Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Roskilde, 03/07/2023 - 11:47

Kendisser: Dem vil vi se på Orange Scene i 2024

Popstjerner og rockbands står højt på de kendte festivalgæsters ønsker over dem, de gerne ser på Roskilde Festivals ikoniske Orange Scene næste sommer.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Laura Pretzmann, Ritzau Fokus

Den sidste sang er sunget til årets Roskilde Festival, fadøllene er drukket, og soveposerne er rullet sammen.

Festivalen blev skudt i gang af bandet Blæst, som væltede Orange Scene, mens svanesangen blev sunget af Ukendt Kunstner på Arena.

Der er blevet kastet håndtegn til Kendrick Lamar, gjaldet med på Blur og danset til Lizzo, som var blandt bookingerne på årets Roskilde Festival.

Hvem skal Roskilde Festival gafle af artister næste år?

Det har en række af årets celebre festivalgængere forskellige ønsker til.

Tv-vært Sarah Grünewald:

- Depeche Mode vil jeg virkelig gerne se - men jeg tror slet ikke, at de spiller på festivaler. Og så vil jeg også godt se Mø på Roskilde Festival næste år, for jeg synes, hun er fuldstændig fabelagtig, lyder det fra Vild med dans-værten.

Reggaesanger Wafande:

- Damian Marley, Bob Marleys søn, eller noget stort og fedt som Céline Dion. Jeg har set Prince og Stevie Wonder og nogle af de der rigtigt store, og jeg føler, at det er sådan nogle artister, der skal være på Orange Scene, siger Wafande, som ikke selv drømmer om at stå på den ikoniske scene.

- Jeg vil hellere spille i teltene, hvor der er mere stemning. Orange Scene er for langt væk. Jeg kan godt lide at have publikum tæt på, lyder det fra reggaestjernen.

Tv-vært Ibi Støving:

- Jeg bliver nødt til at sige Harry Styles. Jeg ved godt, at det er megapoppet. Men jeg synes sateme, at han skriver nogle fede sange. Og så synes jeg, at han er et utroligt ydmygt menneske - ikke nogen nykker og meget taknemmelig. Det kan jeg godt lide, siger tv-værten om det britiske popikon.

Podcastvært Claus Elming:

- Der er nogle verdensklassebands, som man altid har lyst til at se, og som man altid håber på, at Roskilde eller nogle af de andre festivaler tager til sig. Det kunne være fedt at få Metallica til at komme og blæse en koncert af, lyder det fra Claus Elming.

Skuespiller Lærke Winther:

- Det er et svært spørgsmål ... Men så ville jeg gerne have, at Prince kommer tilbage. Jeg har engang været til den fantastiske koncert her på Roskilde (i 2010, red.). Jeg bliver ved med at savne ham, siger skuespillerinden, der til efteråret kan ses i efterfølgeren til biografbaskeren "Jagtsæson".

Komiker Natasha Brock:

- Lewis Capaldi, når han får det godt igen. Det kunne være skønt, siger hun om den skotske sanger, som for nylig har aflyst flere koncerter af helbredsmæssige årsager.

Roskilde Festival 2024 løber efter planen af stablen fra 29. juni til 6. juli.

/ritzau/

Los Angeles, 08/12/2025 - 16:13

Paramount byder på film- og seriegigant trods købsaftale med Netflix

Mario Tama/Ritzau Scanpix

Netflix meddelte fredag, at selskabet ville købe Warner Bros. Discovery. Nu kommer Paramount med overbud.

Paramount har tilbudt at købe produktions- og filmselskabet Warner Bros. Discovery, efter at streamingtjenesten Netflix fredag meddelte, at den havde indgået en købsaftale med Warner Bros. Discovery.

Det skriver det amerikanske medie CNN.

Warner Bros. Discovery omfatter blandt andet streamingtjenesten HBO Max, som er blandt Netflix' største konkurrenter.

Ifølge CNN har Paramount budt 30 dollar per aktie, mens Netflix op til weekenden bød 27,75 per aktie for at købe Warner Bros. Discovery.

Paramount, som både producerer film og tv-serier, er gået direkte til Warner Bros. Discoverys aktionærer med sit købstilbud.

Produktionsselskabet er klar til at betale kontant, lyder det fra Paramounts administrerende direktør, David Ellison.

- WBD's aktionærer har fortjent at få mulighed for at tage stilling til vores overlegne kontante tilbud om køb af alle deres aktier i hele selskabet, siger David Ellison i en udtalelse ifølge CNN.

Foruden HBO Max er flere tv-kanaler - herunder CNN - samt filmselskabet Warner Bros. en del af Warner Bros. Discovery.

Netflix bød kun på den del af selskabet, som omfatter film- og serieproduktion, og ikke CNN og andre amerikanske tv-stationer.

Det er uklart, om Paramounts købstilbud også kun er rettet mod den del af selskabet, der omfatter film- og serieproduktion.

Warner Bros. Discovery satte formelt sig selv til salg i oktober.

Det skete, efter at produktionsselskabet havde annonceret, at det skulle splittes op i to selvstændige selskaber.

Ét selskab, som var koncentreret omkring HBO Max og filmselskabet Warner Bros., og ét med navnet Discovery Global, som var bygget op omkring blandt andet CNN og andre tv-stationer.

Opdelingen af selskaberne er ikke sket endnu.

Uanset om det ender med at være Netflix eller Paramount, der køber Warner Bros. Discovery, skal købet godkendes af de amerikanske konkurrencemyndigheder og aktionærerne i Warner Bros. Discovery.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 08/12/2025 - 16:10

Paramount byder på film- og seriegigant trods købsaftale med Netflix

Netflix meddelte fredag, at selskabet ville købe Warner Bros. Discovery. Nu kommer Paramount med overbud.

Paramount har tilbudt at købe produktions- og filmselskabet Warner Bros. Discovery, efter at streamingtjenesten Netflix fredag meddelte, at den havde indgået en købsaftale med Warner Bros. Discovery.

Det skriver det amerikanske medie CNN.

Warner Bros. Discovery omfatter blandt andet streamingtjenesten HBO Max, som er blandt Netflix' største konkurrenter.

Ifølge CNN har Paramount budt 30 dollar per aktie, mens Netflix op til weekenden bød 27,75 per aktie for at købe Warner Bros. Discovery.

Paramount, som både producerer film og tv-serier, er gået direkte til Warner Bros. Discoverys aktionærer med sit købstilbud.

Produktionsselskabet er klar til at betale kontant, lyder det fra Paramounts administrerende direktør, David Ellison.

- WBD's aktionærer har fortjent at få mulighed for at tage stilling til vores overlegne kontante tilbud om køb af alle deres aktier i hele selskabet, siger David Ellisson i en udtalelse ifølge CNN.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Tyg og smør dig til mindre tør mund

* Døjer man med mundtørhed, er man i større risiko for at få syreskader. Derfor skal man holde lidt igen med indtag af syreholdige drikke- og fødevarer. Det gælder eksempelvis citrusfrugter og sodavand.

* Er man glad for appelsinjuice - som indeholder syre - kan man dog godt drikke det og så skylle efter med vand bagefter.

* Det kan stimulere spytproduktionen at tygge på noget. Det kan være sprøde, vandholdige grøntsager som agurk, peberfrugt og icebergsalat.

* Sørg for at holde tænder og slimhinder fugtede. Man kan tage små mundfulde vand nogle gange i timen. Man kan også putte vand i en lille sprayflaske, for det virker faktisk bedre med en forstøver. Man kan også købe mundspray tilsat noget, der holder på fugten.

* Sukkerfri pastiller kan hjælpe med at sætte gang i spytproduktionen. De kan dog virke afførende, da der - selv om de er sukkerfri - er sukkeralkoholer i. Undgå sukkerfri bolsjer, som er meget syrlige.

* Til natten fungerer det typisk bedst at smøre med en fugtbevarende gelé på tungeryggen, ganen og kinderne. Man kan også smøre med vegetabilske olier som rapsolie, vindruekerneolie, kokosolie og olivenolie, hvis man kan lide bismagen.

* Drik ikke for meget kaffe - det vil sige over fem kopper - for så begynder det at have en vanddrivende effekt, og dehydrering kan også medføre nedsat spytproduktion. Te skal man heller ikke indtage for meget af, da det også har en vanddrivende effekt.

Kilde: Anne Marie Lynge Pedersen, som er professor på Odontologisk Institut ved Københavns Universitet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Medicin kan give tør mund

Den hyppigste årsag til mundtørhed er bivirkninger af medicin. Omkring 1500 typer medicin kan have mundtørhed som bivirkning. Blandt de hyppigste er:

* Midler mod psykiske sygdomme.

* Stærke smertestillende midler (opioider).

* Nogle blodtrykssænkende midler.

* Vanddrivende medicin.

* Midler mod allergi.

* Astmamedicin.

* Cellegift (kemoterapi).

Kilde: Patienthåndbogen, som drives af stat, regioner og kommuner.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek