Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 01/10/2024 - 23:20

Lån med rente på fire procent er fortid hos Totalkredit onsdag

Både førstegangskøbere og boligejere med lån til højere rente nyder godt af lavere renter, siger privatøkonom.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Onsdag ryger 4-procent-lånet med afdrag ud i kulden hos Totalkredit, efter at kursen tirsdag er røget over 100.

Det fortæller Brian Friis Helmer, som er privatøkonom i Arbejdernes Landsbank.

- Det betyder, at hvis man vil have et lån med afdrag, skal man kigge mod 3,5-procent-lånet, som kom på hylderne hos realkreditinstitutterne i sidste uge, siger han.

Og det er godt nyt for både førstegangskøbere og boligejere, der har et lån med en væsentligt højere rente.

For førstegangskøbere gælder, at det ganske enkelt bliver billigere at låne penge, forklarer Brian Friis Helmer. Og selv om boligpriserne er steget, i takt med at renterne er faldet, vurderer han, at rentefaldet stadig vejer lidt tungere.

- Det er også godt nyt for de boligejere, der sidder med et 5- eller 6-procent-lån. Især hvis renten fortsætter med at falde, vil de kunne omlægge deres lån til en lavere rente og dermed spare penge på deres månedlige ydelse, siger Brian Friis Helmer.

For boligejere med lån til en rente på 4 procent, skal renten dog lidt længere ned, før det kan betale sig at nedkonvertere, vurderer Brian Friis Helmer.

Når man som boligejer omlægger sit realkreditlån, kaldes det en konvertering. Det kan både være en op- eller nedkonvertering.

Da renten steg markant i 2022 til op imod 6 procent, konverterede mange boligejere med et fastforrentet lån til et med en højere rente.

Det betød, at de kunne skære en god bid af restgælden mod til gengæld at betale en højere månedlig ydelse.

Hvis de samme boligejere vil tilbage til en lavere ydelse, skal de nedkonvertere, når renten er kommet tilpas langt ned igen.

Brian Friis Helmer forventer dog ikke, at 3,5 procent-lånet vil sætte gang i en egentlig bølge af nedkonverteringer, før kursen på lånet er lidt højere.

- Vi tror på, at renten skal længere ned, altså at kursen på 3,5 procent-lånet skal tættere på 100, før vi for alvor vil se, at der kommer gang i nedkonverteringerne. Så ikke endnu, men vi kan sagtens stå der inden længe, siger han.

Når kursen på et realkreditlån ryger over 100, ryger lånet af realkreditinstituttets hylder. Hvis kursen igen kommer under 100, vil man igen kunne få lånet.

Når man låner penge til en bolig, udsteder realkreditinstituttet obligationer, som sælges på fondsbørsen. Her afgør udbud og efterspørgsel kursen.

Kursen er dermed et udtryk for, hvor mange penge, man får udbetalt for de lånte penge. Hvis man eksempelvis låner til kurs 95, får man 95 kroner udbetalt, hver gang man låner 100 kroner.

/ritzau/

København, 24/12/2025 - 18:11

Dansk spiludvikler udskyder udgivelse af James Bond-spil

Michael Sohn/Ritzau Scanpix

Udgivelse af spillet "007 First Light" udskydes med to måneder til maj. Det bliver første Bond-spil i et årti.

Den danske spilproducent IO Interactive udskyder udgivelsen af spillet "007 First Light", som er baseret på James Bond-universet.

Det skriver spilproducenten på X.

Udgivelsen udskydes med to måneder til 27. maj 2026.

Tiden vil give udviklerne bag spillet mulighed for at kræse lidt ekstra om detaljerne, lyder det.

- Spillet skrider frem, og det er fuldt spilbart fra start til slut. De to ekstra måneder vil give os mulighed for at finpudse og forbedre oplevelsen yderligere for at sikre, at vi leverer den stærkest mulige version ved udgivelsen, skriver IO Interactive.

Det seneste videospil med udgangspunkt i James Bond-universet er "007 Legends", som udkom i 2012. Dermed bliver "007 First Light" det første James Bond-spil i mere end et årti.

IO Interactive står også bag "Hitman"-serien, som følger en anden agent på missioner rundt i verden.

I opslaget på X skriver IO Interactive, at "007 First Light" er virksomhedens mest ambitiøse projekt hidtil.

Spillet skal ifølge planen udgives til Playstation, Xbox, Nintendo Switch og PC.

Plottet i spillet følger ikke nogen af James Bond-filmene. I stedet følger spillet James Bond, da han som ung slutter sig til MI6, som er Storbritanniens efterretningstjeneste for operationer og spionage uden for landets grænser.

Det er skuespiller Patrick Gibson, som lægger stemme til James Bond i det kommende spil.

IO Interactive blev grundlagt i 1998 af Nordisk Film og spiludvikleren Reto-Moto. I 2000 udkom det første spil i "Hitman"-serien.

Siden blev IO Interactive opkøbt af britiske Eidos som efterfølgende blev opkøbt af japanske Square Enix.

I 2017 blev IO Interactive selvstændigt fra Square Enix.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/12/2025 - 17:41

Dansk spiludvikler udskyder udgivelse af James Bond-spil

Udgivelse af spillet "007 First Light" udskydes med to måneder til maj. Det bliver første Bond-spil i et årti.

Den danske spilproducent IO Interactive udskyder udgivelsen af spillet "007 First Light", som er baseret på James Bond-universet.

Det skriver spilproducenten på X.

Udgivelsen udskydes med to måneder til 27. maj 2026.

Tiden vil give udviklerne bag spillet mulighed for at kræse lidt ekstra om detaljerne, lyder det.

- Spillet skrider frem, og det er fuldt spilbart fra start til slut. De to ekstra måneder vil give os mulighed for at finpudse og forbedre oplevelsen yderligere for at sikre, at vi leverer den stærkest mulige version ved udgivelsen, skriver IO Interactive.

Det seneste videospil med udgangspunkt i James Bond-universet er "007 Legends", som udkom i 2012. Dermed bliver "007 First Light" det første James Bond-spil i mere end et årti.

IO Interactive står også bag "Hitman"-serien.

I opslaget på X skriver IO Interactive, at "007 First Light" er virksomhedens mest ambitiøse projekt hidtil.

Spillet skal ifølge planen udgives til Playstation, Xbox, Nintendo Switch og PC.

Plottet i spillet følger ikke nogen af James Bond-filmene. I stedet følger spillet James Bond, da han som ung slutter sig til MI6, som er Storbritanniens efterretningstjeneste for operationer og spionage uden for landets grænser.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 24/12/2025 - 10:00

FAKTA: Antallet af spilreklamer er eksploderet

* Sidste år blev der sendt knap 560.000 spilreklamer i tv landet over. Det er en stigning på 70 procent i spilreklamer siden 2020, viser en undersøgelse, som DR har lavet.

* Også i radioen er der kommet markant flere reklamespots for pengespil og casinoer. Her er stigningen på 102 procent.

* Tendensen med de mange reklamer har fået landets største trafikselskab, Movia, til at forbyde reklamer for pengespil i og på selskabets busser.

* Trafikselskaberne Midttrafik, Nordjyllands Trafikselskab og Fynbus har allerede lavet lignende begrænsninger.

Kilder: Kantar Media for DR og Movia.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 24/12/2025 - 10:00

Tal med din teenager om gamblingens fristelser

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Unge kan fristes til at spille gennem både reklamer og fællesskaber på uddannelsen. En snak med din teenager kan være forebyggende.

I Danmark er aldersgrænsen for online pengespil 18 år. Alligevel har undersøgelser fra Spillemyndigheden vist, at flere unge under 18 spiller om penge på internettet.

Gambling er blevet udbredt i ungdomskulturen, forklarer Anne Juel Jørgensen, der er børne- og ungechef i Danske Bank og forfatter til bogen "Giv dit barn gode pengevaner".

- Det begynder for alvor, når de unge starter på en ungdomsuddannelse, hvor det nogle steder hører med til at være en del af fællesskabet, og derfor kan det være svært at sige fra, lyder det.

En undersøgelse fra Danske Bank har vist, at unge mænd mellem 18 og 24 år er dem, der bruger flest penge på at spille. Helt præcist 800 kroner om måneden i gennemsnit.

Derfor er det en god idé, at forældre tager snakken tidligt, mener børne- og ungechefen.

- Et løbende check ind vil være mit bedste råd. Og sørg for ikke at være fordømmende, siger Anne Juel Jørgensen og fortsætter:

- De fleste ender jo ikke i ludomani, men nogle gør. Og hvis den unge møder fordømmelse, så begynder de ikke at ville dele det med dig.

Hvis spil fylder i dit barns klasse, er det en god idé at involvere de andre forældre eller række ud til skolens ledelse, så det kan blive italesat, siger Anne Juel Jørgensen.

Påmindelsen om at kunne spille er nærmest konstant. På fire år er mængden af spilreklamer i tv og radio steget markant, viser tal fra DR.

Men de mange lokkende reklamer kan faktisk være en mulighed for at tage fat i snakken, siger Thomas Marcussen, der er psykolog og klinikleder på Forskningsklinikken for Ludomani ved Aarhus Universitet.

- Det benytter jeg mig selv af, når jeg sidder og ser fodbold med min søn. Det kan være en fin anledning til at nævne det, uden at det virker, som om man har en mistro som forælder, siger han.

Thomas Marcussen peger på, at det er vigtigt at være en god rollemodel for sit barn. Det indbefatter også at undgå at være adgangsbilletten til spillets verden.

- Det er okay at sætte grænser i forhold til pengespil og markere, hvad der er rigtigt og forkert, påpeger han.

Kliniklederen henviser til et stort canadisk-amerikansk studie, der har vist, at risikoen for at udvikle problemer stiger markant, når man bruger mere end én procent af sin bruttoindtægt på spil.

- Den unge aldersgruppe tjener jo ikke ret meget, så det kan være et pejlemærke til forældre, siger kliniklederen.

Der er desuden nogle gråzoner, hvor du som forælder kan og bør være opmærksom.

Mange børn starter tidligt med at spille computer. Her skal man især være varsom med mikrotransaktioner, altså at spillet lokker til køb af ekstra funktioner.

- Det kan være bygget op ligesom gambling. Og vi ser rigtig mange unge mennesker, hvis høje pengeforbrug begynder med computerspil for senere at bevæge sig videre til online spillemaskiner, siger Thomas Marcussen.

Derudover advarer han mod tendensen, hvor særligt unge drenge går op i hurtige penge og nemme investeringer.

- Specielt kryptovaluta er i min optik et gamblinglignende produkt, der bliver markedsført på samme måde, siger han.

Fra dit barn fylder 15 år, er det som forælder svært at få adgang til at følge med i barnets økonomi, siger børne- og ungechef i Danske Bank Anne Juel Jørgensen.

- Det vil jeg også passe på med at gøre. Hvis man bruger det imod dem, så bryder man tilliden til sit barn, siger hun og uddyber:

- Hvis man bliver enig med sit barn om, at det er på vej ud på en glidebane, er det bedre at tale om, hvordan kan vi hjælpe dig - for eksempel ved at fastsætte et bestemt beløb om måneden, man kan bruge på spil.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek