Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Randers, 06/04/2024 - 10:00

Christopher genforenet med familien: Det har været megahårdt

Christophers kone tager sig af parrets døtre, så han kan stå, hvor han står i dag. Derfor bakker han selvfølgelig også hende op midt i en stor shitstorm.

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Efter at have turneret verden rundt er den danske popstjerne Christopher tilbage på hjemlige breddegrader og havde taget turen til det østjyske for at spille til årets X Factor-finale i Arena Randers fredag aften.

Selv om han allerede er på farten igen efter at være kommet hjem fra USA, er der heldigvis ikke nær så langt hjem til hustruen, modellen og influenceren Cecilie Haugaard, og parrets to piger, Noelle på tre år og Isabel på snart et år.

- Jeg er megaglad for at være her. Det er, som om der er et nyt kapitel, der er startet for mig med både ny musik og en masse koncerter, som ligger og venter ude i fremtiden, fortæller han til den fremmødte presse.

- Men det er fedt med en pause, hvor jeg får lov til at fordybe mig i det her album, der er lige på trapperne. Det har taget mange kræfter.

Imens Christopher var i USA, udgav hans hustru bogen "Instagrim", der er blevet heftigt debatteret og kritiseret for at være tonedøv.

Kritikken har især lydt på, at Cecilie Haugaard bidrager til det glansbillede, som hun mener kan påvirke følgere på de sociale medier negativt.

- I det hele taget det med at være væk fra hinanden - når man har været så meget væk, som jeg har - er jo bare megahårdt. Hun står derhjemme med to børn og gør det muligt for mig at stå her, siger Christopher og uddyber så:

- Jeg minder hende om, selvfølgelig som man gør som partner, at hun for det første har skrevet en megafed bog og har en god, en ren og en klar intention, lyder det fra ham.

Oplægget til bogen er, at Cecilie Haugaard vil undersøge, hvordan de sociale medier påvirker den mentale sundhed og viser en vej til, hvordan vi kan bruge dem uden at blive negativt påvirket.

Men den er langt fra blevet modtaget sådan af alle.

- Der vil altid være nogle, der giver dig et rap over næbet, hvis du stikker næsen så langt frem. Det har jeg også selv prøvet et par gange. Så jeg har været der for hende og mindet hende om, hvor fed en mission hun er på, siger Christopher.

- Det eneste, jeg kan sige er, at jeg synes, det er en megavigtig samtale. Jeg har brugt det meste af mit voksne liv på de sociale medier. Det er fedt, at hun har fået åbnet den dialog. Jeg er virkelig stolt af hende, og det er en sag, jeg kun kan bakke op om.

Cecilie Haugaard sagde i en video delt på Instagram, efter kritikken blussede op, at hun ville tage den til sig.

- Jeg anerkender, at jeg er en del af problemet. Men derfor håber jeg også, at jeg kan være en del af løsningen, lød det fra hende.

/ritzau/

Jelling, 12/12/2025 - 08:28

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Henry Nicholls/Ritzau Scanpix

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden og tilføjer:

- Han laver et gigantisk show, der kan samle hele pladsen - og så har han ikke været i Danmark længe. Så der er lagt op til en historisk åbningsaften, der virkelig sparker festivalsommeren i gang.

Ifølge festivalen er Calvin Harris' sange blevet streamet mere end 56 milliarder gange på tværs af streaming- og videotjenester.

Der er endnu ikke offentliggjort et fuldt program for næste års Jelling Musikfestival, der løber af stablen 21. til 24. maj.

Men festivalen har dog allerede foruden Calvin Harris løftet sløret for en række af de musikere, der lægger vejen forbi den jyske festival.

Det gælder blandt andre den britiske kunstner Rick Astley, Medina, Rasmus Seebach, Tobias Rahim og Gnags.

/ritzau/

Læs Mere >>

Jelling, 12/12/2025 - 08:17

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek