Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 03/12/2023 - 08:00

X Factors nye vært: Jeg har et sundt bagland

Det er meget spændende - og skræmmende - at skulle være vært på "X Factor", lyder det fra Maria Fantino. Men der var ingen betænkeligheder, kun begejstring.

ólafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix

Af: Af Ritzau Fokus

Siden hun var lille, har Maria Fantino set "X Factor" og selv drømt om at stå på scenen og præsentere de håbefulde deltagere og lede dem og seerne godt igennem showet, også når dommerne toppedes.

Så det kriblede i den daværende DR-radioprofil, da værtsjobbet blev ledigt, efter at Sofie Linde stoppede.

- Det har været en fuldstændig selvfølge fra næsten alle - venner, kæreste og familie, selv cheferne på DR - at jeg selvfølgelig bare skal det: "Det er jo det helt rigtige. Det job hænger heller ikke på træerne. Der er jo kun én, der kan få det ad gangen", genfortæller Maria Fantino.

- Jeg kunne også mærke det - allerede da de ringede og spurgte, om jeg ville til casting - at jeg bare skulle det, siger hun.

Selv om 17. sæson af "X Factor", som bliver Maria Fantinos værtsdebut på programmet, først får premiere 1. januar, er den 28-årige vært allerede i fuld sving med sit nye job.

Auditionrunderne og udskillelsesforløbet forud for liveshowene er for længst filmet.

Men det er først nu, at resultatet rammer skærmen - endda i bedste sendetid.

- Nu har jeg på en eller anden måde været i det offentlige søgelys, siden jeg var 22. Så jeg har også moduleret mig efter, hvordan sådan noget her er og øvet mig på, hvad man skal lytte til, og hvad man skal skære fra, siger Maria Fantino og fortsætter:

- Jeg ved ikke, præcis hvordan det potentielt kommer til at udspille sig. Men jeg ved, at uanset hvad andre kommer til at mene om mit hår, mine tænder eller min neglelak, så har jeg et rigtigt sundt og godt bagland:

- Min kæreste er ingeniør. Mine venner har kendt mig siden folkeskolen og gymnasiet. Og jeg har nogle gode, søde, fornuftige forældre, som er fuldstændigt afskåret fra den her medieverden, siger hun.

Mens Maria Fantino er et nyere ansigt på skærmen, er hendes stemme yderst velkendt i æteren.

Hun blev udklækket fra DR's eget to år lange udviklingsforløb Talentholdet i 2017. Hvert år søger DR fire personer, som de ser potentiale i kan blive fremtidens værter, tilrettelæggere, konceptudviklere eller noget helt fjerde, og Maria Fantino blev en af de udvalgte i 2015.

Kort efter hun havde gennemført Talentholdet, fik hun sit store gennembrud i det prisvindende P3-program "Curlingklubben" med makkeren Christian Bonde, som hun også siden har lavet underholdnings-tv med.

Et program, som fortsatte helt frem til i sommer, da det blev annonceret, at Maria Fantino stoppede efter otte år på DR til fordel for "X Factor".

- Det har selvfølgelig været nervepirrende at skulle sige sit job op og springe ud i noget helt nyt. Jeg har været virkelig, virkelig glad for DR. Og da jeg sagde farvel til dem, kunne jeg mærke: "Gud, hvor er jeg heldig, at jeg blev trist over at skulle sige farvel til jer", fortæller Maria Fantino.

- På den måde var det ikke en nem beslutning. Men jeg har bare kunnet mærke hele vejen igennem, at der ikke har været et gram tvivl - og jeg er ellers ret god til at tvivle på ting.

Undervejs har Maria Fantino talt meget med den afgående vært, Sofie Linde, som har stået i spidsen for "X Factor" otte sæsoner i streg.

- Der var ikke nogen, der var Sofie Linde for hende, da hun startede med at lave "X Factor". Så hun vil godt være den person, hun ikke selv havde, men helt klart havde brug for. Og det er jeg virkelig, virkelig taknemmelig for, understreger Maria Fantino.

Hun har kendt Sofie Linde og Sofie Lindes mand, tv-vært Joakim Ingversen, helt tilbage fra sine egne spæde år på DR.

Maria Fantino var som et del af talentforløbet i praktik på Sofie Lindes selvbetitlede "Sofie Linde show" på DR Ultra, som Joakim Ingversen også har været vært på.

- Jeg er stadig nogle gange chokeret over, hvor søde og flinke de er over for mig, udbryder Maria Fantino.

- De har virkelig hjulpet mig med alt - som lønforhandlinger. Jeg har haft Sofie i røret mange gange med alt fra store til små ting, siger Maria Fantino.

- Dengang jeg fik at vide, at jeg skulle lave "Curlingklubben", var de nogle af de første, jeg ringede til for at sige det. De har på en eller anden måde været de der stolte forældre ude på DR, der virkelig bare har heppet på mig.

Den 17. sæson af "X Factor" får premiere på TV 2 og TV 2 Play i januar 2024.

/ritzau/

Bangkok, 26/10/2025 - 10:58

Et år lang begravelsesceremoni er begyndt for Thailands Sirikit

Chanakarn Laosarakham/Ritzau Scanpix

Thailands tidligere dronning Sirikits lig skal ligge lit de parade i et år, hvorefter det bliver kremeret.

To dage efter at Thailands tidligere dronning Sirikit døde i en alder af 93 år, er en et år lang begravelsesceremoni begyndt.

Søndag skal den tidligere dronnings lig transporteres fra hospitalet Chulalongkorn til det kongelige palads The Grand Palace i hovedstaden Bangkok.

Her skal dronningen ligge lit de parade - ceremoniel fremvisning - i et år, hvorefter hendes lig vil blive kremeret.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Sirikit var enke til kong Bhumibol Adulyadej, som var Thailands længst regerende monark og sad på tronen i 70 år, indtil han døde i 2016.

Kong Maha Vajiralongkorn, som er deres søn, overtog posten og blev kronet i 2019.

Sirikit har holdt sig fra offentlighedens søgelys, efter at hun fik et slagtilfælde i 2012.

Ifølge AFP har hun haft flere forskellige sygdomme, siden hun blev indlagt i 2019 - blandt andet en blodinfektion tidligere på måneden.

Søndag har hundredvis af mennesker klædt i sort fundet vej til The Grand Palace, hvor de ærer portrætter, der afbilder dronningen.

Ligeledes er tv-nyhedsværter iført sort tøj, og farverne på flere mediers hjemmesider har skiftet til sort-hvid.

Derudover er indbyggerne blevet bedt om at klæde sig i afdæmpede farver og skære ned på offentlige festlige begivenheder i 90 dage, skriver AFP.

Sirikit blev født Sirikit Kitiyakara i 1932 - samme år som Thailand fik forfatningsmæssigt monarki. Hun var datter af Thailands daværende ambassadør i Frankrig, og hun voksede op i et rigt og privilegeret hjem.

Sirikit mødte Bhumibol, som i perioder af sin opvækst boede i Schweiz, da hun selv boede i Paris, hvor hun studerede musik og sprog.

Parret blev forlovet i 1949 og blev et år senere gift i Thailand, da Sirikit var 17 år gammel.

Ud over sin søn, kong Maha Vajiralongkorn, efterlader Sirikit sig også tre døtre.

Hun blev ifølge AFP omtalt som "Nationens Moder", og hendes fødselsdag blev udpeget som mors dag.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 26/10/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Thue Ersted Rasmussen

* 39-årige Thue Ersted Rasmussen er født 15. november 1985.

* Han blev uddannet skuespiller fra Aarhus Teater i 2011.

* Efterfølgende har han medvirket i flere danske film - heriblandt "Så længe jeg lever", "Skytten" og "Skytten".

* Han har også medvirket i en række af danske serier, der ud over samtlige sæsoner af "Sygeplejeskolen" også tæller krimiserierne "Dicte", "Greyzone", "Norskov" og "Oxen" samt den seneste sæson af "Hvide Sande".

* I sin karriere har han også haft en større rolle i Hollywood-filmen "F9", som er den niende film i franchisen "Fast & Furious".

* 8. juni 2024 blev han gift med teknoantropolog Katrine Lynggaard, med hvem han har sønnen Hugo, mens endnu en lille ny er på vej.

Kilder: IMDB, Ritzau.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 26/10/2025 - 10:00

FAKTA: Slå græsplænen for sidste gang

* I november kan du passende slå græsplænen en sidste gang, inden du lader den gå i vinterhi. 

* Indstil eventuelt plæneklipperen i en højde, der er sørger for, at græsset står i en højde, der skygger for mosset. Det hæmmer mossets vækst, så det ikke tager over i løbet af de kolde måneder.

* Når du har klippet græsset en sidste gang, kan du passende rengøre plæneklipperen, inden du gemmer den væk i skuret.

Kilde: Anne Stine Bruun, der er havefaglig rådgiver ved Haveselskabet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 26/10/2025 - 10:00

Novemberhaven kalder på et væld af planteprojekter

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Alt fra løvfældende træer til hækplanter og forårsblomster kan komme i jorden i løbet af november.

Der er ingen grund til at lægge havehandskerne på hylden i novembermørket.

- Du kan stadig plante det meste, så længe jorden er frostfri, fortæller Anne Stine Bruun, der er havefaglig rådgiver ved den almennyttige organisation Haveselskabet.

Hun nævner stauder som juleroser og påskeklokker, som blomstrer i januar og februar, og som du derfor snart får glæde af.

Jeanette Thysen, der er have- og landskabsarkitekt i Det Gode Haveliv, peger på løvfældende træer, buske og hækplanter som oplagte at få i jorden nu. Den lune jord og planternes dvaletilstand giver rødderne optimale muligheder for at etablere sig.

- Du kan købe dem som såkaldte barrodsplanter, hvor du får dem uden jordklump og potte, og det gør dem både billigere at købe og lettere at plante, fortæller hun.

Det er dog vigtigt, at rødderne ikke tørrer ud, at du holder øje med vejrudsigten og ikke planter på en regnvejrsdag.

- Hvis det er meget vådt, bliver jordens struktur ødelagt. Så det må ikke være alt for pløret, siger Jeanette Thysen.

I november kan du også stadig nå et lægge blomstrende løg i haven. Det kan være forårsblomster som tulipaner, krokus, påskeliljer og prydløg. Eller hvidløg, der har brug for kulden til at kunne spire til næste år.

- Jeg lægger altid prydløg mellem stauder, der er visnet ned. Hostaer er for eksempel gode, fordi de skyder sent frem om foråret, og så kan prydløgene få lov til at blomstre først, siger hun.

Ovre i køkkenhaven tipper Anne Stine Bruun dig om, at du kan grave grønkålen op og sætte den i en krukke eller i en spand inde i drivhuset, hvis du har sådan et.

- Der er lidt lunere inde i drivhuset, og så vil grønkålen fortsætte med at vokse og få små fine skud. Det ligner et lille træ, der ser smukt ud i en krukke hen over vinteren, fortæller hun.

Rummer køkkenhaven gulerødder, pastinak, persillerod og porrer er det en god idé at dække dem med blade for at beskytte dem mod kulde, hvilket får dem til at holde længere.

- Rodfrugter har bedst af at blive stående i jorden så længe som muligt. Det handler om temperatur og fugtighed. Så snart du tager dem op af jorden, tørrer de ud, forklarer den havefaglige rådgiver.

Sidst men ikke mindst er det tid til at tage eventuelle citrusplanter, der står udenfor i krukker, indenfor.

- De tåler ikke frost og skal optimalt opbevares ved fem til ti graders varme. Det kan være svært i moderne boliger med lav luftighed. Så det er en god idé at huske at overbruse dem med vand engang imellem og holde øje med, om de bliver angrebet af skadedyr, siger Anne Stine Bruun.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek