Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 01/09/2024 - 08:00

TV 2-stjerne: Jeg har skullet tage en vejrtrækning en gang imellem

Som skuespiller har Lila Nobel været inde under huden på en, som har en helt anden grænsesætning, end hun selv har.

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Som skuespiller skal man kunne formidle alle nuancer i et menneske, og det har været udfordrende for Lila Nobel at gøre med journalisten Alice, som hun spiller i TV 2's spændingsserie "Graverne".

- Hun er meget mere sort-hvid, end jeg er, fortæller Lila Nobel.

- Jeg er meget mere i energier og at føle og mærke, hvordan vi går rundt om hinanden. Det er hun slet ikke. Hun går bare. Og hun går længere på en helt anden måde, end jeg ville have gjort. Men så må jeg bare gå med hende.

"Graverne" udspiller sig på en redaktion, der laver undersøgende journalistik. De modtager et tip - et anonymt råb om hjælp: Fanger sidder indespærret uden at blive stillet for en dommer. Uden at få hjælp fra en advokat. Og uden mulighed for kontakt til familien.

Med andre ord eksisterer de ikke.

Det er et klart brud på menneskerettighederne - hvis det altså er sandt.

Det bliver opgaven for graverjournalisterne, der består af Mille Dinesens leder Liv, papirnusseren og talknuseren Hansen, portrætteret af Søren Malling, samt praktikanten Frederik, i skikkelse af Clint Ruben, og Johanne Millands fotograf Chris.

Redaktionen fuldendes af gonzojournalisten Alice, som Lila Nobel altså spiller, og hun går meget langt for at få historien i hus.

- Alice har nogle andre grænser, end jeg har. Det er jo præmissen i det hele taget som skuespiller, at du nogle gange kan ramme roller, der har nogle helt andre grænsesætninger end dig. Men under "Graverne" har jeg virkelig kunnet mærke, at jeg lige har skulle tage en vejrtrækning en gang imellem: "Det må du sgu forsvare. Det er sådan, Alice er", fortæller Lila Nobel.

- Vi er jo sikkert meget fordomsfulde over for - eller har i hvert fald idéer om - hinanden. Men hvis jeg skal spille alt, skal jeg forholde mig så fordomsfrit som overhovedet muligt for at se, hvad er det egentlig, Alice vil i sin sande kerne.

40-årige Lila Nobel blev uddannet skuespiller fra Odense Teater i 2010.

Det er hovedsageligt på de skrå brædder, at Lila Nobel hidtil har begået sig mest.

Men nu står hun i en af sine største roller på tv-skærmen ud over DR-dramaet "Ulven kommer" og i Netflix' sammensurium af en julekalender og en gyser i form af serien "Nisser".

- Det er kæmpestort at få lov til at lave "Graverne". Mest af alt, fordi jeg får lov til at portrættere en kvinde, som bare er et menneske , og som nørder rigtig meget med detaljer og med sit arbejde. Det i sig selv synes jeg, er lækkert, lyder det fra Lila Nobel.

- Det er ikke hægtet op på køn, det er ikke hægtet op på, hvem man er sammen med, det er ikke hægtet op på, om man er mor. Så på den måde synes jeg, det var helt fantastisk, siger hun og tilføjer så:

- Jeg synes i det hele taget, at jeg får lov til at lave roller, hvor det handler om mennesket mere end kønnet. Det synes jeg, er fedt. Især i de her tider - men det andet er jo også lidt gammeldags at tænke i, ikke?

Sidste afsnit af "Graverne" kan ses på TV 2 Play fra søndag 1. september og på TV 2 mandag aften.

/ritzau/

København, 24/04/2025 - 08:16

Kong Frederik åbner Danmarksdagen på verdensudstilling

Franck Robichon/Ritzau Scanpix

Kongen bruger sin anden dag i Japan på verdensudstillingen, hvor flere danske ministre er med.

Kong Frederik var torsdag med til den officielle åbning af Danmarksdagen på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka under sit tiltrædelsesbesøg i Japan. Her holdt han åbningstalen.

Kongen fik også en guidet tur rundt i den nordiske pavillon på verdensudstillingen. Her kan man få et indblik i nordiske værdier og løsninger inden for eksempelvis grøn omstilling, innovation og bæredygtighed.

Den første verdensudstilling blev holdt i London i 1851. Siden da er udstillingen rejst fra land til land og blev senest afholdt i Dubai i 2021.

Hver Expo dedikeres til et aktuelt tema, med det formål at finde løsninger på udfordringer som verden står overfor. Expo-udstillingerne varer i flere måneder og tiltrækker millioner af besøgende fra hele verden.

Den danske konge er i Japan til og med fredag.

Onsdag var han i Japans hovedstad, Tokyo, og deltog i en række besøg med fokus på bæredygtig fødevareproduktion, gastronomi, grøn energi og life science.

Han fik blandt andet mulighed for at sætte tænderne i traditionel japansk mad på en ramen-restaurant i storbyen, der bruger dansk svinekød i tilberedningen.

Kong Frederik er under tiltrædelsesbesøget i spidsen for et officielt erhvervsfremstød, der skal fremme dansk økonomisk diplomati og støtte erhvervslivet inden for flere sektorer.

Han er ledsaget af udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), og erhvervsminister Morten Bødskov (S), der alle deltager i forskellige aktiviteter.

På sin sidste dag i Japan skal kong Frederik fredag deltage i en mindehøjtidelighed i Hiroshima for ofrene for atombomberne, som blev kastet over Japan for 80 år siden. Han skal også besøge et museum, der dokumenterer konsekvenserne af atombomberne.

Kong Frederik slutter turen af med en privat middag med Japans kejser, Naruhito. Det er ikke første gang, at Kong Frederik er i Japan eller mødes med den japanske kejserfamilie.

I 1998 besøgte han kejser Naruhito, der på daværende tidspunkt var kronprins, ligesom kong Frederik selv var det.

Kong Frederiks første officielle udlandsbesøg som kronprins i 1987 var ligeledes til Japan.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/04/2025 - 08:00

Benjamin Hav og Uro skal optræde til Grøn

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Med de to nye navne er seks ud af otte artister offentliggjort til årets Grøn-turné.

To nye navne er føjet til plakaten for Grøn 2025.

For anden gang skal Benjamin Hav & Familien optræde på Grøn, mens sangeren Uro får sin debut.

Det skriver Muskelsvindfonden og Tuborg, der står bag Grøn, i en pressemeddelelse.

Med de to nye navne er programmet næsten fuldendt, og seks ud af otte kunstnere er offentliggjort.

Ud over Benjamin Hav & Familien og Uro skal Medina, Gilli, Pil og Kalaset også optræde til årets Grøn-turné.

Benjamin Hav debuterede som soloartist i starten af 2020 med to album på blot to uger.

I efteråret 2021 stod han for første gang på scenen med hans syv personers liveband, der går under navnet Familien. De står bag sange som "Første Dag" og "Du ligner din mor".

I 2023 spillede Benjamin Hav & Familien også på Grøn.

- Det at spille på Grøn betyder alt for mig, faktisk. Publikum er kæmpe optur, de frivillige er kæmpe optur, de andre bands er kæmpe optur, siger Benjamin Hav.

Bag kunstnernavnet Uro står Jeppe Kronback. Han udgav sin første single "Slåbrok" i 2020, og har siden udgivet sange som "Føles godt" og "Godthåbsvej".

I 2024 havde han flere udsolgte koncerter, og samme år debuterede han på Roskilde Festival. I år får han debut på Grøn.

- At være med på Grøn er noget helt særligt for mig. Det handler ikke kun om musikken, men om at kunne gøre en forskel. At støtte Muskelsvindfonden og være en del af noget, der virkelig betyder noget, siger Uro.

Selv om der fortsat mangler at blive afsløret to artister til årets turné, så er billetterne udsolgt til seks ud af otte koncertdage.

De otte koncertdage strækker sig over en periode fra 17. til 27. juli og foregår i Tårnby, Kolding, Aarhus, Odense, Næstved, Aalborg, Esbjerg og Valby.

I Aalborg og Esbjerg er der stadig ledige billetter.

Grøn er gennem mere end fire årtier arrangeret af Tuborg og Muskelsvindfonden.

Overskuddet fra koncerterne går til Muskelsvindfondens arbejde for et bedre liv med muskelsvind og til forskning i sygdommen.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 24/04/2025 - 08:00

FAKTA: Forsinkelser på populære sommerdestinationer

* Nedenstående afgange er de mest søgte sommerdestinationer på momondos hjemmeside. Tallet angiver, hvor mange procent af afgangene, der er forsinket. En flyvning tæller som forsinket, når afgangen sker 30 minutter eller mere for sent.

* Palma de Mallorca, Spanien: 45 procent.

* Nice Côte d'Azur Lufthavn, Frankrig: 46 procent. 

* Málaga-Costa del Sol Lufthavn, Spanien: 39 procent. 

* Athens International Lufthavn, Grækenland: 46 procent. 

* Humberto Delgado Lufthavn, Lissabon: 45 procent.

* Leonardo da Vinci-Fiumicino Lufthavn, Italien: 57 procent.

* Charles de Gaulle Lufthavn, Frankrig: 44 procent.

* Gatwick Lufthavn, Storbritannien: 57 procent. 

* John F. Kennedy International Lufthavn, USA: 45 procent.

* Istanbul Lufthavn, Tyrkiet: 35 procent.

Kilde: momondo, som har analyseret data fra de 25 mest søgte destinationer i perioden 1. januar til 10. februar 2025 med rejseperiode fra 1. juni til 1. oktober 2025. Flyforsinkelser er baseret på data fra Aviation Edge. En flyvning regnes som forsinket, hvis afgangen er udskudt med 30 minutter eller mere.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 24/04/2025 - 08:00

FAKTA: Forsinkelser i danske lufthavne

* Tallene viser den gennemsnitlige forsinkelse i minutter, og hvor stor en andel af afgangene der er forsinkede i procent.

* Billund Lufthavn: 22 minutter og 23 procent af afgangene.

* Københavns Lufthavn: 22 minutter og 21 procent.

* Aalborg Lufthavn: 13 minutter og 10 procent.

* Aarhus Lufthavn: 10 minutter og 7 procent.

Kilde: momondo.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek