Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Stockholm, 28/09/2024 - 09:00

Dansk succesduo: Skammen trives kun i mørket

Vil man skabe forandringer, er det ofte godt at gøre det gennem smil frem for formaninger, mener Ditte Hansen og Louise Mieritz, som står bag ny Netflix-film.

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Den kendte danske duo Ditte Hansen og Louise Mieritz vil gøre skammen til skamme.

De har selv følt skam. Skam over at fylde for meget, skam over at være for lidt og skam over ikke at være Instagram-perfekte.

Men de har også mærket, at de sammen kan udskamme skammen og hvile i at være et menneske med alle dets facetter.

- Skammen kan ikke leve, når der kommer lys på den, siger man. Den trives kun i mørket, lyder det fra Louise Mieritz.

Nu vil de belyse skammen, det giver, når ens krop ikke kan skabe det liv, den biologisk set er skabt til at skullet kunne.

Ifølge sundhedsmyndighederne oplever op mod 20 procent af alle par en periode med ufrivillig barnløshed.

Et af de par skildrer Ditte Hansen og Louise Mieritz i deres filmatisering af Tine Høegs roman "Sult", der får premiere på streaminggiganten Netflix næste år.

En kvinde og en mand - spillet af Rosalinde Mynster og Joachim Fjelstrup - forelsker sig og forsøger at få et fælles barn - en søskende til hans to børn fra et tidligere forhold - men må igennem et opslidende fertilitetsforløb.

- Vi besluttede at lave det til en romantisk parforholdsfilm om at være i eksistentiel krise. Det synes vi ikke, vi har set før. En rejse ind i det mørke det er, fortæller Louise Mieritz, inden Ditte Hansen fortsætter:

- Er der én ting, man kan vide her i livet, så er det, at livet og kriserne rammer. Vi kan ikke undgå det, vi kan ikke kontrollere det. Så hvad gør vi, når det sker?, siger hun.

Trods den alvorlige tematik er filmen en rørende, humoristisk og følelsesladet historie, om kærligheden kan holde til kunstige hormoner og planlagt sex.

- Vi tager selvfølgelig problematikken meget alvorligt. Men vi har også lyst til at give håb til de mennesker, der går det igennem. Håb i processen og at der er lys, fortæller Ditte Hansen og bliver suppleret af Louise Mieritz:

- For os er humoren altid en følgesvend. Det er en måde, vi er i verden på.

Vil man skabe forandringer, er det ofte godt at gøre det gennem et smil frem for en formanende finger, mener Ditte Hansen og Louise Mieritz, som har gjort det til en del af deres kunstneriske DNA.

Men vejen til den platform, de har fået i dag, og som nu har bragt dem ind i Netflix, har dog ikke altid været til at smile af.

- Da vi startede, var det svært, fortæller Ditte Hansen.

- Jeg har et lille klip på min computer derhjemme, der hedder: "Kan kvinder være sjove?". Jeg tror, jeg har 15 artikler med overskrifter, der handler om det. Det synes jeg ikke, vi kæmper med på samme måde i dag. Vi har slået fast: Kvinder kan være sjove.

Ditte Hansen og Louise Mieritz lærte hinanden at kende i 2007, da de medvirkede i teaterstykket "Kvindernes hævn".

Der opstod kunstnerisk kemi, og det blev begyndelsen på deres professionelle parløb.

Her har skabt de et rum, hvor de tør italesætte det, de ellers tidligere har fortiet.

- Vi har et ord, som vi har lært af vores vidunderlige ledelsescoach: stinkefasen. Nogle gange er man i stinkefasen, siger Louise Mieritz og uddyber:

- Man er midt i noget - en idéudvikling - og lige pludselig er man bare dårlig. Pissedårlig. Men det er ikke en fase, man skal løbe væk fra. Man skal gå ind i den. Som en bison. For der er enormt meget læring og guld i, hvordan man kan være i det svære. Sammen.

- Vi tror, vi skal være lykkelige hele tiden. Når vi går i seng, skal alt helst have været superrart og nemt. Men vi burde blive bedre til at være i ubehaget også.

I 2015 havde de premiere på deres selvbetitlede serie "Ditte & Louise", som i 2018 blev til en film.

Et univers om to skuespillere, meget apropos, der kæmper for at få andre roller end som "nogens mor" eller "gammel luder", når man som kvindelig skuespiller er over 40.

Sidste år kastede Ditte Hansen og Louise Mieritz sig ud i et nyt projekt. I TV 2-serien "Dansegarderoben" undersøgte de situationen for kvinderne i generationen før dem.

Fiktionsserien udspillede sig i og omkring Teltet på Bakken i 70'ernes Danmark. Men det var ikke datidens skuespillere i Cirkusrevyen, der er i front for fortællingen, men derimod danserne bag dem.

Serien skildrede blandt andet overgreb, misogyni og sexisme, der blev fortiet af tavshedskulturen, som herskede af frygt for repressalier.

Næste år er Ditte Hansen og Louise Mieritz som bekendt klar med deres tredje frådende fortælling, "Sult".

- Når vi taler med folk, som går igennem fertilitetsforløb, er der utrolig meget tavshed og skam, siger Louise Mieritz og fortsætter:

- Kriser rammer alle steder, og man er ikke en taber, et dårligere menneske eller en falliterklæring, fordi man går igennem noget, der er svært. Det er en del af livet, og det er en kæmpe trøst at vide, at man ikke er alene.

/ritzau/

København, 15/12/2025 - 08:16

Danske film trak i stor stil biografgængere ind i salene i 2025

Antallet af solgte biografbilletter til danske film har i 2025 ramt det højeste niveau siden 2015.

Med to uger tilbage af 2025 er der solgt 3,7 millioner biografbilletter til danske film, hvilket er det højeste niveau i ti år.

Det skriver Det Danske Filminstitut (DFI) i en opgørelse.

Det er 68 procent flere billetter til danske film end i 2024.

Det samlede billetsalg lyder på 9,3 millioner for i år, hvilket ifølge filminstituttet er en stigning på omkring tre procent fra 2024.

Den bedst sælgende danske biograffilm i 2025 var "Ternet Ninja 3" med 774.977 solgte billetter.

Efter den kommer Anders Thomas Jensens "Den sidste viking", som har solgt 702.045 billetter.

Midt i december ligger den aktuelle markedsandel for danske film ifølge DFI på 40 procent.

De eneste år, hvor den danske markedsandel har været højere, var coronaårene 2020 og 2021. Det skyldtes færre film fra Hollywood.

Filminstituttets direktør, Tine Fischer, udtaler i en pressemeddelelse, at 2025 viser, "hvad dansk film kan, når talent, ambition og markant kulturpolitisk opbakning til dansk film falder i hak".

- Den historisk høje markedsandel afspejler et publikum, der udviser både tillid og nysgerrighed over for originaliteten i de danske fortællinger, og en filmbranche, der er ved at rejse sig efter år med svære finansieringsudfordringer, lyder det.

Når 2025 går på hæld, vil markedsandelen for danske film nok ende et par procent lavere, skriver DFI. Det skyldes blandt andet filmen "Avatar 3: Fire and Ash", som får premiere 17. december.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 08:00

Valdes jul-stjerne: Skolen er ikke min prioritet

Ida Skelbæk-Knudsen, der spiller Celine i "Valdes jul - vintermiraklet", har måttet lære at balancere lange dage på filmsets med skole og lektier.

Som ung kan det være svært både at holde styr på skole, venner og familie.

Det kender skuespilleren Ida Skelbæk-Knudsen, der spiller Celine i TV 2-julekalenderen "Valdes jul - vintermiraklet", alt til.

Den 17-årige skuespiller, der også har medvirket i filmatiseringen af Renée Toft Simonsens børnebog "Børnene fra Sølvgade" samt Paprikas Steens film "Fædre og mødre", har måttet lære at kombinere lektierne med lange dage på filmoptagelser.

- Optagelserne til den første Valde-julekalender foregik, samtidig med at jeg forberedte mig til mine sidste eksamener i 9. klasse, fortæller hun.

- Jeg skulle finde tid til at øve med min gruppe til vores eksamener, og så skulle jeg samme dag ud og optage om eftermiddagen, fortæller Ida Skelbæk-Knudsen.

- Det er svært at balancere begge liv. Men jeg holder meget af begge udgaver af mig selv, så jeg synes egentlig, det er okay.

Det er særligt stemningen på et filmset, som driver Ida Skelbæk-Knudsen, fortæller hun.

Ida Skelbæk Knudsen, der allerede som 12-årig begyndte at dyrke skuespillet, er i gang med at filme en ny TV 2-serie, der får premiere næste år, men som hun ellers ikke kan fortælle mere om

For ikke at knække under den store arbejdsbyrde har skuespilleren, der til dagligt går i 2.g, prioriteret sin energi med omhu.

- Jeg har indstillet mig på, at skolen ikke er min prioritet. Jeg vil rigtig gerne bestå og have et fint snit, men jeg går ikke efter at få 12 i alt. Det er for stort et pres at lægge på mig selv, når jeg er så meget væk, fortæller hun.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 07:00

FAKTA: Appen Mit Digitale Selvforsvar

* Mit Digitale Selvforsvar er en gratis app, der kan downloades til iOS- og Android-enheder. 

* Appen advarer løbende om svindel, der er i omløb, og giver råd til, hvordan du kan genkende svindel. Beskederne kommer fra en række myndigheder og virksomheder.

* Som noget nyt kan du tilføje en betroet ven i appen, som du kan dele mistænkelige beskeder og annoncer med. Det kan for eksempel være et ældre familiemedlem, som du vil holde opdateret om aktuel svindel.

* Det er Forbrugerrådet Tænk og TrygFonden, der står bag appen.

Kilde: Forbrugerrådet Tænk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 07:00

Svindlere udnytter bekymringer om sundhed

Dado Ruvic/Reuters

Gratis sundhedstjek og lovende kosttilskud er svindlernes seneste lokkemidler ifølge Forbrugerrådet Tænk.

Danske forbrugere bliver i stigende grad ofre for svindel, der udnytter bekymringer om helbredet.

Svindlere lokker med både falske sundhedstjek og lovende kosttilskud. Det fortæller Ulla Malling, som er projektchef for området En tryg digital hverdag hos Forbrugerrådet Tænk.

Ifølge Ulla Malling udnytter svindlerne, at helbred typisk er et privat og følsomt emne. Derfor undlader mange at søge råd hos familie og venner.

- Men det bedste værn mod svindel er at give sig tid og få flere øjne på det, man har modtaget, siger hun.

- Selv om det kan føles privat at skulle tale om annoncer og henvendelser om sundhed, opfordrer vi altså til, at man altid spørger en betroet ven eller et familiemedlem, fordi det kan være svært at gennemskue, om der er tale om svindel.

Svindlere bruger både annoncer og opslag på sociale medier samt phishing gennem mail og sms til at lokke personlige oplysninger fra forbrugere.

Disse oplysninger bliver samlet i databaser, der kan bruges til yderligere svindelforsøg eller sælges videre til andre digitale kriminelle, som kan udnytte dem.

- Det handler om at indsamle så meget viden om os som muligt, så de bedre kan målrette deres svindelkampagner og gøre dem mere overbevisende og troværdige, siger Ulla Malling.

Hun anbefaler, at du altid er ekstra varsom, når du overvejer at klikke på et link fra sociale medier, en mail eller en sms.

- Jeg vil faktisk gå så langt som til at sige, at du helt skal lade være med at klikke på links, som du ikke kender, siger hun.

- Tjek altid, hvem der er afsender, og hvem der ønsker dine oplysninger. Dine personlige oplysninger er en eftertragtet valuta, så tænk over, hvem du deler dem med.

Hvis du ser navnet på en virksomhed eller en myndighed, råder hun til, at du selv går ind på den officielle hjemmeside. Du kan også selv kontakte afsenderen.

De seneste år har markant flere danskere oplevet at blive ramt af digital svindel. Det dækker over blandt andet snyd ved handel på nettet, misbrug af betalingskort og svindlere, der narrer ofrene til at overføre penge.

En undersøgelse fra Justitsministeriet, Rigspolitiet og Det Kriminalpræventive Råd viser, at seks procent af de adspurgte sidste år svarede, at de havde været udsat for digital svindel.

Det svarer til 274.000 danskere og er en stigning på 45 procent i forhold til året før, hvor tallet var 189.000.

Hvis du vil holde dig opdateret om aktuel svindel, udsender en række myndigheder, virksomheder og ngo'er løbende advarsler i appen Mit Digitale Selvforsvar. Det er Forbrugerrådet Tænk og TrygFonden, der står bag appen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek