Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Rancho Palos Verdes, 05/08/2026 - 06:03

Trump truer igen Iran med angreb under igangværende samtaler

Trump har gentagne gange sagt, at USA vil ramme Iran hårdt, medmindre landet genåbner Hormuz-strædet.

Evelyn Hockstein/Reuters

Af: /ritzau/

Hvis ikke Iran åbner Hormuzstrædet meget snart, vil landet blive "ramt meget hårdt".

Det siger USA's præsident, Donald Trump, ifølge nyhedsbureauet AFP i et interview med Fox News under et besøg i Californien.

- Det eneste, der betyder noget, er handling. Og de vil gerne lave en aftale. Vi ser, hvad der sker.

- Jeg har masser af tid, siger han.

Han understreger desuden, at Iran gerne vil underskrive en aftale, der skal gøre en ende på måneders angreb i Mellemøsten.

- Vi er i gang med nogle gode samtaler, siger Trump.

Tirsdag sagde USA's udenrigsminister, Marco Rubio, at han håber, at der meget snart kommer en aftale om Hormuzstrædet.

Den amerikanske finansminister, Scott Bessent, talte desuden over for CNBC om en mulig aftale tirsdag eller onsdag.

Ifølge mediet Al Jazeera har Trump flere gange siden krigens begyndelse den 28. februar truet med at angribe Iran, uden at det er sket.

I marts sagde han første gang, at USA ville angribe Irans kraftværker, hvis ikke Hormuzstrædet blev genåbnet.

Han har desuden sagt flere gange, at Iran er det, han betegner som desperat efter at få en fredsaftale med USA i hus. Han har også flere gange sagt, at en aftale er nært forestående.

I marts sagde han, at det ville blive en hurtig operation.

- Vi regnede med fire til fem uger, men vi kan godt klare os meget længere end det, sagde han.

Den 23. marts sagde han ifølge Al Jazeera første gang, at store dele af en aftale var indgået med Iran.

Over fem måneder inde i konflikten er der stadig ingen aftale.

Hormuzstrædet er én af verdens vigtigste maritime handelsruter. 20 procent af verdens olie og gas sejlede gennem strædet, før konflikten begyndte.

RITZAU

TjekDet - faktatjek