København, 28/04/2025 - 15:38
Spansk eloperatør: Det mest omfattende nedbrud i Spaniens historie
Det kan tage op til 10 timer at genoprette strømmen i Spanien, lyder vurderingen fra spansk elnetoperatør.
Susana Vera/Reuters
Af: /ritzau/
Det kan tage mellem seks til ti timer at genoprette strømmen til det spanske elnet.
Det siger Eduardo Prieto, driftschef for den spanske elnetoperatør Red Electrica, på et pressemøde i forbindelse med et massivt nedbrud mandag ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Genoprettelsen af strømmen vil afhænge af flere faktorer, men simuleringer af processen viser, at det kan tage seks til ti timer, før alle igen har strøm.
Driftschefen kalder samtidig nedbruddet for historisk.
- Aldrig i historien har vi haft så omfattende et nedbrud som dette, siger han.
Strømmen er begyndt at vende tilbage i den nordlige og den sydlige del af landet.
Driftschefen kender ikke årsagen til nedbruddet, der mandag har ramt Spanien og Portugal samt dele af Frankrig.
Han opfordrer samtidig borgere til at lade være med at "spekulere" i årsagen til strømsvigtet, skriver nyhedsbureauet AFP.
Nedbruddet har skabt trafikkaos i den spanske hovedstad, Madrid, fordi trafiklys er ude af drift. Dele af undergrundssystemet bliver også evakueret. Spanske lufthavne er desuden ramt af forstyrrelser som følge af nedbruddet.
Madrids borgmester beder indbyggerne om at undgå unødig færden under nedbruddet.
- Jeg beder alle indbyggere i Madrid om at holde deres færden på et absolut minimum, siger borgmester José Luis Martínez-Almeida ifølge BBC.
- Hvis det er muligt, skal de blive, hvor de er. Vi ønsker at holde alle veje fri, siger han.
Borgmesteren beder også om, at indbyggerne kun ringer til alarmcentralen, hvis det "virkelig haster".
Spanske tog er sat ud af drift på grund af strømnedbruddet. Det spanske jernbaneselskab Renfe meddelte klokken 12.30, at der har været et strømafbrud på nationalt plan, og at der ikke afgik nogen tog.
Den portugisiske elnetoperatør Ren har bekræftet, at elektriciteten er gået tværs over Den Iberiske Halvø, som består af Spanien og Portugal.
Den spanske premierminister har indkaldt til et krisemøde på grund af det nationale nedbrud, skriver AFP.
/ritzau/