Kyiv, 20/04/2025 - 22:36
Zelenskyj: Rusland har brudt våbenhvilen over 2000 gange
Ukraines præsident foreslår Rusland at stoppe angreb med droner og missiler mod civile mål i mindst 30 dage.
Roman Pilipey/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, anklager Rusland for mere end 2000 brud på den våbenhvile, som den russiske præsident, Vladimir Putin, erklærede lørdag.
- Siden dagens begyndelse har den russiske hær brudt Putins våbenhvile over 2000 gange, skriver Zelenskyj i et opslag på X søndag aften.
- Langs alle de større frontlinjer har Rusland i praksis ikke overholdt sit eget løfte om våbenhvile.
Ifølge de rapporterer, Zelenskyj har fået fra militærets øverstkommanderende, har der søndag været 67 russiske angreb mod ukrainske stillinger. Det er især i området omkring Pokrovsk.
Der har været 1355 russiske beskydninger, hvoraf de 713 var med tungt artilleri.
Desuden har russerne brugt droner 673 gange, meddeler den ukrainske præsident.
Der har dog ikke været luftangreb i løbet af søndagen, tilføjer Zelenskyj.
Han foreslår Rusland at fortsætte dén del af våbenhvilen og stoppe alle angreb med langtrækkende droner og missiler mod civile mål i mindst 30 dage.
- Det er den form for våbenhvile, der er opnået, og som er den nemmeste at forlænge.
- Hvis Rusland ikke går med til et sådant skridt, vil det være bevis på, at landet har til hensigt at fortsætte med kun at gøre disse ting, der ødelægger menneskeliv og forlænger krigen, skriver han.
Den amerikanske præsident, Donald Trump, hvis udsendinge har holdt flere møder med Putin og repræsentanter for hans regering om en våbenhvile, ytrer håb om en aftale mellem Ukraine og Rusland meget snart.
- Forhåbentlig vil Rusland og Ukraine indgå en aftale i denne uge, skriver Trump på sit sociale medie, Truth Social.
- Begge vil så begynde at lave store forretninger med USA, som blomstrer, og tjene en formue!
Trump tilføjer ikke nogen detaljer eller oplysninger om, hvorvidt en sådan aftale skulle være på trapperne.
Den 30 timers våbenhvile, Putin har erklæret i påsken, udløber søndag aften klokken 23.00 dansk tid.
Tidligere søndag meddelte Putins talsmand, Dmitrij Peskov, at præsidenten ikke har givet ordre til at forlænge våbenhvilen.
/ritzau/