Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Odense, 20/10/2019 - 10:48

Sportschef godkender akkurat dansk indsats i Denmark Open

Viktor Axelsen nåede semifinalen i Denmark Open, hvor alle de danske doubler røg ud i første runde.

Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det startede rigtig skidt for de danske deltagere i World Tour-turneringen Denmark Open, der slutter søndag i Odense.

I første runde, der blev spillet tirsdag og onsdag, røg 9 af de 12 danske singler og doubler ud af turneringen.

Kun de tre herresingler med Viktor Axelsen, Anders Antonsen og Rasmus Gemke gik videre. Til gengæld overraskede de positivt og leverede flere gange badminton i verdensklasse.

Derfor er det også med blandede følelser, at sportschefen i Badminton Danmark, Jens Meibom, gør status på turneringen, efter at den sidste dansker, Viktor Axelsen, lørdag tabte semifinalen i tre tætte sæt.

- Overordnet var vores håb at have én med i weekenden (semifinale og finale, red.), og det lykkedes med Viktor, som også var tæt på at spille sig i finalen. Så det endelige resultat er godkendt.

- Det var det, vi gik efter, og jeg synes, der er nogle rigtig gode takter i nogle af vores kategorier. Samtidig ved vi også godt, at der forestår et stort arbejde i andre kategorier. Det er vi fuldt bevidste om, siger sportschefen.

Han henviser især til doublerne, der har gang i et større generationsskifte og ikke fik spillet til at fungere i arenaen i Odense i denne omgang.

- Det er klart, at når vi er afsted med vores trup, så er der nogle, der overrasker positivt, og der er nogle, der ikke spiller op til sit niveau.

- Vi håber, at alle spiller op til deres bedste hver gang, men det er sjældent, at alle rammer deres højeste niveau på samme tid. Sådan er det, når det handler om mennesker, siger Jens Meibom.

Han er positivt overrasket over præstationerne fra Axelsen, Antonsen og Gemke.

Sidstnævnte formåede at presse verdensetteren Kento Momota ud i tre sæt i kvartfinalen, mens Axelsen viste, at han igen er tilbage på topniveau efter en længere skadepause, blandt andet da han slog Antonsen i kvartfinalen.

- Det er rigtig glædeligt at se Viktor tilbage igen. Efter en skade er der altid en lille usikkerhed om, hvor han står henne. Og jeg er rigtig glad på hans og også vores vegne, fordi han igen er tilbage på højt niveau, siger Meibom.

Det er landstræner Kenneth Jonassen enig i.

Han har også en blandet vurdering af Denmark Open, hvor første runde helst skal glemmes, mens herresinglernes præstationer er godkendte.

- Jeg bliver jo aldrig helt tilfreds. Jeg havde gerne set en lille smule mere på tværs af vores kategorier. Men vi havde en hård første dag.

- Så tilfredsstillende? Ja. Vil jeg have mere? Absolut, siger landstræneren.

Finalerne i de fem kategorier i Denmark Open begynder klokken 12 søndag, men er altså uden dansk deltagelse.

Herresinglefinalen står mellem Axelsens overmand, Chen Long fra Kina, der har vundet turneringen fire gange tidligere, og verdensetteren Kento Momota, der er forsvarende vinder af Denmark Open.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek