Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

16/03/2025 - 08:00

Sådan udnytter du elprisens nye døgnrytme

Der er penge at spare ved at rykke rundt på strømforbruget nu, hvor solcellerne driver en større del af landets elproduktion.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Landets solcelleanlæg suger nu så mange forårsstråler til sig, at strømmen er blevet billig midt på dagen.

Ændringen rusker op i, hvornår det bedst kan betale sig at sætte vaskemaskinen i gang eller lade elbilen op. Det fortæller Bo Halm Andersen, der er energikonsulent i energiselskabet NRGi.

- Vi skal i gang med at tænke nogle andre vaner ind i vores hverdag, siger han og råder dig til jævnligt at tjekke elprisen, så du hele tiden er opdateret på døgnets svingninger.

Som det ser ud nu, er det ifølge energiselskabet Norlys billigst at tænde for stikkontakterne fra klokken 12 og et par timer frem.

Er du ikke hjemme i det tidsrum, anbefaler Bo Halm Andersen dig at kigge på, hvilke apparater i dit hjem, du kan indstille, så de går i gang på bestemte tidspunkter.

- Vaskemaskinen bør du kunne indstille uden problemer, og jeg tror også, at du kan gøre det med nyere opvaskemaskiner, siger han.

Har du en elbil stående i garagen, kan ladningen af den indstilles til automatisk at begynde, når klokken slår 12.

Du kan også være heldig, at din arbejdsplads har ladestandere til rådighed, som du kan koble elbilen til, mens du er på job, lyder det fra Troels Hartung, der er bæredygtighedschef hos erhvervsorganisationen Tekniq.

- Man kan også sørge for, at man i højere grad bruger weekenden til at lade bilen op, når den alligevel står hjemme i carporten i dagtimerne, siger han.

Varmes dit hus op af en varmepumpe, kan den programmeres til at lune hjemmet godt og grundigt op midt på dagen.

- Du kan give den hele armen på varmen, selv om du ikke er hjemme, fordi varmen bliver i bygningen, fortæller Troels Hartung.

Forbrugere med solceller på taget kan overveje at investere i et batteri, som tanker solenergien i løbet af dagen, så den kan bruges senere.

Der findes også batterier, der lagrer strøm fra elnettet, når prisen er lav, og den slags løsninger forventer Troels Hartung bliver mere udbredte i fremtiden.

- Små decentrale lagre i form af batterianlæg i folks huse giver en hel masse muligheder for at udnytte strømmen bedre, siger han og understreger, at behovet for at få mest ud af energien kun vokser.

- Vores elforbrug stiger kanonmeget de kommende år, fordi vi får endnu flere elbiler og varmepumper. Samtidig får vi mere og mere grøn strøm, og derfor skal vi tilpasse os meget mere, så vi udnytter strømmen bedst muligt, fastslår han.

/ritzau fokus/

København, 25/11/2025 - 12:03

TV 2 rykker sen nyhedsudsendelse frem til klokken 20.50

Robert Wengler/Ritzau Scanpix

De sene TV 2-nyheder klokken 21.30 vil fra januar blive sendt 20.50, mens ekstra udsendelse sendes søndag.

Seere skal til at tænde tidligere for fjernsynet, hvis de ikke vil gå glip af den sene nyhedsudsendelse på TV 2.

Fra begyndelsen af januar rykker TV 2 nemlig nyhedsudsendelsen klokken 21.30 til klokken 20.50 på TV 2's hovedkanal.

Det oplyser TV 2 i en pressemeddelelse.

Der kommer også en ekstra nyhedsudsendelse på samme tidspunkt søndag aften.

Ændringerne i sendeplanen træder i kraft 5. januar 2026.

Med den fremrykkede nyhedsudsendelse på hovedkanalen vil TV 2-regionernes sene udsendelse også rykkes frem. Den vil blive sendt klokken 21.20 mandag til torsdag og ikke klokken 22.00 som hidtil.

TV 2 indfører ændringerne som en del af mediets 2030-strategi.

Indholdsdirektør i TV 2 Lotte Lindegaard siger i pressemeddelelsen, at TV 2 vil "samle danskerne om det, der er vigtigt, og det, der kan skabe fælles samtaler".

- Derfor prioriterer vi live-nyheder og samlende programmer i primetime - og vi gør dansk aktualitetsindhold endnu mere tilgængeligt hele dagen, lyder det.

TV 2 har også for nylig lavet ændringer i sendeplanen i dagtimerne.

Fra 13. oktober blev "Go' morgen Danmark" forlænget med en ekstra times live-sending på alle hverdage.

Det begynder altså nu fra klokken 06.30 og varer frem til klokken 10.30, hvorefter der følger en genudsendelse frem til klokken 14.50.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 25/11/2025 - 11:54

Lars Løkke hædret på TV 2: Årets yndlingsoffer

Endnu et år er efterhånden ved at gå på hæld, og igen har TV 2 Charlie med satireshowet "Året der gak" hyldet og spiddet dem, der har stukket snuden frem.

Mens temperaturen udenfor befandt sig på frysepunktet, blev der ristet løs indenfor i Cirkusbygningen i København mandag aften.

Her løb TV 2 Charlies satireshow "Året der gak" af stablen.

Der blev uddelt tre priser: æresprisen kaldet Storm-prisen, Årets Store Smil og Årets Yndlingsoffer.

Årets Yndlingsoffer er igen i år fundet på Christiansborg. Titlen tilfalder udenrigsminister og formand for Moderaterne Lars Løkke Rasmussen, som overtager den fra Venstres formand, vicestatsminister og forsvarsminister Troels Lund Poulsen.

Årets Yndlingsoffer kåres i samarbejde med Svikmøllen - et hæfte med satiretegninger, som karikerer en række af årets mest opsigtsvækkende begivenheder og personerne i centrum for dem.

I den anden ende af spektret blev Ditte Hansen og Louise Mieritz hyldet og hædret med æresprisen.

Storm-prisen, som er opkaldt efter tegner, opfinder og skuespiller Storm P., gives ifølge TV 2 Charlie for lang og tro tjeneste i humorens tegn.

Ditte Hansen og Louise Mieritz lærte hinanden at kende i 2007, da de medvirkede i teaterstykket "Kvindernes hævn". Der opstod kunstnerisk kemi, og det blev begyndelsen på deres professionelle parløb.

I 2015 havde de premiere på deres selvbetitlede serie, "Ditte & Louise", som i 2018 blev til en film.

Sammen står de også bag TV 2's dramakomedieserie "Dansegarderoben" og Netflix-filmen "Sult".

Blandt tidligere modtagere af Storm-prisen finder man blandt andre Niels Hausgaard, Bodil Jørgensen, Ørkenens Sønner, Søs & Kirsten og senest Søren Østergaard.

Der var også en pris til entertaineren Martin Kanstrup. Han kan bryste sig af at have leveret Årets Smil, som gives til en person, der ifølge TV 2 Charlie har fået os til at grine lidt ekstra.

Mellem prisoverrækkelserne var blandt andre Eva Jin, Lars Hjortshøj og Trine Gadeberg på scenen for at underholde.

- Satire er en stærk dansk tradition, som vi skal værne om, og som vi på TV 2 er stolte af at være med til at løfte - særligt i tider præget af uro, lyder det i en pressemeddelelse fra TV 2's underholdningsredaktør, Mads Volck.

- "Året der gak" er et tydeligt bevis på, at satiren lever i bedste velgående, og vi er stolte af det høje niveau, der bliver leveret af de medvirkende i showet.

"Året der gak" sendes på TV 2 Charlie og TV 2 Play lørdag 6. december med Vild med dans-værten Martin Johannes Larsen og Badehotellet-stjernen Merete Mærkedahl som værter.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 25/11/2025 - 10:00

FAKTA: Gløgg er æbleskivens bedste ven

* Gløggens let sprittede og varme duft af krydderier passer perfekt til de søde æbleskiver.

* Skal du lave gløgg fra bunden, begynder du med at lave en såkaldt gløggekstrakt. En grundregel er at bruge halvanden gang sukker til mængden af vand. Julekrydderier som kanel og stjerneanis samt skallen og saften fra citrusfrugter skal også i. 

* Uanset om du selv laver ekstrakten fra bunden eller køber dig til en færdiglavet, er det bedst at bruge en vin fra en middel prisklasse.

* Nogle foretrækker gløggen mere mild, mens andre topper med spiritus i form af for eksempel akvavit, cognac eller rom.

* Drop endelig færdigblandingen med mandelsplitter og rosiner. Top hellere gløggen med frisksmuttede mandler og en økologisk appelsinskive.

Kilder: forfatter, bartender og udviklingschef hos Copenhagen Distillery Sune Urth og Malene Smidt Hertz, der er diplomuddannet i vin og spiritus fra det engelske vinakademi WSET.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 25/11/2025 - 10:00

Bag julens lækreste æbleskiver eller giv de frosne en makeover

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Du kan let opgradere julens nok mest populære bagværk. Konditor guider til, hvordan du imponerer med forskellige æbleskiver til højtidens arrangementer.

Serveret med flormelis og syltetøj er æbleskiven blevet en velsmagende juletradition.

Selv om de velkendte æbleskiver fra frost er fast inventar hos mange, kan det lille runde stykke bagværk godt trænge til en opgradering.

Det mener Jonas Dahl Grue, der er konditor og blandt andet står bag bogen "Kager lille mormor".

Han opfordrer til, at du går i en bue uden om frysedisken og i stedet kaster dig ud i den hjemmelavede kunst.

- Man kan pifte æbleskiver op på mange måder, men bare ved at lave dem selv synes jeg, at de bliver markant bedre, siger Jonas Dahl Grue.

Første skridt er at anskaffe dig den karakteristiske æbleskivepande.

Dernæst skal du finde en opskrift, og her anbefaler Jonas Dahl Grue, at den indeholder piskede æggehvider, så æbleskiverne bliver dejligt luftige.

Middelvarme, masser af smør i panden og en strikke- eller spisepind til at vende med, så er du klar til at fylde hullerne i støbejernspanden med dej.

Du kan give dine hjemmelavede æbleskiver et klassisk løft ved at tilføje små stykker af æbler i dejen.

Og ved at rive lidt citron- eller appelsinskal i dejen sammen med nogle varme krydderier, får æbleskiven en smag, der minder mere om en brun- eller honningkage, fortæller Jonas Dahl Grue.

Tricket til at lave helt runde æbleskiver er at fylde formen godt op fra begyndelsen.

Og så er det ifølge Jonas Dahl Grue ikke nok at vende dejkuglerne en enkelt gang. De skal vendes lidt efter lidt, så de ikke bliver flade.

- Vil man virkelig gå i detaljer, så kan man have noget af sin dej i en sprøjtepose ved siden af. Så kan man fylde lidt ekstra i midten undervejs, siger han.

Er du ikke fristet af at kaste dig ud i projektet med hjemmelavede æbleskiver, er det ifølge konditoren let at gøre lidt ekstra ud af de frosne af slagsen.

Inspireret af den franske dessertklassiker profiteroles, kan du servere dem med is og chokoladesovs.

Flødeskum og lemon curd eller cremefraiche og hindbærmarmelade kan også gøre de småkedelige æbleskiver til en ny oplevelse.

Er du omvendt helt fortrolig med æbleskivepanden, kan du eksperimentere med at lave forskellige former for salte æbleskiver.

- Man kan gøre selve dejen lidt mere salt, og så kan man servere dem med for eksempel citronmayo, dild, cremefraiche, laks eller kaviar, siger Jonas Dahl Grue.

På den måde fungerer æbleskiverne lidt som blinis, forklarer konditoren, der selv ville servere dem som en forret til en af julens middage.

Du kan også fylde dem med ost og bacon eller æbler og flæsk, og så minder æbleskiverne om en form for kroketter - små friterede boller af kartoffelmos.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek