Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 08/09/2022 - 10:59

Ny dansevært står frem som sig selv: Dropper sin persona

Sarah Grünewald har fået en ny medvært i "Vild med dans" i form af komikeren Martin Johannes Larsen, som skal vise en ny side af sig selv.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Henriette Brøndum Neimann, Ritzau Fokus

Fredag går det endnu en gang løs på landets nok mest kendte dansegulv, når TV 2 blænder op for en ny omgang "Vild med dans".

Men programmets 19. sæson bliver uden tv-vært Christiane Schaumburg-Müller. I stedet er det komikeren Martin Johannes Larsen, der sammen med sin erfarne medvært, Sarah Grünewald, skal stå i spidsen for programmet.

- Det har været rigtig vigtigt for mig at finde en vært, som formår at være sin egen, fordi man bliver kastet ind i et enormt etableret setting. På den måde kan man meget hurtigt agere mere vært end menneske, siger 38-årige Sarah Grünewald og tilføjer:

- Det viste Martin til sin casting, at han formåede. Det var lidt som at møde en, der havde været her før, siger værten, der i år runder sin tiende sæson i "Vild med dans".

Den 32-årige komiker er blandt andet kendt for sine videoer på Instagram, og så udgør han også den ene halvdel af duoen "Lidt til Lægterne", der har lavet flere fodboldsange.

Gruppen, der også består af Phlake-forsangeren Mads Iversen, stod bag den officielle EM-sang til kvindelandsholdet i forbindelse med EM i fodbold i sommer.

Med værtskabet i "Vild med dans" skal Martin Johannes Larsen vise en ny side af sig selv for seerne.

- Det, jeg laver på Instagram, er jo også mig - forstået på den måde, at det er mit hoved og min satire, der flyder ud. Men det er jo en persona, jeg påtager mig, siger komikeren og uddyber:

- Jeg glæder mig meget til at vise, hvem jeg er som private Martin. Stille, rolig og ydmyg, men også interesseret og nysgerrig, tilføjer han.

Med 19 sæsoner er "Vild med dans" efterhånden blevet et program, som seerne i særdeleshed er kommet på fornavn med.

Men der har også været tilfælde, hvor programmet har affødt negative kommentarer på sociale medier.

Og den nye vært er også bevidst om, at seerne vil få en holdning til ham.

- Det, jeg har lavet indtil videre, kan man godt have en holdning til, men det er rendyrket komik. Og der har jeg lavet noget til dem, som allerede har købt ind på den, jeg er.

- Så når jeg her går ind i noget nyt, får folk en holdning til mig. Men jeg tror, at jeg kommer til at håndtere det fint, siger Martin Johannes Larsen og fortæller videre:

- Jeg har ikke så meget imod, at folk synes dårligt om mig. Det er selvfølgelig altid rarest, når folk godt kan lide mig, men hvis der kommer noget andet, håndterer vi det.

De vakse seere vil måske lægge mærke til, at komikerens medvært, Sarah Grünewald, ikke længere står i det såkaldte green room, hvor deltagerne skal have deres point fra dommerne.

Martin Johannes Larsen har nemlig overtaget den tjans, og Sarah Grünewald tager imod deltagerne, når de skal have ris og ros fra dommerne.

- Jeg tror, at vi får mest ud af Martins kunnen som debuterende vært ude i green room, fordi han får mere taletid derude, og vi får lov til at se den umiddelbare måde at lave et interview på, siger Sarah Grünewald, og hendes nye medvært supplerer:

- Hvis man kigger på det ovenfra, vil det være underligt, hvis jeg blev sat ind på gulvet. Det er helt klart Sarah, der vil være bedst til det.

- For jeg er ny og vil have sværere ved at håndtere at skulle gå til dommerne, siger Martin Johannes Larsen.

"Vild med dans" består i år af ti par. Seerne kan følge deres skæbne i programmet, når det sendes fredag klokken 20 og på TV 2 Play.

/ritzau/

København, 03/12/2025 - 08:37

Maude og Ingeborgs Matador-kjoler kommer på auktion

Matador-fans kan byde på Maudes kjoler og andre kostumer fra "Matador" når Bruun Rasmussen holder auktion.

Fans af tv-serien "Matador" får chancen for at give sig selv en julegave.

Det sker, når Auktionshuset Bruun Rasmussen 8. december sætter 12 originale kostumer fra den folkekære serie under hammeren.

Det skriver auktionshuset i en pressemeddelelse.

Matador-tilhængere kan således blive ejere af kjoler, frakker og skjorter, som i serien blev båret af Maude Varnæs og Ingeborg Skjern.

Det ville formentlig få selv Misse Møhge til at nikke anerkendende.

Til de festlige lejligheder er der blandt andet en kjoledragt til salg, som blev båret af skuespiller Ghita Nørbys karakter Ingeborg Skjern i det 24. og sidste afsnit af serien.

Hvis kostumerne skal bruges i den mere rolige og afslappende afdeling, er der også et sæt pyjamasbukser på auktion, som er brugt af Gitte Graa, der i serien spilles af skuespiller Susse Wold.

Pyjamasbukserne optræder i afsnit otte og ni inde i familien Varnæs' dagligstue.

Kostumerne, der kommer på auktion fra forfatteren Lise Nørgaards populære univers, er vurderet til at have en værdi på mellem 8000 kroner og 10.000 kroner.

Det er dansk-svenske Ulla-Britt Söderlund, der sammen med Nordisk Films daværende kostumechef Ulla Houmann stod bag seriens kostumer.

Arbejdet bestod i at sikre, at farverne og materialerne underbyggede både karakterernes personlighed og samfundsstatus, skriver auktionshuset i pressemeddelelsen.

Ulla-Britt Söderlund vandt i 1976 en Oscar for at have skabt de bedste kostumer med sit arbejde på filmen "Barry London".

Ud over "Matador" er der også sat kostumer fra DR-serien "Krøniken" og Dirch Passer-filmen "Mafiaen - det er osse mig" til salg på auktionen.

Auktionen foregår via auktionshusets hjemmeside. Bruun Rasmussen tilbyder, at interesserede købere kan komme forbi for at se nærmere på kostumerne.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 03/12/2025 - 08:00

Blå bog: Anders Mossling

* Anders Mossling blev født i 1963 i Sverige.

* Han er uddannet skuespiller på Scen Studion i Stockholm og Institut de Arte Senica i Italien.

* Skuespilleren har været aktiv i Norge, Sverige og Danmark siden 1999.

* Han har medvirket i tv-serier som "Riget", "Broen" og "Elvira".

Kilde: IMDB.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

FAKTA: Engagér dig i dit barns digitale liv

* Det digitale liv kan have lige så stor indflydelse på dit barns liv som andre fritidsinteresser. Spørg ind til, hvad der er spændende og sjovt, men også, hvad der kan være ubehageligt.

* Vær med til at strukturere dit barns digitale vaner på samme måde, som du gør med andre hverdagsaktiviteter. Sæt en ramme for dit barns digitale hverdag.

* Sluk for elektroniske devices i god tid inden sengetid.

* Vis interesse i skolens arbejde med børnenes digitale dannelse. Det kunne for eksempel være at tale med andre forældre til møder eller bringe det op for skolens bestyrelse.

* Opfordr gerne til, at både den sociale og refleksive del af den digitale dannelse øges.

Kilde: Børns Vilkår.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

Når TikTok overtager: Sådan kan du hjælpe dit barn uden forbud

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Skærmtid fylder blandt unge. Hvis du frygter, at dit barn er fanget i TikTok-fælden, bør du tage en dialog, inden du gennemtvinger en kold tyrker.

Hvis du mistænker, at din teenager bruger for meget tid på telefonen, er du ikke den eneste.

Ifølge en rapport fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bruger unge mellem 13 og 17 år i gennemsnit over to en halv time om dagen på sociale medier.

Så der er altså noget om snakken, mener digital medieekspert hos Børns Vilkår Melissa Vardy.

- Apps som TikTok designer en slags evighedsalgoritme, der både bygger på dine interesser, og hvem du følger. Det betyder, at du kan blive fastholdt i timevis, fordi du hele tiden kan blive fodret med mere målrettet indhold, siger hun og fortsætter:

- På den måde bliver vi introduceret til begrebet "doomscrolling", hvor du fortsætter med at bladre gennem dit feed, fordi det skaber et dopaminrush i hjernen, som hele tiden vil have mere.

Ifølge Melissa Vardy kan det både gå ud over koncentrationsevnen og give søvnbesvær, hvis man stirrer for meget ind i skærmen inden sengetid.

På smartphones kan forældre sætte begrænsninger for skærmtid og sågar blokere brugen af bestemte apps fuldstændig.

Det vil naturligvis sætte en brat stopper for skærmtiden, men spørgsmålet er, om det er det rigtige at indføre et regulært TikTok-block.

Ifølge Merete Dalsgaard, der er fagkonsulent og projektleder ved Center for Digital Pædagogik, gør du klogere i at tage en grundig snak med dit barn, før du går drastisk til værks.

- Som forælder har du et stort ansvar for at regulere dit barns digitale liv. Hvis du indfører en masse regler uden nogen form for inddragelse, risikerer du, at barnet ikke selv lærer at træffe sunde beslutninger.

- Det er altid det bedste at tage en snak i stedet for at trykke på sluk-knappen. Spørg, hvad barnet får ud af at være på TikTok, og hvad der er spændende ved det. Meget på samme måde, som når du spørger, hvordan det er gået i skolen, siger hun.

Hun opfatter, at snakken om brug af skærme i flere familier ofte ender som en restriktiv monolog frem for en konstruktiv dialog.

Derfor vil det give mening at starte med at tale om, hvilke familieoplevelser skærmen kommer i vejen for. Og så er det selvfølgelig vigtigt, at man som forælder sender et godt signal som forbillede, fortæller hun.

- En pige i 3. klasse fortalte mig engang, at hun ville ønske, at det kunne lade sig gøre at se en film derhjemme, uden at mor og far skulle sidde med mobilen fremme i sofaen undervejs, siger Merete Dalsgaard og fortsætter:

- Forældrene vil altid være barnets største forbilleder, og det er vigtigt at sende signaler om de værdier, som du ønsker, dit barn skal leve efter. Det nytter ikke, at mor og far selv sumper foran skærmen hele tiden, hvis de har sat begrænsninger for barnet.

Hvis man efter en snak med sit barn vurderer, at det er nødvendigt at gøre noget, forklarer Melissa Vardy, at der er andre veje end at blokere apps for bestandig.

- Sociale medier giver mange børn en følelse af fællesskab. Man kan nok sammenligne det lidt med, når voksne smalltalker ved kaffemaskinen, og det er nemt at fornemme, hvis der er noget, der er gået din næse forbi.

- I telefonens indstillinger eller ved brug af andre apps kan du sætte en begrænsning for, hvor mange timer om dagen dit barn kan være på sociale medier. På den måde kan du hjælpe dit barn med at styre sit tidsforbrug - men husk at tage barnet med på råd, fortæller Melissa Vardy.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek