Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 16/12/2023 - 08:00

TV 2-stjerne lagde ansigtet i diabolske folder

Skuespiller Morten Brovn håber, at folk ikke kommer til at vrisse af ham, hvis de genkender ham fra rollen som den luskede nabo Hermansen i "Valdes jul".

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Af: Af Amalie Dinesen, Ritzau Fokus

Det har længe stået på Morten Brovns ønskeliste at være med i en julekalender.

Nu har den 42-årige skuespiller fået sit ønske opfyldt med rollen som Hermansen i TV 2's julekalender "Valdes jul".

- Det er et kæmpe flueben at lave en julekalender for mig, fortæller Morten Brovn, der er kendt fra serierne "Friheden", "Kastanjemanden" og "Carmen Curlers".

- Allerede før, at jeg selv vidste, at jeg skulle være skuespiller, har det været præstationer i julekalendere, som jeg husker bedst, tilføjer han.

Det har for skuespilleren selv altid været en tradition at se julekalender. Det er derfor en stor ting for ham at tænke på alle de familier, som er puttet sammen i sofaerne hver aften i december.

- Det er rimeligt massivt, når man tænker over det, funderer han.

- Det er ret privilegeret, siger skuespilleren så.

Morten Brovn spiller naboen Hermansen til familien, der med drengen Valde er hovedpersonen i "Valdes jul".

Valdes familie har ikke det bedste forhold til naboen Hermansen, der længe har været interesseret i at overtage det stykke land, som tilhører gården. Et område, som er magisk, viser det sig, og som Valde er udvalgt til at redde.

- I udgangspunktet tror jeg ikke, at der ligger noget ondt bag Hermansens intention, siger Morten Brovn og tilføjer:

- Men i det her univers af overnaturlige elementer kan det jo godt være, at der pludselig er noget, der skubber ham i en retning.

Personligt kunne Morten Brovn ikke have ønsket sig en bedre rolle end Hermansen, da der for ham er en ekstra glæde over at spille den rolle, som bevidst som ubevidst "putter noget grus i maskineriet", som han beskriver det.

- Der var en episode efter en optagelse, hvor jeg virkelig lagde ansigtet i nogle nærmest diabolske folder, fortæller Morten Brovn.

- Instruktøren var henne ved mig bagefter og sagde: "Vi skal lige huske, at det er en familiejulekalender, så måske du skal skrue lidt ned", siger han og griner.

Selv om Morten Brovn har bevæget sig ud i ekstremerne, håber han ikke, at folk vil gå og vrisse af ham hele december, for det har ikke været hensigten, forklarer han.

- Man kan jo aldrig vide med børn, der er jo den her sondring mellem fiktion og virkelighed. Det er jeg jo ikke herre over, men jeg må jo tage det, som det kommer, siger skuespilleren.

"Valdes jul" kan ses hver dag frem til den 24. december på TV 2, mens dagens afsnit kan ses på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek