Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Stockholm, 16/09/2020 - 08:31

Svensk bank satser digitalt - koster filialer og medarbejdere

Hen over de næste to år vil Handelsbanken sige farvel til cirka hver fjerde medarbejder i Sverige.

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

De seneste år har den digitale udvikling drejet nøglen om på flere bankfilialer.

Nu står svenske Handelsbanken over for samme øvelse, da der skal lukkes et stort antal filialer og opsiges en del medarbejdere i Sverige.

Det oplyser Handelsbanken i en pressemeddelelse.

Antallet af svenske bankfilialer skal reduceres fra 380 i øjeblikket til cirka 200 ved udgangen af 2021. Det er altså tæt på en halvering.

Derudover skal der skæres cirka 1000 medarbejdere fra i Sverige hen over de næste to år.

Til sammenligning havde Handelsbanken ved udgangen af andet kvartal lidt mindre end 4000 svenske medarbejdere. Det viser halvårsregnskabet.

Forhandlinger og samtaler indledes straks med de relevante fagforeninger.

- Vores ambition - som det altid er i Handelsbanken - er at håndtere disse afskedigelser med omhu og respekt for de enkelte medarbejdere, siger Carina Åkerström, administrerende direktør i Handelsbanken, i meddelelsen.

Ifølge Handelsbanken sker tiltagene for både at kunne sætte mere fart i den digitale udvikling og samtidig skære i de samlede omkostninger.

For at kunne levere en bedre digital service til sine kunder investerer banken de næste to år en milliard svenske kroner (0,71 milliarder danske kroner) i it.

Investeringen skal ifølge banken løfte de digitale ydelser "til et helt nyt niveau".

Handelsbanken er langt fra den første bank, som på grund af et større digitalt fokus har valgt at lukke filialer.

Herhjemme har blandt andet Jyske Bank tidligere meddelt, at hver femte filial skal lukke frem mod midten af 2021.

Da nyheden kom frem, havde Jyske Bank i underkanten af 100 filialer.

Også Jyske Bank skal opsige medarbejdere på grund af lukningerne.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/01/2026 - 20:27

OVERBLIK: Det nye år fejres med en stribe kongelige nytårskure

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

I det nye år er kongeparret vært for en række nytårskure på Amalienborg og Christiansborg.

Kong Frederik og dronning Mary har fortsat traditionen efter dronning Margrethe og markerer det nye år ved at afholde en række nytårskure og -tafler.

Selv om dronning Margrethe ikke har været regent i de sidste to år, afholder hun også en enkelt officiel nytårskur.

Her kan du læse om de kongeliges nytårsprogram:

* 1. januar: Klokken 20 afholder kongeparret nytårskur og -taffel for regeringen, Folketingets formand, andre repræsentanter for det officielle Danmark og hoffet.

Nytårskuren finder sted i Christian VII's Palæ på Amalienborg.

Fra kongehuset deltager - ud over kongeparret - kronprins Christian, dronning Margrethe, prins Joachim, prinsesse Marie og prinsesse Benedikte.

* 5. januar: Klokken 09.30 holder kongeparret nytårskur for landets højesteretsdommere, Den Kongelige Livgarde og Gardehusarregimentets officerskorps i Christian VII's Palæ.

Som noget nyt afholder kongeparret senere samme dag klokken 10.30 i Christian VIII's Palæ nytårskur for borgmestre og regionsrådsformænd.

Senere på dagen klokken 14 er det diplomatiske korps inviteret til kur på Christiansborg Slot.

* 6. januar: Fra klokken 09.30 afholder kongeparret nytårskur for officerer fra Forsvaret og Beredskabsstyrelsen og indbudte repræsentanter for større landsorganisationer og de kongelige protektioner.

Nytårskuren afholdes på Christiansborg Slot.

* 9. januar: Klokken 15 afholder dronning Margrethe nytårskur for dronning Margrethes protektioner. Det sker i Christian IX's Palæ på Amalienborg.

* De kongeliges tradition med at holde nytårskur er gammel. Man skal helt tilbage til kong Frederik III, der var konge fra 1648 til 1670.

* Fra hans tid - og måske endnu tidligere - blev der holdt offentligt kongeligt taffel nytårsaften. Det indebar, at alle var velkomne på det daværende kongeslot, Københavns Slot.

* De indbudte borgere deltog dog ikke i spisningen, men måtte stående overvære, at kongefamilien og hoffet spiste nytårsmiddag.

Kilde: Kongehuset.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek