København, 01/05/2025 - 09:00
Ditte Hansen scorer dobbeltnominering ved ny prisfest
Den nye kulturprisuddeling "Det Vi Elsker Prisen", der hædrer alt fra tv til teater, er klar med listen over nominerede.
Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus
Spotlyset skinner lidt ekstra på den danske skuespilstjerne Ditte Hansen, når den nye prisuddeling "Det Vi Elsker Prisen" afholdes i juni i København.
Som den eneste dukker hun nemlig op to gange på listen over nominerede til de i alt 11 priser, der går på tværs af film, serier, tv, bøger og teater.
Det afslører mediekoncernen Aller, der står bag uddelingen, i en pressemeddelelse.
Ditte Hansen er nomineret i kategorien Bedste Birolle for sin medvirken i TV 2-serien "De bedste år".
Derudover er hun sammen med sin faste samarbejdspartner Louise Mieritz nomineret i kategorien Bedste Instruktør for serien "Sult", der har hjemme på Netflix og er baseret på forfatter Tine Høegs roman af samme navn.
"Sult" og "De bedste år" præger i det hele taget nomineringsfeltet sammen med andre hitserier som Thomas Vinterbergs "Familier som vores" og DR's sæson 2 af komediedramaet "Orkestret".
Med "Det Vi Elsker Prisen" ønsker Aller at hylde den underholdning, der beriger vores liv med stærke fortællinger, lyder det i pressemeddelelsen.
De i alt 11 priser uddeles 4. juni ved et show på det københavnske spillested Vega med skuespiller Afshin Firouzi, der blandt andet er kendt fra filmen "Vejen hjem", som vært.
Aftenens vindere udpeges af en jury, som alle er fagligt tilknyttet mediet "Vi Elsker Serier", heriblandt anmeldere og journalister.
Kun danske titler, der har haft premiere mellem marts 2024 og marts 2025, har været i betragtning til at blive nomineret.
Det er første gang, at "Det Vi Elsker Prisen" afholdes.
/ritzau/