Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

04/12/2024 - 10:00

FAKTA: Juletræets udbredelse

Af: Af Lukas Nørgaard Bødiker, Ritzau Fokus

* Tyskland er det europæiske land, der eksporterer allerflest juletræer. Det er også fra Tyskland, man mener, at traditionen stammer.

* I 1808 blev Danmarks sandsynligvis første juletræ tændt i hjemmet hos grevinde Wilhelmine Holstein på godset Holsteinsborg.

* Omkring 1830 havde juletræet vundet indpas i det højere københavnske borgerskab og spredte sig siden til almindelige hjem.

* Hvert eneste år høster danske juletræsproducenter cirka 12 millioner juletræer. Cirka 10,5 millioner eksporteres.

* I Danmark bruger vi oftest nordmannsgran og rødgran som juletræer.

Kilder: Danske Juletræer, Faktalink og Nationalmuseet.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek