Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 25/03/2026 - 20:54

17-årig stukket i maven med kniv på Frederiksberg

En 22-årig er anholdt efter et knivstikkeri på Frederiksberg, hvor en dreng på 17 år er stukket i maven.

Af: /ritzau/

En 17-årig dreng er onsdag bragt til hospitalet, efter at han er blevet stukket i maven ved et knivstikkeri på Frederiksberg.

Det oplyser Anders Frederiksen, der er vagtchef ved Københavns Politi, til Ritzau.

Den 17-årige var ved bevidsthed, da politiet ankom til gerningsstedet. Politiet har ikke yderligere oplysninger om forurettedes tilstand.

Det lyder onsdag aften fra vagtchefen, at en 22-årig mand er blevet anholdt i sagen.

Der arbejdes desuden ud fra en formodning om, at der i alt har været fire til fem gerningspersoner involveret.

Af hensyn til efterforskningen kan vagtchefen ikke oplyse yderligere om forløbet på gerningsstedet.

Københavns Politi spærrede efter episoden af i området omkring Godthåbsvej og Langelandsvej, imens betjentene arbejdede på stedet.

Omkring klokken 20.30 lød det på meddelelsestjenesten Politi Update, at politiet var færdige på stedet.

- Vi er færdige med vores undersøgelser, og trafikken er igen åbnet.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek