Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Antalya, 15/05/2025 - 13:41

Nato-chef forventer ambitiøse forsvarsmål fra medlemmer på topmøde

Rutte ser efter ministermøde tegn på, at Nato-landene er klar til at opstille "ambitiøst" mål for forsvar.

Af: /ritzau/

De 32 lande i Nato er på vej til at indfri den nuværende målsætningen om, at hvert land skal bruge to procent af bruttonationalproduktet (bnp) på forsvar.

På Nato-topmødet i næste måned i Haag vil der derfor formentlig komme et nyt og mere "ambitiøst" mål for forbrug på forsvar og formentlig også forsvarsrelateret forbrug.

Det forventer Natos generalsekretær, Mark Rutte, ved afslutningen på Nato-udenrigsministermødet i Tyrkiet torsdag.

- Diskussionerne foregår stadigvæk, men jeg er ret sikker på, at vi i Haag vil forpligte os på et ambitiøst mål for forbrug på forsvar, siger Mark Rutte.

Sidst det skete var på Nato-topmødet i Wales i 2014. Her blev et mål på to procent kaldt et "løfte".

Nu taler Mark Rutte dog om "Haag investeringsplanen". Ordet "plan" skal ifølge Mark Rutte signalere, at det denne gang vil blive gennemført inden for tidsplanen.

- Det bliver måske et mål for forbruget på kernen i forsvaret og en klar forpligtelse på at bruge mere på forsvarsrelaterede udgifter, siger Mark Rutte.

Han har endnu ikke fremlagt det konkrete indhold. Men de tal, der cirkulerer i Nato-kredse, er, at Nato-landene fremover skal bruge 3,5 procent af bnp på direkte militærudgifter. Og det skal ske inden udgangen af 2032.

Derudover skal landene bruge yderligere 1,5 procent af bnp på "bredere sikkerhedsrelaterede udgifter".

Det sidste kan eksempelvis være nationale beredskaber, cybersikkerhed eller infrastruktur til transport af tropper.

Tilsammen giver det et forbrug på forsvar og sikkerhed på fem procent. Det er netop det tal, som USA's præsident, Donald Trump, har insisteret på.

USA ligger dog selv "kun" på 3,2 procent forbrug på traditionelt militært forsvar.

Derfor vil et mål på 3,5 procent og muligheden for at indregne andre - måske allerede planlagte investeringer - gøre vejen til målet betydeligt lettere også for USA.

Danmark har også rundet de tre procent, og udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) er ikke skræmt over 3,5 procent som målsætning.

Men skal man op på fem procent, så kræver det, at andre ting må tælle med, sagde Løkke torsdag ved mødet i Tyrkiet.

Rutte forsøger desuden at bygge en vej, der ikke stiger alt for stejlt mod målet.

Rutte lægger op til, at medlemslandene skal øge de direkte forsvarsudgifter med 0,2 procent hvert år i løbet af de næste syv år, indtil landene når målet på 3,5 procent.

Rutte vil ikke kommentere de konkrete tal, men erkender, at opdelingen i to mål er i spil.

Han afviser, at opdelingen mest af alt er en papirøvelse for at imødekomme Trumps krav frem for en reel styrkelse af forsvaret.

- På det kommende forsvarsministermøde vil vi fastsætte de konkrete styrkemål. Ud fra det skal vi sikre, at vi har penge nok til at indfri dem, siger Mark Rutte.

Han har tidligere nævnt 3,7 procent som det mål, der formentlig vil kunne indfri alle Nato-alliancens ønsker. Men de konkrete styrkemål kan måske være skåret til, så de ender med at passe med 3,5 procent.

Rutte lægger desuden vægt på, at de forsvarsrelaterede udgifter er vigtige for kampkraften. Hvis soldater og militært udstyr eksempelvis ikke kan transporteres hurtigt, så koster det også på slagmarken, siger Rutte.

- Når man krydser en bro i Europa med ens egen bil, så er man nogle gange i en situation, hvor man håber, at man kommer sikkert over. Og så taler vi ikke engang om udfordringen for en kampvogn, siger Rutte.

/ritzau/

København, 18/05/2025 - 11:34

Kongeparret lykønsker pave Leo med indsættelsen

Filippo Monteforte/Ritzau Scanpix

I anledning af søndagens indsættelsesmesse for pave Leo, sender kongeparret en hilsen til paven.

Kongeparret sender lykønskning til pave Leo XIV.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

I anledning af søndagens indsættelsesmesse af den nye pave Leo, sender Kongeparret en besked, hvor de lykønsker paven.

Det fremgår af beskeden, at kongeparret "ønsker at udtrykke vores bedste ønsker for dit personlige velbefindende og velstanden i din region".

Derudover understreges deres værdsættelse af forholdet til Den Hellige Stol:

- Vi værdsætter vores varige forhold til Den Hellige Stol, som er baseret på vores fælles engagement for fred, retfærdighed og religionsfrihed, står der i beskeden på kongehusets hjemmeside.

Søndagens indsættelsesceremoni markerer starten på pave Leos arbejde som den 257. pave.

Det vurderes, at 250.000 pilgrimme, royale og verdensledere deltager i indsættelsesmessen, der foregår i Peterskirken i Rom.

Hverken kong Frederik eller dronning Mary deltager ved indsættelsesmessen.

Pave Leo overtager pavetitlen efter den tidligere pave Frans døde på 2. påskedag.

Dronning Mary deltog i begravelsen af pave Frans.

Pave Leo er den første amerikanske pave nogensinde.

Han anses for at være mere midtersøgende end pave Frans, som blev opfattet som en progressiv leder af den katolske kirke.

Pave Leo har tidligere udtalt, at han er imod kvindelige præster og at ægteskabet "er en stærk relation mellem mand og kvinde".

Den nye pave har også haft budskaber om, at man skal respektere migranters "værdighed".

Han har boet i Peru i flere år og beskrevet sig selv som "efterkommer af migranter".

Pave Leo blev valgt som kardinal af den afdøde pave Frans i 2023.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 18/05/2025 - 11:21

Kongeparret lykønsker pave Leo med indsættelsen

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

I anledning af søndagens indsættelsesmesse for pave Leo, sender kongeparret en hilsen til paven.

Kongeparret sender lykønskning til pave Leo XIV.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

I anledning af søndagens indsættelsesmesse af den nye pave Leo, sender Kongeparret en besked, hvor de lykønsker paven.

Det fremgår af beskeden, at kongeparret "ønsker at udtrykke vores bedste ønsker for dit personlige velbefindende og velstanden i din region".

Derudover understreges deres værdsættelse af forholdet til Den Hellige Stol:

- Vi værdsætter vores varige forhold til Den Hellige Stol, som er baseret på vores fælles engagement for fred, retfærdighed og religionsfrihed, står der i beskeden på kongehusets hjemmeside.

Søndagens indsættelsesceremoni markerer starten på pave Leos arbejde som den 257. pave.

Det vurderes, at 250.000 pilgrimme, royale og verdensledere deltager i indsættelsesmessen, der foregår i Peterskirken i Rom.

Hverken kong Frederik eller dronning Mary deltager ved indsættelsesmessen.

Pave Leo overtager pavetitlen efter den tidligere pave Frans døde på 2. påskedag.

Dronning Mary deltog i begravelsen af pave Frans.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 18/05/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ejendomsforbehold?

* Ejendomsforbehold er et vilkår i en aftale om kreditkøb, der indebærer, at sælgeren forbeholder sig ejendomsretten over det solgte eller ret til at tage det solgte tilbage, indtil køberen helt eller delvist har betalt købesummen.

* Der er en række betingelser for, at et ejendomsforbehold kan anses for gyldigt.

* Ved forbrugerkøb gælder det blandt andet, at køberen senest ved levering af bilen skal have betalt en udbetaling på mindst 20 procent af kontantprisen.

* For forbrugerkøb gælder det desuden, at et finansieringsselskab som udgangspunkt skal tage det solgte tilbage som fuld og endelig indfrielse af parternes mellemværende.

Kilder: skat.dk og lex.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 18/05/2025 - 10:00

Få styr på reglerne før du køber en bil på afbetaling

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Hvis du køber en bil på afbetaling, kan sælger have ejendomsforbehold. Det betyder, at bilen kan tages tilbage, hvis du ikke betaler afdrag som aftalt.

Hvis du skal købe eller allerede har købt en bil, kan der være særlige vilkår, du bør kende til og være opmærksom på.

Et af dem er ejendomsforbehold. Det har en bil som udgangspunkt, hvis den er købt på afbetaling hos en forhandler, fortæller Uffe Foged Jespersen, der er jurist i bilejernes interesseorganisation FDM.

- Det betyder, at den, der giver lånet, bevarer ejendomsretten, indtil hele købesummen er betalt. Når der er tale om et bilkøb, vil det typisk være et finansieringsselskab, siger han.

- Den, der har ejendomsforbeholdet, har altså ret til at tage bilen tilbage, hvis køberen for eksempel misligholder sine afbetalingsforpligtelser.

Ifølge Uffe Foged Jespersen kan ejendomsforbehold være helt afgørende for, om en køber overhovedet kan få godkendt et billån.

- Formelt set er det stadig køberen, der ejer bilen - også selv om der er ejendomsforbehold, forklarer juristen og uddyber:

- Men hvis køberen ikke betaler afdrag til tiden eller undlader at tegne en kaskoforsikring, risikerer vedkommende at miste ejerskabet over bilen.

En ansvarsforsikring er lovpligtig for alle biler. Den dækker skader på andre personer og andres køretøjer eller ejendom.

Men skader på din egen bil er ikke dækket. Det kræver en kaskoforsikring, der er helt frivillig.

- Der er altså ikke noget problematisk ved et ejendomsforbehold, så længe køberen overholder sin aftale med finansieringsselskabet. Der er faktisk også en forbrugerbeskyttelse i loven, siger Uffe Foged Jespersen.

- Hvis ens økonomiske forhold skulle ændre sig, så man ikke længere har mulighed for at betale afdragene som aftalt, må finansieringsselskabet som udgangspunkt nøjes med at tage bilen tilbage til endelig indfrielse af restgælden.

Men han understreger, at tanken ikke er, at køberen skal kunne fortryde købet af bilen og aflevere den tilbage.

Lovens formål er at beskytte forbrugere, der får en forværret økonomisk situation.

- Vi oplever, at der er bilejere, som ikke kender til konsekvenserne af at skulle aflevere en bil, der har ejendomsforbehold, og af at misligholde låneaftalen, siger han.

- Man risikerer at blive registreret i RKI, så man ikke kan optage et nyt lån. Og udbetaling samt de afdrag, man allerede har betalt, går tabt.

I de seneste år er priserne på især elbiler faldet markant. Det har medført, at nogle bilejere nu er teknisk insolvente. Det vil sige, at deres restgæld overstiger bilens nuværende værdi.

Det kan være fristende i den situation at få indfriet sin restgæld ved at aflevere bil og nøgler til finansieringsselskabet.

- Det er muligt at gøre med de nuværende regler. Men formålet med loven er at beskytte forbrugeren, hvis økonomien pludselig skulle ændre sig, siger Uffe Foged Jespersen.

- Hvis reglerne begynder at blive brugt til helt andre formål, kan det jo være, at der bliver kigget på reglerne.

Køber skal have misset betaling af afdrag, før det kan komme på tale, at bilen skal afleveres, tilføjer han.

Har bilen skader, der ikke er almindelig slitage, risikerer køberen også at skulle betale for en eventuel værdiforringelse.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek