Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 09/06/2023 - 16:55

Livstid til to mænd for lejemord begået i København

Midt i myldretiden blev 27-årig skudt ned ved café. Efterlyst mand i udlandet menes at have givet instruks.

Heinz-Peter Bader/Reuters

Af: /ritzau/

To mænd idømmes fredag fængsel på livstid for drabet på en mand fra bandemiljøet i København i december 2021.

Dommen er afsagt af Københavns Byret. Retsformanden kalder forbrydelsen "en kynisk likvidering". Nævninger og juridiske dommere er enige om resultatet, siger han.

Den ene dømte, den 23-årige svensker Youssef Barham, kom rejsende til København for at begå drabet, som fandt sted ved caféen Kaffehuset på Nørrebro. Kaffehuset er et tilholdssted for grupperingen NNV, som offeret var knyttet til. Han blev 27 år.

Den anden, 21-årige Sanwal Riaz Ahmad, medvirkede ifølge byretten til forbrydelsen. Blandt andet installerede han den tilrejsende i en lejlighed og skaffede ham en mobiltelefon. Sammen foretog de rekognoscering flere dage før drabet.

Dommen følger det krav, som specialanklager Andreas Christensen er kommet med.

- Drabet var forudbestilt, og det blev begået af en lejemorder, der kom hertil alene for at udføre det, har han sagt i sit afsluttende indlæg.

- Det har karakter af en likvidering. En mand står intetanende på et gadehjørne og er helt uforberedt, har han påpeget.

Byretten finder, at drabet blev udført efter instruks af en mand, der kaldes RW, og som er efterlyst internationalt.

Og Sanwal Riaz Ahmad kaldes netop af anklageren for RW's højre hånd i Danmark.

- Han var den helt centrale organisator her i Danmark over en periode på i hvert fald 14 dage, har Andreas Christensen sagt i retsmødet. Imidlertid er der ikke ført bevis for denne rolle, lyder det fra Ahmads forsvarer.

Begge de dømte har på stedet anket til landsretten. De vil frifindes, lyder det fra deres forsvarere, Stefan Jørgensen og Henrik Stagetorn.

Forbrydelsen blev begået i myldretiden, klokken 16.30. På nært hold blev der af en mand iført hætte og regnjakke affyret fire skud mod såvel den 27-årige, der mistede livet efter at være blevet ramt i ryggen, som mod en anden, der dog ikke blev ramt. Også et femte skud blev løsnet.

Straffen skyldes altså såvel drab som drabsforsøg.

Kun godt 20 minutter senere blev den svenske statsborger anholdt. Han havde 24 krudtpartikler i ansigtet. Pistolen var blevet gemt af vejen i noget buskads.

I alt fem mænd har været tiltalt i sagen. Tre er blevet frifundet for drab og drabsforsøg. De har ligesom Sanwal Riaz Ahmad sagt, at de troede, at de deltog i en forberedelse af en hashforretning.

Svenskeren har forklaret, at han var kommet til København for at købe en pistol.

To af de mænd, der er frifundet for drab, er dømt for hash og skunk, hvilket de har indrømmet. Den ene håndterede 58 kilo hash, mens den anden lå inde med 600 gram.

Anklagemyndighedens påstand om, at nedskydningen var led i et opgør mellem to kriminelle grupper, er blevet afvist af retten.

Ifølge politiet blev den blodige begivenhed hævnet ved et skyderi dagen efter i en frisørsalon i Rødovre. Her mistede en 17-årig dreng med bulgarsk baggrund livet. I den sag er to mænd netop blevet tiltalt, har anklagemyndigheden fredag oplyst.

/ritzau/

Skanderborg, 11/12/2025 - 09:10

Smukfest fremtidssikrer festivalen med stor udvidelse

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Ekstra 13.000 kvadratmeter, en ny scene og etableringen af et torv skal danne rammerne om Smukfest fremover.

Der bliver endnu mere plads at boltre sig på under trækronerne i Bøgeskoven i Skanderborg.

Smukfest udvider festivalpladsen med 13.000 kvadratmeter.

Det oplyser festivalen i en pressemeddelelse.

Indholdschef Trine Bang kalder det et ambitiøst skridt ind i fremtiden.

- Med de nye tiltag i 2026 forstærker vi alt det, der gør Smukfest til Smukfest, og samtidig giver vi endnu mere plads og endnu bedre rammer for oplevelser, ophold og fællesskab. Den nye festivalplads er en milepæl i fremtidssikringen af Danmarks smukkeste festival, siger hun i pressemeddelelsen.

Den scene, der hedder Månen, flyttes til der, hvor den nuværende Hood-scene ligger.

Med flytningen af Månen åbner der sig et område, som fremover skal fungere som et torv med siddepladser og rolige mødesteder.

Flytningen af Månen-scenen betyder, at Hood-scenen ikke genopstår i 2026, oplyser Smukfest.

Smukfest har allerede annonceret, at der næste år kommer en ny scene kaldet Ekko - dedikeret til elektroniske toner - der skal rejses i et nyt område af Bøgeskoven.

Smukfest har tidligere haft store elektroniske artister som Avicii, David Guetta og Martin Garrix på plakaten. Og Ekko skal spille op til flere store nattefester, lyder det fra festivalens programchef, Mikkel Xavier.

- Vi har længe ønsket at give den genre sit eget hjem - et sted, hvor magien ikke bare kan opstå, men vokse sig endnu større, siger han i pressemeddelelsen.

Festivalen ved Skanderborg finder sted næste år fra 2. til 9. august.

På plakaten er allerede annonceret verdensstjerner som Robbie Williams og Lewis Capaldi og danske navne som D-A-D, Lukas Graham og Poul Krebs.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 11/12/2025 - 09:00

Tre kendte sangstjerner slutter sig til Tina Turner-musical

Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Sangerne Karen Mukupa, Jasmin Dahl og James Sampson bliver en del af castet til rockmusicalen "Tina - The Tina Turner Musical".

Tre erfarne stemmer slutter sig til musicalen, der skildrer rockikonet Tina Turners vilde liv.

X Factor-vinderen Jasmin Dahl, melodigrandprix-deltageren James Sampson og rapperen Karen Mukupa bliver alle tre en del af rockmusicalen.

Det afslører produktionsselskabet bag musicalen, Lion Musicals, i en pressemeddelelse.

Karen Mukupa, der ud over musikken også er radiovært på DR, skal spille Tina Turners mor, Zelma Bullock. Karen Mukupa har tidligere udgivet musik med Natasja og udgav i 2023 sit første album på dansk.

Rollen som Tina Turners søster, Alline, indtages af sangeren og skuespilleren Jasmin Dahl. Som en del af duoen Anthony Jasmin vandt sangerinden "X Factor" som kun 15-årig.

Tina Turners far, Richard Bullock, bliver spillet af sangeren James Sampson, der deltog i Dansk Melodi Grand Prix i 2007 med sangen "Say You Love Me", efter at han i 2001 vandt talentkonkurrencen "Stjerne for en aften" på DR . Derudover har den erfarne sanger udgivet en række albummer.

Det er allerede blevet annonceret, at sangeren Iris Gold skal portrættere Tina Turner.

"Tina - The Tina Turner Musical" blev i sin tid skabt i samarbejde med Tina Turner selv, inden hun gik bort i 2023, 83 år gammel.

- Det har været utroligt vigtigt for mig at få mulighed for at dele min historie med publikum - hele min historie, sagde Tina Turner i anledning af musicalens verdenspremiere i 2018.

- Musicalen handler ikke om at være stjerne, men om hvordan jeg blev det. Jeg håber, at publikum forstår mit budskab: selv den bitreste gift kan forvandles til medicin.

Tina Turner fik sit store gennembrud i 1960'erne som en del af duoen Ike & Tina Turner sammen med sin daværende mand, bluesguitaristen Ike Turner, som i den danske musicalopsætning spilles af Luc Boris André Kouadio..

Parret blev skilt i slutningen af 1970'erne efter et voldsomt ægteskab, hvor Ike Turner blandt andet udsatte Tina Turner for vold.

Tina Turner albumdebuterede i 1974 i eget navn.

I slutningen af 1980'erne storhittede hun med sange som "What's Love Got to Do With It", "Private Dancer" og "The Best".

"Tina - The Tina Turner Musical" får premiere i Falkonersalen på Frederiksberg 27. august 2026. Herefter drager musicalen på danmarksturné forbi Aarhus, Vejle, Odense, Aalborg, Esbjerg, Sønderborg, Randers og Holstebro.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 11/12/2025 - 10:00

FAKTA: Tjek din forsikring

* Din husforsikring dækker som udgangspunkt vandskader på ejendommen som følge af skybrud. Men der skal være tale om så kraftigt et skybrud, at vedligeholdte afløbssystemer uden tilstopninger ikke kan aflede vandet.

* Oversvømmelser fra hav, fjord, søer og vandløb er altid undtaget fra forsikringen.

* Vandskader, der skyldes, at regnvand siver ind gennem revner eller utætheder, er som hovedregel undtaget, medmindre du har en udvidet vanddækning i den forsikringsaftale.

* Det samme gælder for grundvand, der trænger ind gennem kældervæg eller kældergulv. 

Kilder: Videncentret Bolius, klimasikring.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 11/12/2025 - 10:00

Få tiltag beskytter dit hus mod voldsomt vejr

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det kræver ikke nødvendigvis den store indsats at klimasikre dit hus og dermed forebygge store skader.

Klimaforandringerne bringer vildere og vådere vejr med sig, og det øger blandt andet risikoen for oversvømmede kældre og andre dyre fugtskader.

Alligevel er klimasikring tilsyneladende ikke noget, der fylder synderligt meget for landets boligejere.

I en ny undersøgelse, som forsikringsselskabet If har lavet blandt 1189 danskere, svarer hver tredje af de adspurgte, at de slet ikke har gjort noget for at klimasikre hjemmet.

- Vi er overraskede over, hvor mange der ikke har lavet nogen foranstaltninger overhovedet på deres ejendom for at minimere risikoen for vejrskade. Det er alligevel 36 procent, der slet ikke har gjort noget, siger Helene Ibsen, der er boligchef hos If.

Ifølge hende kræver det ikke nødvendigvis en kæmpe indsats at værne huset mod for eksempel massiv regn.

- Vi kan se, hver gang vi har en større vejrbegivenhed, at det er sådan nogle helt simple ting, som at man ikke har renset tagrender, der betyder enormt meget for, om man får vand ind eller ej, fortæller Helene Ibsen.

Hun råder derfor alle husejere til løbende at rense tagrenderne og holde øje med, om tagbrønde og kloakker virker, som de skal.

For dig, der bor i byen, kan det være særligt relevant at investere i et højvandslukke, der lukker af for tilbageløb af kloakvand ude fra villavejen.

Når den fælles kloak bliver for fyldt, er der nemlig risiko for, at vandet finder vej til netop din kloak, og så kan du pludselig stå med kloakvand i kælderen.

- Inde i byen er der ikke særlig mange steder, hvor vandet får naturligt afløb ned i jorden. Ude på landet tager markerne meget af vandet. Men i byen er der asfalt og fliser overalt, og det belaster kloakkerne ekstra meget, forklarer Helene Ibsen.

I både byer og på landet kan husets have være med til at beskytte huset mod oversvømmelse.

- Mange fjerner store træer for at få mere sol på grunden, men træer tager faktisk rigtig meget vand. Vi har set eksempler på, at man har fjernet et stort træ, og at der efterfølgende er sket oversvømmelse af kælderen, fortæller boligchefen.

En anden tendens er, at husejere gerne lægger terrasse hele vejen rundt om huset. Det kan også gøre det sværere for vandet at slippe væk.

- Her skal man sørge for, at belægningen ligger med fald væk fra bygningen, så vandet ikke trænger ind.

Derudover spiller alderen på huset ind, når det gælder risikoen for fugtskader. Før 1972 var der ikke lovkrav om, at ejendomme skulle fugtsikres, og derfor kan der være behov for, at du gør noget ekstra for at holde det tørt.

Det kan være ved at anlægge et omfangsdræn, som leder vand væk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek