Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Stockholm, 16/09/2020 - 08:31

Svensk bank satser digitalt - koster filialer og medarbejdere

Hen over de næste to år vil Handelsbanken sige farvel til cirka hver fjerde medarbejder i Sverige.

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

De seneste år har den digitale udvikling drejet nøglen om på flere bankfilialer.

Nu står svenske Handelsbanken over for samme øvelse, da der skal lukkes et stort antal filialer og opsiges en del medarbejdere i Sverige.

Det oplyser Handelsbanken i en pressemeddelelse.

Antallet af svenske bankfilialer skal reduceres fra 380 i øjeblikket til cirka 200 ved udgangen af 2021. Det er altså tæt på en halvering.

Derudover skal der skæres cirka 1000 medarbejdere fra i Sverige hen over de næste to år.

Til sammenligning havde Handelsbanken ved udgangen af andet kvartal lidt mindre end 4000 svenske medarbejdere. Det viser halvårsregnskabet.

Forhandlinger og samtaler indledes straks med de relevante fagforeninger.

- Vores ambition - som det altid er i Handelsbanken - er at håndtere disse afskedigelser med omhu og respekt for de enkelte medarbejdere, siger Carina Åkerström, administrerende direktør i Handelsbanken, i meddelelsen.

Ifølge Handelsbanken sker tiltagene for både at kunne sætte mere fart i den digitale udvikling og samtidig skære i de samlede omkostninger.

For at kunne levere en bedre digital service til sine kunder investerer banken de næste to år en milliard svenske kroner (0,71 milliarder danske kroner) i it.

Investeringen skal ifølge banken løfte de digitale ydelser "til et helt nyt niveau".

Handelsbanken er langt fra den første bank, som på grund af et større digitalt fokus har valgt at lukke filialer.

Herhjemme har blandt andet Jyske Bank tidligere meddelt, at hver femte filial skal lukke frem mod midten af 2021.

Da nyheden kom frem, havde Jyske Bank i underkanten af 100 filialer.

Også Jyske Bank skal opsige medarbejdere på grund af lukningerne.

/ritzau/

København, 26/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Andreas Jebro

* 41-årige Andreas Jebro er født og opvokset i København.

* I 2007 blev han uddannet skuespiller fra Aarhus Teater.

* Siden har han medvirket i både teaterforestillinger, tv-serier og film.

* Han er særligt kendt for sin rolle som modstandsmanden Claus Villumsen i TV 2-succesen "Badehotellet" samt rollen som Jens Fischer i TV 2 Charlie-serien "Sygeplejeskolen".

* Han har desuden medvirket i forestillingen "Erasmus Montanus", der i 2017 blev genopført på Aarhus Teater. Det indbragte ham en Reumert for Årets Mandlige Hovedrolle.

* I 2014 modtog han en Reumert for Årets Mandlige Birolle i forestillingen "Den spanske flue".

* I 2025 fik han sin revydebut i Sønderborg Sommer Revy Show, hvor han stod på scenen med sin hustru.

* Han har siden 2017 været gift med Badehotellet-stjernen Amalie Dollerup. Sammen har de sønnen August, som de bød velkommen i 2019.

Kilde: danskefilm.dk.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 26/12/2025 - 08:00

Andreas Jebro: Amalie og jeg står bag hinanden

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Andreas Jebro, der er aktuel i DR-serien "Bag enhver mand", kæmper sammen med hustruen Amalie Dollerup for at få familie og freelancetilværelsen til at gå op.

Hverdagen i børnefamilier med afhentning, madpakker og indkøb kan til tider være et udfordrende puslespil.

Og det bliver ikke nemmere, når både mor og far er skuespillere, hvor arbejdstiderne kan skifte som vinden blæser.

For skuespilleren Andreas Jebro, der har været gift med Badehotellet-stjernen Amalie Dollerup siden 2017, er det afgørende, at begge parter forstår den specielle rytme, som arbejdet som freelancer kan skabe.

- Vi har været sammen i mere end 18 år og står jo bag hinanden. Vi forstår hinandens arbejdstrummerum, vi forstår hinandens rytme, og vi kæmper for og med hinanden, for at projekter både privat og professionelt kan lade sig gøre.

Andreas Jebro er aktuel som karakteren Mikkel i sæson to af DR-serien "Bag enhver mand", som sætter køn, kærlighed og arbejde i det moderne samfund under lup.

Selv sætter ægteparret, der er forældre til drengen August, stort fokus på, at både kærligheden og arbejdet skal kunne blomstre i en til tider turbulent hverdag.

- Når vi får tilbudt et stykke arbejde, før vi konkret går ind i, om det kan lade sig gøre, så kigger vi på hinanden og siger: "Nu tager du lige et par dage, hvor du mærker efter, om det her er noget, vi skal kæmpe for". Og så begynder vi at kigge på, om det hele kan passe sammen, fortæller DR-stjernen, der også har spillet roller i seerhits som "Badehotellet" og "Sygeplejeskolen".

Og der er ingen tvivl om, at Andreas Jebro værdsætter Amalie Dollerups tilgang til hans arbejde.

- Jeg har lige lavet et tv-projekt de seneste tre måneder i udlandet, der gjorde, at jeg var rigtig meget væk. Det at være gift med en kvinde, der siger: "Det skal du - jeg tager bagsmækken", er jo ikke givet for nogen.

- Det, at vi har hinandens ryg på den måde, er en kæmpe force og en gave, tilføjer skuespilleren.

Skuespilparret mødte hinanden på Aarhus Teaterskole, da Amalie Dollerup begyndte som førsteårselev. Selv om der ikke var tale om kærlighed ved første blik, skulle mødet alligevel vise sig at være skæbnesvangert.

- Jeg var faktisk kæreste med en anden kvinde, da Amalie begyndte på skolen. Det fungerede ikke, men det havde ikke noget med Amalie at gøre. Efter nogle måneder kom jeg ud af den boble og begyndte at kigge ud i verden og løftede igen øjnene op, hvor vi så mødte hinanden, fortæller han.

Den nye sæson af "Bag enhver mand" har premiere på DRTV 26. december og 1. januar på DR1.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 26/12/2025 - 08:00

FAKTA: Vi er vilde med danske aktier

* 52 procent af danskerne mener, at deres investeringer er godt spredt.

* Men danske aktier udgør i gennemsnit 21 procent af danskernes investeringer. Globalt set fylder det danske aktiemarked omkring én procent.

* Knap hver sjette af de adspurgte - 17 procent - forventer at øge deres beholdning af danske aktier næste år.

* 31 procent mener, at udviklingen af danske aktier i år har været overvejende eller meget positiv. Men C25-indekset med de 25 største danske selskaber er faldet knap to procent år til dato. 

Kilde: undersøgelse foretaget af Norstat på vegne af Norm Invest i perioden 20. til 27. november.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 25/12/2025 - 10:00

FAKTA: Prøv dig frem med spicy kimchi

Du kan tilføre din surkål mere smag med masser af krydderier. Start eventuelt med denne spicy kimchi med spidskål, broccolistok og pastinak.

* Lav en saltlage dagen før med en liter kogende vand og 50 gram salt.

* Brug et stort hoved spidskål, to broccolistokke, to pastinakker og et rødløg.

* Snit kålen fint, og læg den i saltlagen natten over.

* Blend fire fed hvidløg, 100 gram paprika, en stærk chili, en halv deciliter fiskesauce, en spiseskefuld honning og en halv deciliter vand til en jævn kimchipasta.

* Skær de øvrige grøntsager i små tern eller strimler.

* Massér grøntsagerne med kimchipastaen i fem-ti minutter, til kålen afgiver væske.

* Pres blandingen ned i et glas, dæk med væske, og læg noget tungt ovenpå.

* Husk at åbne dagligt for at lette trykket.

* Efter en uges tid bør den være klar. Sæt den herefter på køl for at standse fermenteringen.

Kilde: Kogebogsforfatter Mette Løvbom.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek