Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 27/03/2024 - 09:50

Det kræver snart flere streamingtjenester at se Premier League

Amazon Prime Video har ingen intentioner om at hæve abonnementspris efter købet af fodboldrettigheder.

Andrew Yates/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Hvis danske seere vil se den tidlige lørdagskamp i den bedste engelske fodboldrække, Premier League, fra næste sæson, vil det kræve et abonnement hos tjenesten Amazon Prime Video.

Selskabet bag har nemlig eksklusivt sikret sig rettighederne til netop den kamp. Det fortæller Martin Backlund, der er direktør for streamingtjenesten i Norden.

- Vi tilføjer den ugentlige kamp til det nuværende Prime-abonnement uden at hæve prisen på det, siger han.

Det betyder dog, at danske fodboldfans tvinges til at investere i mindst to streamingtjenester, hvis de vil have adgang til samtlige Premier League-kampe fra næste sæson.

Amazon Prime Video har indgået "en omfattende aftale" med Viaplay, der lige nu sidder på rettighederne til Premier League på det danske marked.

Viaplay, der befinder sig i en dyb økonomisk krise, har tidligere meldt ud, at man vil give afkald på nogle af sine sportsrettigheder i forsøget på at genoprette forretningen.

Ifølge direktør Martin Backlund har Amazon Prime Video kigget på det nordiske marked længe med den hensigt at investere i fodbold.

- Vi ved, at interessen er stor for Premier League (i Danmark, red.), så det her vil give høj værdi til de danske kunder, siger han.

Aftalen, der også gælder på det svenske marked, kommer til at gælde for 38 kampe per sæson i de næste fire år.

Adspurgt, om danske seere skal forvente, at Amazon Prime Video i fremtiden vil sikre sig yderligere rettigheder, siger Martin Backlund, at man for nu vil fokusere på denne ene kamp om lørdagen.

- For nu er vi spændte på at lancere dette. Det er en fireårig aftale, så vi vil have rettighederne i et godt stykke tid, hvilket er rart.

- Det gør, at kunderne ved, hvad de fortsat vil have adgang til gennem Prime, siger han.

Aftalen med Viaplay vil ud over fodbold også bringe en række tv-serier med sig. Det gælder blandt andet krimiserien "Den som dræber" og "Bullshit", som handler om krigen mellem danske rockergrupperinger i 1980'erne.

/ritzau/

Slagelse, 14/11/2025 - 21:30

Teater aflyser Borgen-musical efter tyveri af teknisk udstyr

Ifølge Slagelse Teater løber tyveriet indtil videre op i mere end en million kroner, skriver TV2 Øst.

Slagelse Teater har været nødsaget til at aflyse resten af denne uges forestillinger med musicalfortolkningen af tv-serien "Borgen" på grund af omfattende tyveri.

Det skriver TV2 Øst.

Sjællands Teater, som står bag forestillingen, skriver ligeledes om tyveriet på sin hjemmeside.

Her lyder det, at der er stjålet teknisk udstyr som lydpult, lyspult, kameraer, computere og mikrofoner, der bruges i forestillingen.

- Vi er meget kede af hele situationen og beklager, at vi er nødsaget til at aflyse. Vi arbejder på højtryk for at kunne gennemføre næste uges forestillinger, skriver Sjællands Teater på sin hjemmeside.

Tyveriet løber ifølge teateret op i over en million kroner indtil videre, skriver TV2 Øst.

Der bliver stadig regnet på de stjålne tings værdi.

Tyveriet har fundet sted mellem søndag og onsdag, hvor teateret har været lukket.

Forestillingerne, der er blevet aflyst, skulle være opført fredag, lørdag og søndag i denne uge.

Næste uge er den sidste, hvor "Borgen" vises på teateret. Her er der forestillinger 20., 21., 22. og 23. november.

Sjællands Teater arbejder for, at forestillingerne i næste uge kan forløbe som planlagt, siger administrerende direktør Kristoffer Møller Hansen til TV2 Øst.

- Vi har med "Borgen" ville løfte et underprioriteret område og vise, at stor scenekunst ikke kun hører til i storbyerne. Så alt andet lige er det et voldsomt slag for et lille teater i provinsen.

- Men det er ikke ren knockout. Vi knokler lige nu alle som en for at redde, hvad der reddes kan, så vi forhåbentlig kan gennemføre, siger han til mediet.

"Borgen" er ifølge TV2 Øst Sjællands Teaters største produktion og økonomiske satsning til dato.

Musicalen er baseret på de første to sæsoner af tv-serien "Borgen", der følger det politiske liv på Christiansborg, og som blev vist på DR i 2010 og 2011.

/ritzau/

Læs Mere >>

Slagelse, 14/11/2025 - 21:10

Teater aflyser Borgen-musical efter tyveri af teknisk udstyr

Ifølge Slagelse Teater løber tyveriet indtil videre op i mere end en million kroner, skriver TV2 Øst.

Slagelse Teater har været nødsaget til at aflyse resten af denne uges forestillinger med musicalfortolkningen af tv-serien "Borgen" på grund af omfattende tyveri.

Det skriver TV2 Øst.

Sjællands Teater, som står bag forestillingen, skriver ligeledes om tyveriet på sin hjemmeside.

Her lyder det, at der er stjålet teknisk udstyr som lydpult, lyspult, kameraer, computere og mikrofoner, der bruges i forestillingen.

- Vi er meget kede af hele situationen og beklager, at vi er nødsaget til at aflyse. Vi arbejder på højtryk for at kunne gennemføre næste uges forestillinger, skriver Sjællands Teater på sin hjemmeside.

Tyveriet løber ifølge teateret op i over en million kroner indtil videre, skriver TV2 Øst.

Der bliver stadig regnet på de stjålne tings værdi.

Tyveriet har fundet sted mellem søndag og onsdag, hvor teateret har været lukket.

Forestillingerne, der er blevet aflyst, skulle være opført fredag, lørdag og søndag i denne uge.

Næste uge er den sidste, hvor "Borgen" vises på teateret. Her er der forestillinger 20., 21., 22. og 23. november.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 14/11/2025 - 10:00

FAKTA: Vi handler for milliarder i julen

* Julen er ikke kun hjerternes, men også forbrugets fest. Ifølge Danmarks Statistik lå detailsalget i december 2024 på 39,4 milliarder kroner - det dækker alt fra juleand til risalamande samt julegaverne under træet.

* December er hvert år den måned, hvor omsætningen topper. Det er især forretninger med køkkenudstyr, boghandlere og legetøjsforretninger, der har travlt op til jul.

* Sidste år forventede danskerne i gennemsnit at bruge i alt 5870 kroner på julen ifølge en undersøgelse fra Nordea. Det var godt 300 kroner mere end året før. Størstedelen af pengene går til gaver.

* Ifølge en undersøgelse fra Coop Analyse føler hver anden en eller anden grad af skam over juleforbruget. Otte procent gør det i høj eller meget høj grad.

Kilder: Danmarks Statistik, Coop Analyse og Nordea.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 14/11/2025 - 10:00

Jul uden stress og skam: Sådan slipper du fri af pengeangsten

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

For nogle bliver juleglæden overskygget af tanken om tomme konti og forventningspres - men der findes veje til mere ro og realistiske rammer.

Julens stress og jag med gaveræs og et tårnhøjt forbrug er noget, der kan give de fleste sved på panden.

For nogle kan højtiden frembringe en decideret pengeangst, forklarer uvildig økonomisk rådgiver Carina Svendsen, der driver virksomheden Kend Dine Penge og er vært på podcasten af samme navn.

- Julen kan være et stort minefelt af triggere for økonomiske bekymringer. Og angsten er en helt reel følelse, som kan have flere årsager, siger hun.

Carina Svendsen definerer pengeangst ved, at du føler så meget frygt for din økonomi, at følelsen afholder dig fra at have et frit og naturligt forhold til dine penge.

Allerede før selve julen kan følelserne blive vækket, når de første kravlenisser og småkager begynder at dukke op i butikkerne.

- Så tænker du måske: "Åh nej, nu fik jeg heller ikke lavet den juleopsparing i år". Og så begynder skylden og skammen, hvor du føler dig bagud på point fra start, siger Carina Svendsen.

Og særligt hvis man har børn, kan man have en tendens til at overkompensere i et forsøg på at få overskuddet tilbage, fordi det ikke må gå ud over børnene, forklarer den økonomiske rådgiver.

- Så hvis dit barn har ønsket sig en Lego-borg til 400 kroner, og du finder den på tilbud til 250, vil du måske købe mere for de resterende penge.

- Men det er der ingen grund til, for børnene mærker ikke forskel. Og lige meget hvor meget vi ønsker det, kan vi ikke købe os til ro og fred indeni. Der er kun én vej, og det er ærlighed og at tage ansvar, siger hun.

Helt lavpraktisk anbefaler hun, at du går ind og kigger på, hvad du brugte i oktober, november og december sidste år.

- På den måde får du en fornemmelse af dit forbrug og kan justere dit budget derefter, siger hun.

Og så handler det om at skrue ned for forventningerne og forsøge at adskille dine følelser omkring økonomi fra, at det er jul.

- Se hellere, om du kan reflektere over, hvilke følelser der kommer op i dig, og gå til det med nysgerrighed i stedet for at være dømmende, siger Carina Svendsen.

Forbrugerøkonom i Sydbank Ann Lehmann Erichsen har målt på julebudgetter i næsten 20 år. Og hun genkender, at økonomien fylder meget for mange.

- Vi spørger folk hvert år, hvor mange penge de bruger i julen. Og en tommelfingerregel er, at cirka en tredjedel af budgettet går til mad, juletræ og så videre, mens to tredjedele går til gaver, siger hun.

Hvis man ikke har så mange penge, er man nødt til at lave nogle planer og regler og rette sig efter dem - for eksempel ved at sætte et loft over prisen på gaver, lyder hendes råd.

- Det nytter ikke, at man lader sit gode hjerte løbe af med en. Der må man være lidt en hård banan, siger Ann Lehmann Erichsen.

Man kan også række ud til sit netværk og gå flere sammen om gaverne eller købe ting på tilbud for eksempel til Black Friday.

Og i forhold til julearrangementer og selve juleaften er der ingen skam i at foreslå et sammenskudsgilde, pointerer forbrugerøkonomen.

- Dem, der ikke har så mange penge, kan tage lidt billigere ting med som rødkål og kartofler, mens dem, der har lidt mere, kan tage and eller flæskesteg med. Og på den måde kan man egentlig få en meget fornuftig fordeling af udgifterne.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek