netop blive det rum, der løfter dit humør.

Sådan lyder det fra Jeanette Thysen, der er have- og landskabsarkitekt i Det Gode Haveliv.

Hun har en baggrund inden for sundhedsdesign, som handler om at indrette grønne uderum, så de gavner menneskers velbefindende.

- Det gør en verden til forskel om vinteren, at du kan hente dagslys og sanseindtryk i haven, siger Jeanette Thysen.

Hun anbefaler, at du i november planter grønne og blomstrende planter i krukker, som du stiller i grupper på steder, hvor du er sikker på, at du ser dem i det daglige. Det kan være ved husets indgangsdør eller lige ude foran havedøren, så du kan se dem, når du står indenfor og kigger ud.

- Jeg plejer at sige, at smukt smitter, og her gør planter og haven en kæmpe forskel, siger hun og foreslår stedsegrønne planter som fyr, taks og skimmia.

Det kan også være juleroser eller vintergrønne græsser, som giver liv i haven.

Med de fine krukker på plads, kan du kaste dig over lys. Du kan vikle lyskæder om planter i krukker, der står tæt på husets vinduer - eller dekorere buske og træer, så de lyser mod dig ude i mørket.

- Det er vigtigt at vælge et varmt, hvidt lys, som skaber ro. Det pynter i de fleste haver frem for lys, der er blåt og koldt, lyder rådet fra Jeanette Thysen.

Herfra kan du tænke over selve indretningen af din have. Er der steder, du kan skabe nogle siddepladser, hvor du ved, at du kan fange morgensolen eller det sidste formiddagslys?

Sæt en bænk eller en stol på stedet, og vælg gerne et sted med rygdækning. Det vil sige, at du har en hæk, en væg eller en brændestabel bag dig. Det skaber helt naturligt ro, fortæller hun.

- Det handler om at have ryggen mod noget trygt, så du har plads til at være dig selv og ikke bliver forstyrret. Det får dig automatisk til at slappe af.

Fra din udvalgte siddeplads kan du nu sidde og kigge på havens planter og fugle. Du kan eventuelt sætte en fuglefoderautomat eller et fuglebad op lige præcis i den del af haven.

- Men det kan også bare være, at du sidder og kigger på havens høje græsser og lytter til vinden, der hvisker i dem. Alt, der giver dig fredfyldte og naturnære sanseindtryk, er godt, siger Jeanette Thysen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek