Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 02/02/2024 - 08:00

Derfor nyser du pludselig i februar

Årets pollensæson er skudt i gang, lyder det fra Astma-Allergi Danmark, der forudser mere intense pollensæsoner i fremtiden.

Bo Amstrup / Ritzau Scanpix/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

De første forårstegn går lige nu i næsen på dig, der lider af pollenallergi. Årets sæson for snøft og røde øjne er nemlig officielt begyndt.

Det melder patientforeningen Astma-Allergi Danmark, som anslår, at op mod en million danskere er allergiske over for det mikroskopiske blomsterstøv, der spredes fra planter og træer.

- Pollentallene er stadig lave, men vi har set en lille stigning i hassel- og elpollen, og derfor sætter vi nu sæsonen i gang, hvor vi dagligt informerer om, hvordan det udvikler sig, siger Sidsel Damsbo Andersen, der er biolog i Astma-Allergi Danmarks pollentælling.

Selv om februar kan føles tidligt, så er der intet underligt ved, at sæsonen bryder ud netop nu. Det fortæller Carsten Ambelas Skjøth, der forsker i pollen hos Institut for Miljøvidenskab ved Aarhus Universitet.

- Det er absolut normalt. Nogle gange er sæsonen startet endnu tidligere. Det afhænger altid af, hvornår vi får det gode vejr. Først skal der være noget kulde, som vi enten får i slutningen af december eller i januar, og derefter er de første træer klar. Så det varierer fra år til år, siger han.

Hvordan sæsonen bliver i år, er svært at spå om, men Sidsel Dambo Andersen fortæller, at der de seneste otte-ti år har været en trend, hvor et år med meget pollen efterfølges af et år med ikke så meget pollen i luften.

- Ifølge den trend skulle vi få et mildt år i år. Men det skal tages med forbehold, for det er 100 procent vejret, der bestemmer, hvor meget pollen der bliver sendt ud i luften, siger Sidsel Dambo Andersen.

Overordnet set er der dog en tendens, der peger mod, at fremtiden kommer til at byde på længere og mere intense perioder med pollen i luften. Og det skyldes klimaforandringer, fastslår fortæller Carsten Ambelas Skjøth.

- Når det bliver varmere, får de fleste træer bedre vækstvilkår, hvilket gør at de producerer flere pollen. Samtidig bliver pollensæsonen rykket fremad. Pollenene kommer tidligere og tidligere på året, og sæsonen strækker sig længere i den anden ende, siger han.

Det varmere klima i Europa betyder også, at den invasive plante bynkeambrosie gradvist breder sig længere og længere nordpå.

- Dens pollen er yderst aggressive. Vi har set folk med høfeber reagere på pollen fra bynkeambrosie, der er rejst gennem luften fra andre lande, forklarer pollenforskeren.

Hans bedste råd til dig som pollenallergiker er at tage din allergimedicin og holde løbende øje med pollentallene.

Sidsel Dambo Andersen gør samtidig opmærksom på, at Astma-Allergi Danmark har en gratis rådgivningstelefon, som du kan ringe til, hvis du har spørgsmål om din pollenallergi.

/ritzau fokus/

København, 15/12/2025 - 14:57

Tømmermændsplaget vært udskiftes på P3-program

Jasper Ritz vender ikke tilbage som vært på P3-programmet "Benægt, benægt, benægt". Mads Læbel er ny vært.

Jasper Ritz har ikke ønsket at vende tilbage som vært på P3-programmet "Benægt, benægt, benægt".

Det oplyser DR i en skriftlig besked til Ritzau.

Jasper Ritz måtte afbryde et program 18. oktober efter ti minutters udsendelse som følge af tømmermænd.

Mads Læbel har været vært, mens Jasper Ritz har holdt en pause fra programmet. DR oplyser, at Mads Læbel fortsætter som vært på programmet.

Selv om Jasper Ritz ikke har ønsket at fortsætte i værtsrollen, så forbliver han stadig en del af P3-programmet.

- Han har sagt ja til at være med til at udvikle programmet, så det når ud til endnu flere lyttere, oplyser Susanne Sundstrøm, der er afdelingsleder for P3 Radio, til Ritzau.

Jasper Ritz undskyldte for hændelsen i et opslag på Instagram i oktober.

- Det er skamfuldt og pinligt, at tømmermænd tog sejren, og jeg skal på mest ydmyge måde muligt undskylde til alle mine kollegaer og ikke mindst mine højt elskede lyttere af programmet, fortalte han dengang.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 13:47

DR skruer indsatsen for uopdagede musiktalenter op

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

DR's P3 leder efter fem nye musiktalenter, som de vil hjælpe med at vinde indpas i branchen via eksponering på tværs af platforme.

P3 sætter skub i indsatsen for at spotte uopdagede musiktalenter med tiltaget "P3's næste".

Det skriver DR i en pressemeddelelse.

"P3's næste" erstatter talentprogrammet "Karrierekanonen", der har kørt gennem 25 år, og som har været springbræt for musikstjerner som Marie Key, The Minds of 99 og Pil.

P3 leder efter fem talenter, uanset alder og køn. Kanalen vil blandt andet hjælpe de fem udvalgte med at bryde igennem lydmuren ved at eksponere dem på tværs af P3's platforme og foran livepublikum.

- Med relanceringen af "KarriereKanonen" styrker vi vækstlaget, bringer ny dansk musik længere og bredere ud og skaber et tættere samarbejde med branchen i et udfordrende musiklandskab til gavn for både artisterne og brugerne, siger Augusta Glahn-Abrahamsen, der er redaktionsleder for P3 Musik, i pressemeddelelsen.

- Vi vil give nye artister bedre rammer og bred eksponering. Derfor har vi udvidet samarbejdet med branchen og tilbyder kreativ sparring og mentorforløb og sangskrivningscamps, uddyber hun.

For at komme i betragtning til at blive en af de fem udvalgte skal man indsende et musiknummer til P3. Ansøgninger åbner 1. januar og lukker 31. januar 2026.

Juryen, der skal udvælge de fem talenter, består af musikansvarlig på P3 Mathias Buch, P3-værterne Ena Cosovic og Marie Hobitz, rektor for Danish Songwriting Academy Anne Meldal samt sangerne og sangskriverne Andreas Odbjerg og Jada.

De fem udvalgte vil blandt andet få deres musik i rotation på P3, udkomme med interviews på tværs af alle P3-platforme og få foto- og livemusiksessions.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Overvej alternativer til deltid

* Måske er deltid ikke en mulighed på din arbejdsplads eller i forhold til din privatøkonomi. Der er dog stadig flere muligheder for at få følelsen af mere tid i hverdagen.

* Undersøg muligheden for hjemmearbejdsdage. Måske er det muligt at få nogle faste dage på hjemmekontoret. Dermed kan du spare transporttiden. 

* Undersøg muligheden for at forhandle dig til mere ferie. De kan eventuelt spredes ud som fridage hen over året. 

* For nogle er det en mulighed at lægge nogle arbejdstimer om aftenen for dermed at frigøre noget tid, mens børnene er vågne. Det kan dog også være et pres, at computeren skal klappes op igen efter putning af ungerne. 

Kilde: Lotte Bidstrup, som er selvstændig med firmaet Pengecoachen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Så mange er heltids- og deltidsansatte

* Der er flere mænd end kvinder, der har en fuldtidsansættelse. Omvendt er antallet af deltidsansatte højere blandt kvinder. 

* I 2024 lød antallet af fuldtidsansatte på 1.266.000 mænd og 880.000 kvinder.

* Antallet af deltidsansatte samme år var 261.000 mænd og 516.000 kvinder.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek