Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 18/01/2025 - 08:00

X Factor-vært: Jeg ledte efter negative kommentarer

Vært på "X Factor" Maria Fantino forventede en strøm af negative kommentarer efter sin første sæson på programmet, men hun blev mødt af det modsatte.

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Af: Af Mille Mulbjerg Rothgardt, Ritzau Fokus

Da Maria Fantino havde overstået sine første optagelser som vært på "X Factor", havde hun aftalt med sig selv, at hun ikke ville læse anmeldelser eller kommentarer på Facebook.

Den 29-årige tv-vært havde sat sig med sine gode veninder for at se det første afsnit af programmet med hende som vært.

Maria Fantino debuterede sidste år. I år er hun tilbage som vært i sin anden sæson.

Aftalen var, at veninderne ikke måtte sige, hvis folk skrev om hende på nettet. Men da veninderne så småt begyndte at pippe om, hvor positivt der blev skrevet om den nye vært, kunne Maria Fantino ikke lade nysgerrigheden være.

- Modtagelsen var vildt god. Det endte med, at jeg selv sad og næsten prøvede at lede efter noget dårligt. Jeg havde lidt regnet med, at folk ville synes, at det var noget værre møg, siger hun.

Maria Fantino var så glad for at blive taget godt imod, at hun endte med at knibe en tåre, da sidste sæson af sangkonkurrencen blev rundet af med et stort finaleshow i Arena Randers tilbage i april.

- Jeg fik lov til at sige tak for, at alle har taget så godt imod mig. Der knækkede min stemme, fordi der bare kom en strøm af taknemmelighed inden i mig, siger Maria Fantino.

- "X Factor" har altid været mit drømmejob, og den første sæson beviste, at det er et drømmejob af en grund, sagde hun, da hun i maj blev præsenteret som vært på sin anden sæson af programmet.

Med hul på den nye sæson af sangkonkurrencen håber Maria Fantino, at det bliver til mange flere sæsoner for hendes vedkommende.

- Vi er i gang med sæson 18, så jeg vil godt tage 20'eren også. Og når man har taget 20, kan man også tage 25 som jubilæum. Og så kan man også lige tage sæson 30, siger hun med et smil på læben.

Planen er at fortsætte som vært på underholdningsprogrammet, så længe det stadig er sjovt.

- Man skal altid stoppe, mens legen er god, men jeg kan sagtens forstå, at Sofie Linde lavede det i så mange år, siger Maria Fantino.

- Det ender nok med, at de skal bære mig ud, lyder det fra tv-værten.

Maria Fantinos anden sæson som vært på "X Factor" kan ses hver fredag på TV 2 og TV 2 Play.

/ritzau/

Los Angeles, 15/12/2025 - 06:24

Hollywood-instruktør og hustru fundet døde - efterforskes som drab

Jill Connelly/Reuters

Politiet efterforsker det, der menes at være en drabssag, i Rob Reiners hjem, hvor to personer er fundet døde.

Den amerikanske filminstruktør Rob Reiner og hans hustru, Michelle Reiner, er blevet fundet døde i deres hjem i den amerikanske storby Los Angeles.

Det oplyser familien i en udtalelse ifølge flere amerikanske medier, herunder CNN.

Familien er "knust over dette pludselige tab", lyder det i udtalelsen.

Politiet i Los Angeles har på et pressemøde oplyst, at to personer er fundet døde på Rob Reiners adresse.

Myndighederne efterforsker dødsfaldene som en drabssag, oplyser politiet i en udtalelse ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Politiet afventer en ransagningskendelse for at kunne gennemføre en undersøgelse af gerningsstedet, lyder det søndag aften lokal tid ifølge CNN.

Det var ifølge CNN et af Rob Reiners familiemedlemmer, der fandt de to afdøde på adressen.

Rob Reiner er først og fremmest kendt som instruktøren bag film som "Da Harry mødte Sally", "Et spørgsmål om ære" og "Præsident på frierfødder".

Rob Reiner har også selv medvirket i flere film som skuespiller samt produceret og skrevet manuskript til flere film.

Guvernør i delstaten Californien, hvor Los Angeles ligger, Gavin Newsom kalder dødsfaldene et "tragisk tab" i en udtalelse.

- Rob vil blive husket for sin bemærkelsesværdige filmografi og for sit ekstraordinære bidrag til menneskeheden, lyder det fra Newsom.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 15/12/2025 - 06:05

Medier: Kendt Hollywood-instruktør myrdet

Politiet efterforsker det, der menes at være en drabssag, i Rob Reiners hjem, hvor to personer er fundet døde.

To personer er blevet fundet døde i et hjem tilhørende filminstruktøren Rob Reiner i den amerikanske storby Los Angeles.

Ifølge flere amerikanske medier er de døde Hollywood-instruktøren Rob Reiner og hans hustru Michelle.

Myndighederne efterforsker dødsfaldene som en drabssag, oplyser politiet i Los Angeles i en udtalelse ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Politiet har ikke umiddelbart bekræftet identiteten på de to afdøde personer.

En unavngiven embedsmand fra redningstjenesten Los Angeles Fire Department har dog tidligere sagt, at der er tale om en 78-årig mand og en 68-årig kvinde, som er blevet fundet døde i et hjem i den vestlige del af Los Angeles.

Ifølge embedsmanden er adressen i offentlige registre knyttet til den 78-årige Rob Reiner. Han er først og fremmest kendt som instruktøren bag film som "Da Harry mødte Sally", "Et spørgsmål om ære" og "Præsident på frierfødder".

Rob Reiner har også selv medvirket i flere film som skuespiller samt produceret og skrevet manuskript til flere film.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 14/12/2025 - 10:00

FAKTA: Kendetegn ved digital mobning

Mobning kan se forskellig ud, men følgende punkter kendetegner mobning på nettet: 

* Tonen bliver hårdere end i det fysiske rum, fordi deltagerne sidder på afstand og kan skjule sig bag skærmen. 

* Mobning kan foregå på alle tider af døgnet.

* Dem, der mobber, kan være anonyme. 

* Beskeder om offeret kan hurtigt offentliggøres og cirkulere rundt i længere tid. 

* Mobning kan være usynlig for voksne, fordi de ikke er til stede på de platforme, hvor mobningen foregår. 

Kilde: Red Barnet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 14/12/2025 - 10:00

Digital mobning går ikke på juleferie

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Oplever dit barn mobning, kan utrygheden flytte med ind i højtiden. Sæt diskussionen om skærmtid i anden række, og stå sammen med andre voksne, lyder rådene.

Juleafslutning i skolen eller til spejder betyder ikke, at mobningen sættes på pause.

For når ferien begynder, fortsætter de nedladende kommentarer eller sårende billeder bag skærmen.

Hvad end mobningen foregår i chattråde, spil, på sociale medier eller i skolegården, har den samme effekt - børnene mister tillid til sig selv og fællesskabet.

Det fortæller Jon Kristian Lange, der er faglig konsulent hos Julemærkehjemmene og har arbejdet med børns digitale trivsel i mere end 25 år.

- Nogle gange kan der komme en handlingslammelse, når noget foregår digitalt. Børn skal have hjælp til at kunne håndtere en mobbesituation, uanset hvor den er, siger han.

Jon Kristian Lange forklarer, at de samme situationer, der udspiller sig i klassen, forlænges i for eksempel en gruppe på Snapchat eller andre sociale medier.

På den måde kan mobningen fortsætte døgnet rundt og være svær at spotte som forælder.

Derfor kan du med fordel blande dig i, hvad der fylder i dit barns digitale liv.

Når du spørger ind, så undgå spørgsmål som, "hvem har du snakket med online i dag?", og "hvad snakkede I om?"

Den type spørgsmål er svære for børn at svare på, fordi de simpelthen ikke kan huske det, forklarer Jon Kristian Lange.

Spørg i stedet ind til, hvordan deres humør har været i løbet af dagen.

- Når man begynder med at spørge ind til følelserne, så bliver det nemmere for børn at svare på, siger konsulenten og fortsætter:

- Så kan man prøve at spørge: "Må jeg ikke se, hvad det var, der gjorde dig ekstra glad eller ked af det?".

En analyse af Børns Vilkår viser, at 98 procent af børnene i 5. og 8. klasse bruger mindst et socialt medie.

Snapchat, TikTok og Instagram er blandt de mest populære på de to klassetrin, som organisationen har undersøgt.

Senest har en platform som Ønskeskyen, hvor du kan oprette en profil, sende venneanmodninger og få adgang til andres ønskelister, også vist sig at skabe pres i børnegrupper, skriver TV 2.

Ifølge mediet oplever flere fritidsklubber, at nogle børn ikke tør at skrive deres julegaveønsker på af frygt for mobning.

Hvis du oplever, at tiden, dit barn bruger bag skærmen, fører til mistrivsel, er et forbud ikke nødvendigvis den bedste strategi.

- Det kan være nemmere at give restriktioner på skærmtid, fordi det virker meget ligetil. Det er bare ja eller nej og tænd eller sluk, men mobning er mere kompleks end det, siger han.

I stedet for at diskutere timer og minutter kan du være ekstra opmærksom i de perioder, hvor børnene typisk finder sammen online.

- Ofte er det efter spisetid, at der er mest gang i debatten. Og hvis det er i juleferien, er det måske midt på dagen, siger Jon Kristian Lange.

Om mobningen foregår digitalt eller ej, forsvinder den sjældent af sig selv. Det kræver, at voksne tager ansvar sammen.

Det kan være til stor gavn at skabe gode relationer forældre imellem, inden der opstår konflikter online, pointerer Jon Kristian Lange.

- Jo flere aftaler man laver i fredstid, desto nemmere er det at række ud, når det stikker af, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek