Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

30/07/2024 - 10:00

FAKTA: Det skal du ikke putte i opvaskemaskinen

Af: Af Anna Raabæk, Ritzau Fokus

* Aluminium kan ikke tåle at komme i opvaskemaskinen.

* Støbejernspander har heller ikke godt at den hårde vask i opvaskemaskinen. Så forsvinder imprægneringen fra olien.

* Hold krystalglas ude af opvaskemaskinen.

* Undlad også at vaske toiletbørsten og tandbørsten i opvaskemaskinen. Ting fra badeværelser bør ifølge Jeanette Lynge Nielsen blive derude og ikke entrere køkkenet.

Kilde: rengøringsinfluencer Jeanette Lynge Nielsen.

/ritzau fokus/

København, 29/10/2025 - 15:18

Ny dansk gyserfilm forvandler H.C. Andersens eventyr til mareridt

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Blod, skrig og drabelige væsner - sådan tænker de færreste om H.C. Andersen. Ikke desto mindre har hans eventyr givet inspiration til en ny dansk gyserfilm.

- Mit liv er et smukt eventyr, saa rigt og lyksageligt.

Sådan indleder H.C. Andersen sin selvbiografi "Mit livs eventyr".

Men nationaldigteren havde også en forkærlighed for det ikke så smukke - for det groteske og det uhyggelige.

Det vil fire filminstruktører vise med hver deres fortolkning af en H.C. Andersen-fortælling i den nye gyserfilm "Yndige mennesker".

Det fremgår af en pressemeddelelse fra holdet bag filmen.

- Der er en fascinerende mørk side til H.C. Andersens forfatterskab, som ofte underkendes eller bliver overset, lyder det i pressemeddelelsen.

De fire instruktører, Anders Jon, Michael Kunov, Kasper Juhl og Michael Panduro, står bag hver deres nyfortolkning af de velkendte eventyr og digte "Snedronningen", "Dødningen", "Tante tandpine" og "Historien om en moder".

På rollelisten ses skuespiller Albert Rudbeck Lindhardt fra "Vejen hjem" og "Familier som vores".

Derudover kan man blandt andre opleve skuespiller Sus Wilkins, der blandt andet er kendt fra Netflix-filmen "Kærlighed for voksne".

I filmen vikler fire skæbnefortællinger sig ind i hinanden, da overnaturlige kræfter slipper gennem sprækkerne og tvinger fire mennesker til at konfrontere deres egne dæmoner.

"Yndige mennesker" har været fem år undervejs og startede for nylig sit festivalliv på den australske genrefestival Dark Nights, hvor den modtog festivalens særpris for sin fotografering.

Ligesom H.C. Andersen selv kommer filmen rundt i verden, hvor den er blevet vist på genrefestivaler i Norge og Tyrkiet.

15. november bliver filmen vist på genrefestivalen Blodig Weekend i København, mens den fra 20. november til 3. december 2025 kan ses i Valby Kino.

/ritzau/

Læs Mere >>

Adazi, 29/10/2025 - 14:38

Kongen i Letland: Alvoren fra østfronten er meget tæt på

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Kong Frederik og dronning Mary har onsdag besøgt en dansk militærlejr i Letland under et statsbesøg.

Der er en udtalt taknemmelighed og glæde over danske soldaters tilstedeværelse i Letland og den danske opmærksomhed mod de baltiske lande.

Det er kong Frederiks opfattelse på baggrund af de seneste to dages statsbesøg i Letland, hvor blandt andet forsvar og militær har været i fokus.

Kongeparret besøgte onsdag blandt andet den danske militærlejr Camp Valdemar, der ligger i tilknytning til Adazi Military Base.

Her besøgte og talte parret med danske soldater, der er udstationeret i Letland.

På et kort pressemøde efter besøget understregede kongen, at Letlands nabo ikke er "hvilken som helst nabo", med henvisning til at det baltiske land deler grænse med Rusland.

- Det synes jeg, er vigtigt, at vi fortæller i Danmark. Nok er vi lidt længere væk fra denne her østfront, men heroppe er alvoren meget, meget tæt på, siger kongen fra militærlejren i Adazi.

Både kong Frederik og dronning Mary bliver spurgt til, hvordan de vil have det, hvis deres ældste søn, kronprins Christian, blev udsendt til basen i Letland.

- Vi er stolte af, at Christian har valgt at tage en militæruddannelse, men hvor den ender henne, må tiden vise, svarer dronning Mary.

Kronprinsen har aftjent sin værnepligt ved Garderhusarregimentet i Slagelse og har valgt at fortsætte den militære uddannelsesvej.

Således er han i gang med en et-årig løjtnantsuddannelse med en efterfølgende periode med praktisk tjeneste som delingsfører.

Kronprinsen går dermed i sin fars fodspor. Kong Frederik aftjente sin værnepligt i Den Kongelige Livgarde i 1986.

To år efter den daværende kronprins Frederiks værnepligt blev han udnævnt til løjtnant af reserven og blev i den forbindelse delingsfører ved Gardehusarregimentet, der dengang hørte til i Næstved.

Inden besøget i den militære lejr i Letland var kongeparret omkring et gymnasium i Adazi, hvor de overværede elevernes skydetræning.

Det er en del af undervisningen i civilt beredskab, der har været obligatorisk fag i Letland i godt et år.

Kongeparret afslutter statsbesøget i Letland onsdag med et såkaldt returarrangement, som fejrer og markerer dansk-lettiske relationer.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ChatGPT?

* ChatGPT er en chatbot baseret på kunstig intelligens udviklet af OpenAI. Navnet står for "Chat Generative Pre-trained Transformer".

* Du bruger den ved at give den spørgsmål eller opgaver i form af såkaldte prompts.

* Teknologien er baseret på en avanceret sprogmodel, der anvender maskinlæring til at skabe en sammenhængende tekst.

* ChatGPT er trænet på store mængder tekstdata fra internettet, herunder bøger, artikler og hjemmesider, hvilket giver modellen en bred og omfattende viden om mange forskellige emner.

Kilder: Teknologisk Institut og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan er undersøgelsen lavet

* Undersøgelsen er lavet i 2025 af virksomheden Modeva, der er et digitalt marketingbureau.

* Her stillede man ChatGPT 100 spørgsmål, og svarene blev vurderet af fire økonomiske eksperter.

* I 55 procent af tilfældene var svarene korrekte, i 30 procent fik man et ufuldstændigt og/eller misledende svar, og i 15 procent af tilfældene var svaret decideret forkert.

* Der gøres desuden opmærksom på, at teknologien bag ChatGPT og lignende kunstig intelligens løbende ændrer sig og forbedres.

Kilder: Modeva og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek