Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 14/07/2026 - 17:59

Antiterrorpoliti: Britisk politiker blev dræbt i et målrettet angreb

Politiet kender endnu ikke motivet bag drab på politiker, men der er tale om et målrettet angreb, lyder det.

Af: /ritzau/

Den tidligere britiske juniorminister Ann Widdecombe blev dræbt i et "målrettet angreb".

Det oplyser den britiske antiterror-enhed ifølge BBC.

- Det er tydeligt, at det var et målrettet angreb. Vi arbejder stadig på at blive klogere på omfanget af planlægningen og forberedelsen og motivet bag drabet, siger chef for den britiske antiterror-enhed i politiet Laurence Taylor ifølge mediet.

78-årige Ann Widdecombe blev torsdag fundet død i sit hjem af politiet, da de rykkede ud til den konservative politikers adresse i Haytor i det sydvestlige England.

En 28-årig mand er anholdt i sagen.

Han var oprindeligt anholdt for mistanke om mord, men blev mandag sigtet på ny med mistanke om at have "begået, forberedt eller tilskyndet til terrorhandlinger".

Det oplyste antiterror-enheden i det sydøstlige England mandag, efter at enheden samme dag havde overtaget efterforskningen.

Til BBC siger chefen for antiterror-enheden, at antiterror-efterforskningen "foregår parallelt med drabsefterforskningen", og at man efterforsker terrorlovovertrædelser.

Laurence Taylor vil ikke kommentere, om det betyder, at den mistænkte potentielt har begået andre forbrydelser relateret til terror uafhængigt af drabet på den britiske politiker, skriver BBC.

RITZAU

TjekDet - faktatjek