Kyiv, 06/06/2025 - 05:31
20 personer meldes såret i Kyiv efter droneangreb
Ifølge Kyivs militæradministration er der flere steder udbrudt brand efter angreb. En person meldes død.
Af: /ritzau/
En person er død, og 20 er såret efter russiske luftangreb på Ukraines hovedstad, Kyiv.
Det melder Ukraines borgmester, Vitalij Klytjko, ifølge nyhedsbureauet AFP på den krypterede beskedtjeneste Telegram.
Ukrainske myndigheder meldte tidligere på natten om angreb med russiske droner tidligere på natten, hvilket udløste brande i bygninger flere steder i byen, skrev nyhedsbureauet Reuters.
Tymur Tkatjenko, der står i spidsen for Kyivs militæradministration, sagde tidligere, at dronerne kom i "flere bølger", og at man forsøgte at skyde dem ned.
Ifølge mediet CNN oplyste Ukraines luftforsvar på Telegram, at Rusland både har sendt droner og ballistiske missiler mod Ukraine.
Øjenvidner fortæller til Reuters, at flere eksplosioner har fundet sted i byen, og at der mindst ét sted er udbrudt en større brand.
Tkatjenko melder samtidig, at droner har ramt de øverste etager af et etagebyggeri med lejligheder i distriktet Darnytskyj, der ligger i det østlige Kyiv. Her skal der være udbrudt en brand.
Han melder også om en brand i en beboelsesejendom i et distrikt i det vestlige Kyiv.
Ifølge CNN meldte Klytjko tidligere på natten også om en brand i distriktet Darnytskyj og i distriktet Holosijivskyj.
- Angrebet på hovedstaden fortsætter. Bliv i beskyttelsesrummene, sagde han ifølge mediet på Telegram.
Rusland har ikke umiddelbart kommenteret meldingerne om et drone- og missilangreb mod Kyiv.
Meldingerne kommer blandt andet, efter at Ukraine søndag udførte et droneangreb på flere russiske luftbaser. Ifølge ukrainske oplysninger var der tale om 117 droner, der angreb fire luftbaser. Den ene ligger 4300 kilometer fra Ukraine.
Der har været forskellige oplysninger om omfanget af ødelæggelser. Mens Ukraine har talt om 41 ramte fly, har tallet fra USA lydt på 20 fly. Rusland har sagt, at alle fly kan repareres.
/ritzau/