Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Horsens, 30/05/2021 - 10:59

To mænd kræves fængslet efter knivdrab i Vejle

Politiet undersøger, om der er en sammenhæng i to sager om knivdrab og frihedsberøvelse.

Af: /ritzau/

To mænd fremstilles søndag i grundlovsforhør ved Retten i Horsens efter knivdrabet på en 19-årig mand i Vejle natten til lørdag.

Det oplyser Sydøstjyllands Politi.

- Vi fremstiller klokken 11 en mand, der sigtes for drabet, og klokken 13 fremstiller vi en 21-årig mand, der sigtes for frihedsberøvelse, siger vicepolitiinspektør Jens Lyng Michelsen.

Han vil søndag formiddag ikke oplyse, hvor gammel manden, der sigtes for drabet, er.

Klokken 01.00 natten til lørdag fik politiet en anmeldelse om, at der lå en livløs mand i en passage i området mellem Nørre Torv, Kalkbrænderivej og parkeringshuset Trondur.

Selv om der blev ydet førstehjælp, døde den 19-årige mand på stedet. Ifølge politiet var han blevet påført "nogle knivstik".

Siden har politiet efterforsket sagen intenst. Blandt andet har man med hjælp fra Beredskabsstyrelsen ledt efter drabsvåbnet i åen, der løber på Dæmningen i Vejle, skriver Vejle Amts Folkeblad.

Jens Lyng Michelsen kan søndag formiddag ikke sige, om politiet har fundet kniven, der blev brugt.

- Vi har gjort en ihærdig indsats, og vi har fundet forskellige effekter, som nu skal undersøges nærmere, siger han.

Lørdag formiddag blev en 18-årig mand frihedsberøvet på Teglgårdsvej i Vejle, og politiet undersøger, om der er en forbindelse mellem drabet og frihedsberøvelsen.

- Vi kan endnu ikke sige, om der er en sammenhæng mellem de to sager, men det er noget af det, vi kigger på, fortæller vicepolitiinspektøren.

Han kan søndag formiddag heller ikke sige noget om motiverne i de to sager, og han vil ikke oplyse flere detaljer om dem.

- For nuværende er vi nødt til at holde kortene tæt til kroppen, forklarer Jens Lyng Michelsen.

Ved begge søndagens grundlovsforhør vil anklageren bede dommeren lukke dørene for offentligheden.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

Lemvig, 20/12/2025 - 12:40

Kong Frederik styrer Danmarks første batteritog i Vestjylland

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Landets første batteridrevne passagertog er indviet i Lemvig. Kong Frederik kørte toget over målstregen.

Med kong Frederik i førerrummet er Danmarks første batteridrevne passagertog fredag blevet indviet.

Efter en længere togtur fra Holstebro ankom kongen til Lemvig, hvor toget kørte over en rød snor for at markere den officielle åbning.

Midtjyske Jernbaner pensionerer dermed sine otte dieseltog for at gøre plads til syv nye batteritog. De skal køre på strækninger omkring Lemvig, Holstebro og Skjern.

- Det er en stor begivenhed for det her område i Danmark. Jeg er stolt af at være her og at få et transportmiddel med grønne fortegn, siger kong Frederik efter togturen til TV 2.

Selv ønskede kongen dog ikke at bedømme, hvordan han klarede opgaven med selv at køre toget det sidste stykke fra førerrummet.

- Det må I spørge min hjælperytter om, siger kong Frederik med et grin til den fremmødte presse.

Indvielsesfesten begyndte fredag formiddag på Holstebro Station, hvor også transportminister Thomas Danielsen (V) også var til stede.

De syv batteritog er af togtypen Siemens Mireo Plus B.

Tre af de nye batteritog og ladeanlægget i Lemvig er finansieret af Region Midtjylland, mens de resterende fire batteritog og ladeanlæggene i Holstebro og Skjern er støttet af staten.

Projektet er en del af statens mål om at gøre den kollektive trafik CO2-neutral og har givet Midtjyske Jernbaner rollen som "eksperimentarium" for batteritogdrift på regionale strækninger i Danmark.

Midtjyske Jernbaner blev etableret i 2002 som et fælles driftsselskab for de midtjyske privatbaner, i første omgang ved at overtage driften fra Vemb–Lemvig–Thyborøn Jernbane. I 2012 blev også Odderbanen en del af Midtjyske Jernbaner.

Tidligere hed jernbanevirksomheden VLTJ (Vemb-Lemvig-Thyborøn Jernbane) og kaldes det stadig i folkemunde.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek