Charlottenlund, 24/03/2026 - 15:01
Messerschmidt tror på at vælgerne har appetit på noget nyt
Dansk Folkepartis formand synes, det er gået galt i Danmark de seneste år. Han håber på blå regering med DF.
Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
I et årti har Lars Løkke Rasmussen (M) og Mette Frederiksen (S) på skift sat sig i statsministerstolen, og nu er det tid til noget nyt.
Det mener Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt.
- Jeg har oplevet, at der blandt mange unge vælgere og førstegangsvælgere er en stor lyst til og appetit på noget nyt i Danmark.
- Rigtig mange nævner, at man er træt af en regering, der er mere optaget af, hvad der foregår ude i den store verden, end hvad der foregår i danskernes hverdag - hvad end det er i køledisken eller ved benzinstanderen, siger Messerschmidt til Ritzau.
Formanden har tirsdag afgivet sin stemme i Ordruphallen i Charlottenlund.
Han er taget hen for at stemme med sin kæreste, Dot Wessman, der er bakkesangerinde og ejer af Bakkens Hvile.
Dansk Folkeparti (DF) har aldrig været regeringsparti, men nu skal det være, hvis det står til Morten Messerschmidt.
I lighed med De Konservative har DF tonet rent flag og peget på Troels Lund Poulsen (V) som den oplagte statsminister for en borgerlig regering.
Samtidig har DF-formanden afvist at lægge mandater til en regering, hvor Moderaternes leder, Lars Løkke Rasmussen (M), er involveret.
- Men det er jo altså også Lars Løkke Rasmussen, der udelukker at arbejde sammen med Dansk Folkeparti, så det går jo ligesom to veje.
- Det er danskernes afgørelse. De skal tage stilling til, om de ønsker Lars Løkke Rasmussen og Mette Frederiksen - de to ting går hånd i hånd. Eller om de ønsker noget nyt. Og der kan man som politiker ikke andet end bare at fremlægge sin politik, siger Messerschmidt.
DF overlevede valget i 2022, hvor partiet fik 2,6 procent af stemmerne. Det gav fem mandater - siden er yderligere to kommet til.
I den seneste meningsmåling, som Voxmeter har lavet for Ritzau, står DF til 7,6 procent.
Messerschmidt vil "ikke gøre sig til spåmand" før resultatet af tirsdagens folketingsvalg.
- Uanset hvor mange eller få mandater Dansk Folkeparti får, så vil jeg arbejde benhårdt for, at de skal omsættes til indflydelse, siger formanden.
DF vil blandt andet have en stram udlændingepolitik.
Messerschmidt har i valgkampen blandt andet meldt ud, at der skal være flere muslimske borgere, der forlader Danmark, end der kommer til Danmark. Den melding har umiddelbart fået en lidt kold skulder fra Troels Lund Poulsen.
/ritzau/




