Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 07/04/2024 - 09:00

Blachman: Jeg skal hjem og sortere Lego-klodser

Som far til fire har Thomas Blachman hænderne fulde, og efter en intens omgang "X Factor" er det hans tur til at tage sig af det praktiske.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

"X Factors" grand old man, Thomas Blachman, har netop taget sin 16. tørn som dommer ud af programmets 17 sæsoner.

Årets finale løb af stablen fredag aften i Arena Randers, og samme dag udkom hans nye jazzplade som en del af trioen Dahl/Ginman/Blachman. Alligevel står den ikke udelukkende på musik for den 61-årige trommeslager og komponist den kommende tid.

- Jeg glæder mig til at komme hjem og rydde op i Lego-klodser og bare sidde og sortere dem lidt efter farve og nyde lyset, der kommer ind. Jeg er meget glad for lys, siger Thomas Blachman.

Thomas Blachman bor på en husbåd i København sammen med sin forlovede, den svenske poet og sangerinde Julia Werup, som han har to små børn med. Familien består også af Thomas Blachmans store børn fra sit første ægteskab.

- Der er en masse praktik, der skal fikses, ligesom i ethvert andet menneskes liv. Det har jeg tid til nu. Og det, der er endnu vigtigere: Alle ved, at jeg har tid til det nu, siger Thomas Blachman med et grin.

- Der står mit navn på mange af de ting, der skal gøres. Jeg har fire børn, så det sætter jeg stor pris på.

TV 2 annoncerede allerede inden årets X Factor-finale, at det populære underholdningsprogram vender tilbage igen næste år med sin 18. sæson.

Efterhånden er Thomas Blachman blevet synonym med programmet. Men han har ikke sat sin underskrift endnu.

- Hvis jeg skulle sige ja, så er det, fordi jeg selv ser en mulighed for at udvikle mig, hvilket er en fair nok ambition, lyder det fra dommerveteranen.

Thomas Blachman havde sin unge solist, Cristian Oprea, med i finalen i Arena Randers fredag aften. Men årets "X Factor" blev vundet af Simon Kvamms voksne solist, Helene Frank, som stod i finalen med Simon Kvamms gruppe, Selmani.

- Jeg har ikke noget problem med lige at tabe to år i træk. Det er sgu fint, så længe programmet udvikler sig og tiltrækker talenter, lyder det fra Thomas Blachman, der selv har vundet programmet fem gange i alt. Senest i 2022 med den unge solist Mads Moldt.

Simon Kvamm entrerede "X Factor" sidste år, hvor han debuterede med en sejr, da venindeduoen Rosél vandt.

I år vendte Oh Land tilbage i midten af dommerbordet efter tre sæsoners fravær.

Og flankeret af de to - Simon Kvamm og Oh Land - har Thomas Blachman fået kamp til stregen.

- Den måde, jeg har vundet på de sidste gange, kan man ikke mere. Nu er det noget andet. Simon og også Nanna (Oh Land, red.) kommer ind med en stor visualitet og skruer op for alt, hvad der hedder effektivitet og det mastodontiske, lyder det fra Thomas Blachman.

- Det er jeg enormt glad for, for det udvikler også programmet i en anden retning. Det er voldsomt og ligger i virkeligheden lidt væk fra det, jeg umiddelbart repræsenterer.

Undervejs i "X Factor" har dommerne diskuteret hinandens deltageres præstationer. Men under finalen understregede Thomas Blachman, at meningsudvekslingerne blev fremsagt med enorm respekt, og det fik publikum til at klappe og huje.

/ritzau/

London, 16/02/2025 - 21:50

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Justin Tallis/Ritzau Scanpix

Filmen "Conclave" om valget af en ny pave løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

Bafta er den største britiske filmpris og uddeles af det britiske film- og tv-akademi. Den første uddeling fandt sted i 1949.

I år foregår festlighederne i Londons Royal Festival Hall, hvor filmfolk fra hele verden er samlet.

En anden af aftenens store prismodtagere er det historiske drama "The Brutalist".

Den har blandt andet vundet statuetter for Bedste Mandlige Skuespiller og Bedste Instruktør. De er gået til henholdsvis skuespilleren Adrien Brody og instruktør Brady Corbet.

"The Brutalist" er et over tre timer langt epos om en Holocaust-overlever, der emigrerer fra efterkrigstidens Europa til Amerika for at genopbygge sit liv.

Filmen var nomineret i ni kategorier ved årets Bafta-uddeling.

Prisen for Bedste Film til pavedramet "Conclave" kommer i en weekend, hvor der i virkelighedens verden har været fokus på netop den katolske kirkes overhoved.

Den 88-årige pave Frans er søndag på tredje dag indlagt på et hospital i Rom, hvor han ifølge Vatikanet behandles for bronkitis.

Argentineren Jorge Mario Bergoglio, som er pave Frans' borgerlige navn, har siden 2013 været pave, hvor han blev udpeget ved netop konklavet som efterfølger til Benedikt 16.

Filmen "Conclave" er desuden nomineret otte gange ved oscaruddelingen, der løber af stablen 2. marts.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 21:13

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Filmen "Conclave" løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen i London.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 10:00

FAKTA: Bolig i Danmark afgør skattepligt

* Når du flytter fra Danmark, ophører din fulde skattepligt som hovedregel, når du enten sælger, opsiger eller udlejer din bolig i mindst tre år.

* For sidstnævnte gælder det desuden, at lejekontrakten skal være uopsigelig fra din side.

* Et sommerhus, der kun bruges til ferier, betragtes normalt ikke som en bolig eller bopæl.

* Når du flytter fra Danmark, skal du sørge for at have en NemKonto. Hvis du skal have penge tilbage i skat, kan de kun blive overført til din NemKonto. 

Kilde: Skattestyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 10:00

Arbejde under sydens sol? Ny afgørelse gør det muligt uden dansk skat

Alexander Heinl/Ritzau Scanpix

Hvis du ikke har en bopæl i Danmark, kan du frit arbejde i udlandet for en dansk virksomhed uden at betale dansk skat. Det fremgår af en ny afgørelse.

Hvis du drømmer om at arbejde fra din computer under varmere himmelstrøg i udlandet og slippe for at betale dansk skat, er der godt nyt.

For en ny afgørelse fra Skatterådet slår fast, at du helt kan slippe for dansk skat, hvis du flytter til udlandet.

Det gælder også, hvis du beholder dit arbejde i en dansk virksomhed og fortsætter med at få din løn udbetalt på en dansk bankkonto.

Det fortæller chefkonsulent i revisionsfirmaet BDO Henning Boye Hansen.

- Afgørelsen forholder sig meget klart til, at det ikke har betydning for skattepligten i Danmark, hvem der udbetaler din løn. Det afgørende er, om du har en dansk bopæl, siger han.

- I en tid, hvor danske virksomheder mangler arbejdskraft, og især unge vælger at arbejde i udlandet, kan denne mulighed måske være en mellemvej.

En medarbejder kan dermed rejse ud og opleve verden, mens arbejdskraften bliver fastholdt.

I den aktuelle afgørelse bekræfter Skatterådet, at en mands skattepligt ophører ved udrejse til De Forenede Arabiske Emirater, selv om han fortsætter med at være ansat i en dansk virksomhed.

Manden opgav sin bopæl i Danmark og havde ikke boligmulighed gennem hverken partner eller familie.

- Det særlige her er, at den danske skattepligt ophører, så snart bopælen i Danmark er blevet afviklet, siger Henning Boye Hansen.

Afgørelsen har særligt betydning for de såkaldte digitale nomader, der kan arbejde fra hvor som helst i verden med en computer, der er forbundet til nettet.

- Og coronatiden har jo vist, at mange af os sagtens kan arbejde hjemmefra, siger han og uddyber:

- Men det er klart, at man ikke kan benytte sig af denne mulighed, hvis ikke man kan passe sit arbejde blot med en computer under armen.

Har du stiftet familie og bosat dig, er der en anden vej, du kan gå, hvis du vil arbejde i udlandet og undgå dansk skat.

Den mulighed kan med et smil på læben kaldes Jan Pytlick-finten, siger Henning Boye Hansen.

- Hvis du skal arbejde i udlandet i mindst seks måneder, beholde din bolig og måske lade partner og børn blive i Danmark, kan du være omfattet af 42-dages reglen og have mulighed for at slippe for dansk skat, siger han.

Med den regel må du ifølge Henning Boye Hansen højst opholde dig i Danmark i 42 dage i løbet af en periode på seks måneder. Det svarer til omkring én uge om måneden.

Men du må slet ikke arbejde, mens du opholder dig i Danmark.

Ifølge Henning Boye Hansen var det efter alt at dømme det krav, der gjorde, at Saudi-Arabiens daværende danske håndboldlandstræner, Jan Pytlick, i 2023 ikke selv kunne overvære kampen, da hans hold mødte Danmark.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek