København, 21/05/2025 - 14:38
45-årig nægter seksuelle overgreb mod flere prostituerede
En mand nægter sig skyldig i overgreb mod fire prostituerede, som han kom i kontakt med gennem sexannoncer.
Claus Bech/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Det var utilfredshed med tabt fortjeneste, der gjorde en 45-årig mand upopulær blandt flere forskellige prostituerede i København.
Det siger han selv i Københavns Byret onsdag.
Manden er tiltalt for at have udsat flere prostituerede for seksuelle overgreb, efter at han nægtede at betale den aftalte pris.
Tiltalen går på voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje, forsøg på voldtægt og blufærdighedskrænkelse.
Det mener han ikke er sandt og nægter sig skyldig i samtlige forhold.
I retten fortæller han, at han er gift og har et godt ægteskab. Men efter en dårlig periode begyndte han at skrive med flere prostituerede, mens han var på arbejde, hvoraf han af og til besøgte dem, når han fik fri.
Ifølge politiet havde han 157 sms-korrespondancer med prostituerede på sin telefon. Fem af dem fangede politiets interesse, da kvinderne havde udtrykt utilfredshed med hans behandling af dem. En af kvinderne valgte senere at anmelde ham til politiet.
Ifølge anklagemyndigheden skal manden have forgrebet sig på fire kvinder flere steder i København i sommeren og efteråret 2023, efter at de ikke kunne nå til enighed om en pris for ydelsen.
Et af sagens forhold beskriver, at han befamlede en af de prostituerede i skridtet, på ballerne og på brysterne, selv om hun flere gange havde skubbet ham væk og sagt, han skulle gå.
En anden af de prostituerede fortalte politiet, at den 45-årige havde afvist at betale den aftalte pris for efterfølgende at nægte at forlade værelset, selv om han var blevet bedt om det.
I anklageskriftet fremgår det, at han forgreb sig på hende, selv om kvinden havde gjort modstand og sparket ham under hele forløbet.
Manden selv erkender, at han har været de steder, hvor kvinderne siger overgrebene fandt sted, men kan ikke genkende deres forklaringer.
- Det var nemmere at forsøge at presse prisen ned, når jeg var kommet hen til det aftalte sted. Hvis jeg skriver i en besked, at jeg ville give 500 kroner, så ved jeg godt, de aldrig vil gå med til det, siger den 45-årige i retten.
Han siger også, at han selv har oplevet at blive berørt af de prostituerede, men at han ikke så det som krænkende.
- Jeg er flere gange prøvet at blive raget i skridtet af en prostitueret, hvis ikke jeg ville gå med til en pris. Så er der nogen, der gør det for at overtale en til at blive, hvis man er ved at gå, siger han.
Han erkender, at han også godt kunne finde på at røre kvinderne som en overtalelsestaktik, men at han med det samme ville stoppe, hvis de gjorde udtryk for, at de ikke brød sig om det.
I retten fortæller han om en situation, hvor en kvinde var utilfreds, fordi han forlod hendes lejlighed uden at betale.
- Hun må være blevet irriteret, fordi hun ikke fik betaling. Men hvis ikke jeg er tiltrukket af hende, fordi hun ikke ligner den på billederne, vil jeg ikke betale. Jeg sagde nej tak, med det samme jeg kom inden for døren, så det var ikke fordi jeg snød hende, siger han.
Næste retsmøde i sagen finder sted den 26. maj.
/ritzau/