Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Randers, 06/04/2024 - 10:00

Christopher genforenet med familien: Det har været megahårdt

Christophers kone tager sig af parrets døtre, så han kan stå, hvor han står i dag. Derfor bakker han selvfølgelig også hende op midt i en stor shitstorm.

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Efter at have turneret verden rundt er den danske popstjerne Christopher tilbage på hjemlige breddegrader og havde taget turen til det østjyske for at spille til årets X Factor-finale i Arena Randers fredag aften.

Selv om han allerede er på farten igen efter at være kommet hjem fra USA, er der heldigvis ikke nær så langt hjem til hustruen, modellen og influenceren Cecilie Haugaard, og parrets to piger, Noelle på tre år og Isabel på snart et år.

- Jeg er megaglad for at være her. Det er, som om der er et nyt kapitel, der er startet for mig med både ny musik og en masse koncerter, som ligger og venter ude i fremtiden, fortæller han til den fremmødte presse.

- Men det er fedt med en pause, hvor jeg får lov til at fordybe mig i det her album, der er lige på trapperne. Det har taget mange kræfter.

Imens Christopher var i USA, udgav hans hustru bogen "Instagrim", der er blevet heftigt debatteret og kritiseret for at være tonedøv.

Kritikken har især lydt på, at Cecilie Haugaard bidrager til det glansbillede, som hun mener kan påvirke følgere på de sociale medier negativt.

- I det hele taget det med at være væk fra hinanden - når man har været så meget væk, som jeg har - er jo bare megahårdt. Hun står derhjemme med to børn og gør det muligt for mig at stå her, siger Christopher og uddyber så:

- Jeg minder hende om, selvfølgelig som man gør som partner, at hun for det første har skrevet en megafed bog og har en god, en ren og en klar intention, lyder det fra ham.

Oplægget til bogen er, at Cecilie Haugaard vil undersøge, hvordan de sociale medier påvirker den mentale sundhed og viser en vej til, hvordan vi kan bruge dem uden at blive negativt påvirket.

Men den er langt fra blevet modtaget sådan af alle.

- Der vil altid være nogle, der giver dig et rap over næbet, hvis du stikker næsen så langt frem. Det har jeg også selv prøvet et par gange. Så jeg har været der for hende og mindet hende om, hvor fed en mission hun er på, siger Christopher.

- Det eneste, jeg kan sige er, at jeg synes, det er en megavigtig samtale. Jeg har brugt det meste af mit voksne liv på de sociale medier. Det er fedt, at hun har fået åbnet den dialog. Jeg er virkelig stolt af hende, og det er en sag, jeg kun kan bakke op om.

Cecilie Haugaard sagde i en video delt på Instagram, efter kritikken blussede op, at hun ville tage den til sig.

- Jeg anerkender, at jeg er en del af problemet. Men derfor håber jeg også, at jeg kan være en del af løsningen, lød det fra hende.

/ritzau/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek