Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 06/07/2023 - 09:21

Dansk kendispar: Forældre for tredje gang

Den 42-årige radiovært Nicholas Kawamura og hans hustru, influencer Trine Kjær, har fået en lille pige, der slutter sig til deres søn og datter.

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Der er tripeltriumf hjemme hos radioværten og dj'en Nicholas Kawamura og hans hustru, influencer Trine Kjær.

Det danske kendispar er nemlig blevet forældre for tredje gang.

- Velkommen til verden, lille skat, skriver Nicholas Kawamura til en video med det lille, nye vidunder på Instagram.

Parret annoncerede familieforøgelsen på de sociale medier i februar.

- Vi føler os så heldige og kan ikke vente med at byde vores sommerbaby velkommen, jublede Trine Kjær.

Måneden efter - på kvindernes internationale kampdag - afslørede parret, at den spirende babybule gemte på endnu en lille pige.

Nicholas Kawamura og Trine Kjær blev forældre til datteren Roberta i 2017. I 2020 udvidede de familien, da sønnen Robin kom til verden.

Nicholas Kawamura og Trine Kjær har været kærester siden 2013. I 2016 blev de forlovet, og to år senere blev de gift.

42-årige Kawamura er mest kendt som P3-vært i programmer som "Lågsus" og "Smag på P3", og så er han aktuel som dommer i DR-programmet "Stjerneklar".

Trine Kjær er en stor stjerne på de sociale medier. Hun brød igennem som modeblogger og har siden grundlagt mærket Trine's Wardrobe, der blandt andet sælger shampoo og cremer.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek