Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Kyiv, 23/04/2025 - 08:08

Mindst ni mennesker meldes dræbt i busangreb i Ukraine

Ifølge regional embedsmand blev en bus med arbejdere bombet, da de var på vej på job. 30 meldes såret.

Mykola Synelnykov/Reuters

Af: /ritzau/

Mindst ni mennesker meldes dræbt, og adskillige andre er såret under et russisk droneangreb i den ukrainske region Dnipropetrovsk.

Det siger regionens guvernør ifølge nyhedsbureauet AFP:

- Antallet af sårede vokser konstant, skriver guvernøren Serhij Lysak på platformen Telegram og henviser til, at der foreløbig er mindst 30 sårede.

En regional embedsmand siger ifølge nyhedsbureauet Reuters, at droneangrebet ramte en bus med arbejdere på vej på job:

- Russerne angreb en bus med ansatte fra virksomheden, som var på vej til arbejde i Marhanets, siger Mykola Lukashuk, lokal embedsmand i Dnipropetrovsk.

Angrebet skete i byen Marhanets, der ligger i det sydlige Ukraine.

Det er et blandt mange angreb natten til onsdag rettet mod civil infrastruktur i det østlige, sydlige og centrale Ukraine, siger ukrainske embedsmænd ifølge Reuters.

Meldingerne om angrebet kommer samme dag, som repræsentanter for Ukraine skal drøfte vejen frem mod fred med Storbritannien, Frankrig og USA. Det sker i London.

Den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, skulle have deltaget, men han har meldt afbud på grund af kalenderproblemer, lyder det.

USA's præsident, Donald Trump, har fra starten af sin embedsperiode forsøgt at få afsluttet krigen i Ukraine med blandt andet en diplomatisk indsats.

Samtidig har han rykket amerikansk politik væk fra en stålfast Ukraine-støtte til også i højere grad at acceptere russiske synspunkter om krigen, som begyndte i februar 2022, da Rusland invaderede Ukraine.

Foreløbig har han dog fået få indrømmelser fra Rusland, og Trump selv er begyndt at give udtryk for utålmodighed med fredsindsatsen.

Rusland afviste sidste måned et Trump-forslag om en fuldstændig våbenhvile på 30 dage, som Ukraine havde accepteret.

Imens blev der lavet en aftale om en begrænset våbenhvile på energiinfrastruktur. Begge parter beskylder hinanden for at bryde den våbenhvile.

/ritzau/

Hiroshima, 25/04/2025 - 04:08

Kong Frederik lægger krans ved mindesmærke for atombombes ofre

Kim Kyung-Hoon/Reuters

Kong Frederik er på tiltrædelsesbesøg i Japan. Natten til fredag markerer han 80-året for atombombers fald.

Kong Frederik er natten til fredag dansk tid med til at markere 80-året for de atombomber, der blev kastet over de japanske byer Hiroshima og Nagasaki.

Ledsaget af Hiroshimas borgmester, Kazumi Matsui, har kongen lagt en krans ved et mindesmærke i byen. Det sker under en mindehøjtidelighed i storbyen.

Det fremgår af billeder fra nyhedsbureauet Reuters.

Senere på natten vil kongen besøge et museum, der dokumenterer konsekvenserne af atombomberne. Det fremgår af kongehusets hjemmeside.

Det var amerikanske bombefly, der kastede atombomberne over Hiroshima og Nagasaki i august 1945. Titusindvis af mennesker mistede livet.

Kong Frederik indledte onsdag et tiltrædelsesbesøg i Japan. Her var han i Japans hovedstad, Tokyo, hvor han deltog i en række besøg med fokus på bæredygtig fødevareproduktion, gastronomi, grøn energi og life science.

Torsdag var kongen med til den officielle åbning af Danmarksdagen på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka. Her holdt han åbningstalen.

Kongen fik også en guidet tur rundt i den nordiske pavillon på verdensudstillingen. Her kan man få et indblik i nordiske værdier og løsninger inden for eksempelvis grøn omstilling, innovation og bæredygtighed.

Under tiltrædelsesbesøget er kong Frederik ledsaget af udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ministrene deltager alle i forskellige aktiviteter under besøget i Japan.

Kong Frederiks besøg afrundes senere fredag i det kejserlige palads, hvor Japans kejser Naruhito modtager kongen til en middag.

Også i 1998 besøgte han kejser Naruhito, der på daværende tidspunkt var kronprins, ligesom kong Frederik selv var det.

Kongens første officielle udlandsbesøg som kronprins i 1987 gik ligeledes til Japan.

/ritzau/

Læs Mere >>

Hiroshima, 25/04/2025 - 03:41

Kong Frederik lægger krans på mindemærke for atombombes ofre

Kim Kyung-Hoon/Reuters

Kong Frederik er på tiltrædelsesbesøg i Japan. Natten til fredag markerer han 80-året for atombombers fald.

Kong Frederik er natten til fredag dansk tid med til at markere 80-året for de atombomber, der blev kastet over de japanske byer Hiroshima og Nagasaki.

Ledsaget af Hiroshimas borgmester, Kazumi Matsui, har kongen lagt en krans ved et mindesmærke i byen. Det sker under en mindehøjtidelighed i storbyen.

Det fremgår af billeder fra nyhedsbureauet Reuters.

Senere på natten vil kongen besøge et museum, der dokumenterer konsekvenserne af atombomberne. Det fremgår af kongehusets hjemmeside.

Det var amerikanske bombefly, der kastede atombomberne over Hiroshima og Nagasaki i august 1945. Titusindvis af mennesker mistede livet.

Kong Frederik indledte onsdag et tiltrædelsesbesøg i Japan. Besøget afrundes senere fredag i det kejserlige palads, hvor Japans kejser Naruhito modtager kongen til en middag.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 24/04/2025 - 13:30

FAKTA: Plant dit eget kirsebærtræ

* Når du skal plante et japansk kirsebærtræ, skal du vælge et solrigt sted i haven. Det bedste er at plante et japansk kirsebærtræ i efteråret.

* Start med at grave et hul, der er stort nok til, at der er masser af plads til plantens rødder og jordklumpen. Samtidig skal jorden i bunden af hullet løsnes.

* Træet skal ud af potten. Hvis rødderne har snoet sig rundt om jordklumpen, skal de klippes op eller filtres ud, så de ikke snor sig rundt nede i jorden.

* Sæt træet ned i hullet. Den skal stå lige så dybt som i potten.

* Hæld jord i plantehullet, og ryst planten samtidig, så jorden kan fordele sig mellem rødderne. Hullet skal cirka fyldes to tredjedele op med jord.

* Træd jorden til, men prøv at undgå rodklumpen, da det kan påvirke rødderne.

* Benyt masser af vand, da det giver fugt til rødderne og giver dem god kontakt til jorden.

* Når vandet er sunket i jorden, fylder du resten op med jord.

Kilde: Videncentret Bolius.

/ritzau fokus/

 

 





Læs Mere >>

, 24/04/2025 - 13:30

Giv din have et japansk indspark året rundt med æble- og kirsebærtræer

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

For en kort stund kan man se japanske kirsebærtræer med den letgenkendelige lyserøde farve blomstre. Man kan dog forlænge det betagende syn i sin egen have.

Hvert forår forvandler japanske kirsebærtræer byrum og parker til drømmende landskaber badet i lyserødt. Fra Japan til Danmark tager folk ud for at opleve det kortvarige, men storslåede syn.

De lyserøde japanske kirsebærtræer bliver også kaldt "sakura". De blomstrer i en kort periode, og for japanerne er det mere end blomster. Det er en påmindelse om, hvor kort livet er, og en opfordring til at værdsætte hvert et øjeblik.

Der er dog mulighed for at få sakura-effekten hjemme i din have, og samtidig gøre den lidt længere end de tre til fire uger, de japanske kirsebærtræer typisk blomstrer. Det fortæller Berit Rørbøl, der er haveekspert hos Videncentret Bolius.

Et trick til at forlænge blomstringen er, at man planter flere forskellige typer af træer.

- Alle træer blomstrer ikke på samme tidspunkt, så hvis man for eksempel planter nogle kirsebærtræer og æbletræer, så vil man kunne forlænge sæsonen med de store blomstrende træer, siger hun.

Æbletræer kan give noget af den samme store blomstrende effekt, som sakura har.

Hvis træet skal have noget fylde og bredde, skal man ved frugttræer sørge for, at de er blevet podet på en kraftig grundstamme.

- Det er ikke sorten i sig selv, der bestemmer, hvor stort træet bliver, men hvilken stamme man har brugt til at pode sorten. Derfor skal man spørge efter en grundstamme, der er kraftigt voksende. Det kan være en vildstamme for æbletræer, mens det for kirsebærtræer kan være fuglekirsebær, siger hun og fortsætter:

- Ved æbletræer kan man få en form for "paraply", som man kan gå ind under, når de blomstrer, det giver en fantastisk effekt, siger hun.

Hvis man vil have mere farve og en større lyserød effekt, der kan passe til de mindre haver, så kan man overveje paradisæbletræer.

- De kan være rigt blomstrende og kan fås i alt fra hvid til en dyb pink farve i blomsterne. Samtidig giver det en effekt, når de taber bladene, af at det "sner" med farvede blomsterblade, siger hun.

Magnolietræer kan også være et godt alternativ til sakura, da de også har en stor blomstring.

- Magnolietræer kan have store hvide blade med et lyserødt skær, der giver lidt samme fornemmelse som de japanske kirsebærtræer, siger hun.

Hvis du vil have den helt rigtige sakura-stil, skal du dog købe de japanske kirsebærtræer og ikke de danske.

- De japanske kirsebær adskiller sig fra kirsebærtræerne i Danmark - som fuglekirsebær eller sødkirsebær - ved at have en rigere blomstring, men stort set ingen frugtsætning, siger Berit Rørbøl og fortsætter:

- Hvis man vil have den lyserøde effekt med de store lyserøde blomster, så skal man tage japanske kirsebærtræer også kaldet prydkirsebærtræer.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek