Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 14/04/2026 - 12:07

Folketingsmedlems valgbarhed skal granskes af ministerium

Mistanke om folketingsmedlems valgbarhed og bopæl skal redegøres for af ministerium på få timer.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Der er rejst tvivl om, hvorvidt det nyvalgte folketingsmedlem Emilie Schytte reelt bor i Danmark, hvilket skal redegøres for af Indenrigsministeriet. Det fremgår af en mail, som TV 2 har set.

Det bekræftes overfor Ritzau af folketingsmedlem Stinus Lindgreen (R), der er medlem af Udvalg til Prøvelse af Valgene, som skal godkende folketingsvalget i marts. Sagen er beskrevet i Information tirsdag.

- Jeg kan bekræfte, at på baggrund af artiklen i Information er ministeriet blevet bedt om at redegøre for, om det ændrer på noget.

- Udvalget har anmodet ministeriet om at kigge på de nye oplysninger, så vi har deres svar, inden vi mødes i Salen klokken 13 i dag, siger han.

Folketinget træder sammen klokken 13 for at godkende valget.

Ifølge grundloven skal folketingskandidater have fast bopæl i Danmark, men en række oplysninger sår ifølge Information tvivl om, hvorvidt løsgængeren lever op til det krav.

Det nyvalgte folketingsmedlem blev valgt ind for Borgernes Parti, men forlod partiet i protest mod partiformand Lars Boje og blev inden da beskyldt for falsk cv.

Emilie Schytte har selv afvist anklagerne.

- Virkeligheden er, at jeg netop bor i Danmark, hvor jeg også har fast adresse. Det er på ingen måde en proforma-adresse, men derimod mit elskede hjem, skriver hun på Facebook.

Siden Emilie Schytte officielt blev kandidat for Borgernes Parti i 2025, har hun offentliggjort mindst 36 videoer på sin officielle politikerside på Facebook, som Information kan stedfæste til en lejlighed i Malmø, Sverige.

Her bor hendes mand, mens hun selv har hus i Frederikssund Kommune. Siden er en række af videoerne fjernet.

To kilder i kvarteret fortæller Information, at de kun sjældent har set Emilie Schytte og hendes mand i huset i Frederikssund. En kilde siger dog, at vedkommende har set Emilie Schytte under valget.

Kommunen har overfor Ritzau henvist til Indenrigsministeriet, som ikke er vendt tilbage på henvendelser.

Formand for Borgernes Parti Lars Boje Mathiesen siger til TV 2, at det var hans og partiets indtryk, at Emilie Schytte "reelt set" boede i Sverige, da hun kontaktede partiet for at blive medlem.

- Men hun gjorde os opmærksom på, at de skulle flytte til Danmark, og da valget blev udskrevet, fik vi en attest fra kommunen, der understregede, at hun boede i Danmark, siger han til mediet.

I mailen, som TV 2 henviser til, fremgår det, at redegørelsen skal være klar inden det nye folketing mødes klokken 13 tirsdag. Det er uvist, om ministeriet på så kort tid kan nå at undersøge forholdene om hendes bopæl til bunds.

Skulle det på et tidspunkt komme frem, at hun ikke var valgbar, kan Folketinget vælge at erklære hende for ikke værdig. I så fald vil hendes mandat gå til Borgernes Parti, som hun oprindeligt er valgt for.

Udvalget til Prøvelse af Valgene i Folketinget har til opgave at undersøge, om valgte kandidater opfylder kravene i grundloven og valgloven samt behandle eventuelle klager.

Udvalget består af udpegede politikere, som godkender folketingsvalget.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek