Washington D.C., 14/04/2026 - 20:34
Ambassadør: Israel og Libanon enige om at befri Libanon fra Hizbollah
USA håber at opnå aftale om at afvæbne Hizbollah og sikre både Libanons suverænitet og Israels rettigheder.
Kevin Lamarque/Reuters
Af: /ritzau/AFP
Libanons regering har gjort det klart, at den ikke længere ønsker at være "besat" af den militante Hizbollah-bevægelse, siger Israels ambassadør i USA, Yechiel Leiter.
Meldingen kommer efter et møde i Washington D.C. tirsdag mellem ambassadørerne fra Libanon og Israel.
Israel og Libanon er enige om, at Libanon skal befries for Hizbollah, siger Leiter videre.
Der er ikke umiddelbart nogen kommentar fra hans libanesiske kollega i USA, Nada Hamadeh Moawad.
Mødet mellem Israels og Libanons ambassadører i USA's hovedstad var de første direkte samtaler mellem de to lande i årtier.
USA's udenrigsminister, Marco Rubio, opfordrede forud for mødet Israel og Libanon til at gribe en "historisk mulighed" for fred.
- Vi forstår, at vi arbejder op imod årtiers historie og de komplekse forhold, som har ført os frem til dette særlige øjeblik og den mulighed, der ligger her, sagde Rubio, da han tog imod de to landes ambassadører i USA's udenrigsministerium.
- Håbet i dag er, at vi kan skitsere en ramme, som en nuværende og varig fred kan bygges på, lød det fra Rubio.
Den iranskstøttede libanesiske milits Hizbollah har krævet samtalerne droppet, allerede inden de var gået i gang.
Hizbollah har betegnet samtalerne som "nytteløse".
Israels militær advarede tidligere tirsdag om, at det forventer flere angreb fra Hizbollah mod det nordlige Israel, mens samtalerne finder sted.
Libanon blev trukket ind i den regionale krig med Iran 2. marts, efter at Hizbollah angreb Israel.
Siden da har israelske angreb dræbt mere end 2000 mennesker og drevet over en million på flugt fra især det sydlige Libanon.
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, sagde lørdag, at "vi ønsker afvikling af Hizbollahs våben, og vi ønsker en reel fredsaftale, der vil vare i generationer".
På libanesisk side siger præsident Joseph Aoun, at han håber, at samtalerne i Washington D.C. vil føre til en aftale om en våbenhvile i Libanon.
En aftale skal komme "med henblik på at indlede direkte forhandlinger mellem Libanon og Israel".
- Jeg håber, at mødet i Washington vil være begyndelsen på enden på det libanesiske folks lidelser, særligt for dem i syd, siger han til mediet Naharnet.
Han understreger, at "stabiliteten ikke vender tilbage i syd, hvis Israel fortsat holder det besat".
- Den eneste løsning er, at Libanons hær genindsættes op til den internationalt anerkendte grænse, siger Aoun.
Israel er rykket ind i det sydlige Libanon for at stoppe Hizbollahs raketangreb mod Israel.
Forud for den nuværende krig i Mellemøsten havde Libanons regering indledt processen med at få Hizbollah til at lægge våbnene.
En tidligere israelsk forsvarsembedsmand sagde mandag under betingelse af anonymitet, at det vil kræve "meget fantasi og optimisme" at tro, at problemerne mellem Israel og Libanon kan løses i USA tirsdag.
Vedkommende tilføjede, at "forventningerne er lave".
/ritzau/AFP




