Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 30/06/2024 - 08:00

Peter Mygind kæmper for et trygt arbejdsmiljø

Som ung, nyudklækket skuespiller oplevede Peter Mygind at føle sig ignoreret. Den følelse gør han alt for, at andre ikke skal få.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Følelsen sidder stadig tydeligt i Peter Mygind her 35-40 år efter.

Følelsen af ensomhed, selv om han var omgivet af mennesker.

- Jeg har prøvet som ung skuespiller, at ingen talte til mig. Ingen bød mig velkommen. Ingen spurgte: "Er du okay?". Sådan et menneske vil jeg ikke være selv, siger den i dag 60-årige skuespiller.

- Min erfaring er, at jo mere trygge folk føler sig på deres arbejde, jo bedre er de.

Den følelse, som Peter Mygind fik dengang, vil han ikke risikere, at andre unge, uerfarne talenter får.

Især ikke på en serie som "Sommerdahl", som han har den altoverskyggende titelrolle i.

Her er et væld af skuespillere med i universet, som centrerer sig omkring drabsafdelingen ved Helsingør Politi.

- Jeg møder unge skuespillere, der kommer ind uden måske rigtigt at have lavet noget før, rystende nervøse, og har så to optagedage på "Sommerdahl", rystende nervøse.

- Det er meget sjældent, man får en rolle, hvor man er på hver dag i mere eller mindre fire måneder. Jeg har været privilegeret. Jeg er meget taknemmelig og gør mig umage - derfor er det også hårdt, siger han.

- For når jeg går på arbejde, er én ting, at jeg skal kunne mine replikker. Men jeg bruger også meget energi på dem, der kommer ind. Jeg bruger energi fra sminkebordet, fra kaffebordet, til vi står på settet på, at den person skal have det godt. Det er bare noget, jeg har besluttet mig for, siger Peter Mygind.

Han understreger, at det ikke kun er skuespillerne, men alle folkene på produktionen, han holder øje med.

- Her opfører vi os ordentligt. Her passer vi på hinanden. Længere er den ikke. Der er ikke grund til andet - der er ingen grund til at gøre folk bange, nervøse eller utrygge. Jeg forstår det ikke. Men det sker stadigvæk. Sikkert alle steder. At der er nogle, der ikke lige siger "godmorgen". Men ikke der, hvor jeg er, siger Peter Mygind.

- Det gør så også, at når vi slutter optagelserne på den nye sæson her den 25. september, så er jeg også helt smadret.

Men det er alle kræfterne værd, understreger Peter Mygind.

Den kendte skuespiller opfordrer til, at andre gør det samme, uanset hvilken branche man er i.

- Hvis alle er indforstået med det i et fællesskab, er der stor chance for, at man kommer godt igennem livet, mener han.

Den femte sæson af "Sommerdahl" er netop rullet over skærmen, mens at holdet er ved at optage den sjette i rækken.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek