Washington D.C., 17/08/2026 - 04:52
Amerikansk missionær bortført i Niger vender hjem til USA
Ifølge Trump kan Kevin Rideout snart flyve hjem til USA. Amerikaneren blev sidste år bortført i Niger.
Af: /ritzau/
En amerikansk missionær, som blev bortført i Niger sidste år, er blevet genforenet med sin hustru og forbereder sig på at vende hjem til USA.
Det melder USA's præsident, Donald Trump, natten til mandag dansk tid i et opslag på sit eget sociale medie, Truth Social.
- Jeg er glad for at kunne fortælle, at det tidligere gidsel Kevin Rideout gør sig klar til at flyve hjem til USA efter at være blevet genforenet med sin smukke hustru, Krista, skriver Trump.
Præsidenten tilføjer, at han ser frem til snart at byde parret velkommen i Det Hvide Hus.
SIM International, som er den evangeliske kristne missionsorganisation, som Kevin Rideout arbejdede for, har oplyst, at Rideout blev bortført uden for sit hjem i Nigers hovedstad, Niamey, i oktober sidste år.
Da løsladelsen af ham blev meddelt fredag, sagde organisationen, at han er "ved godt helbred og i amerikanske myndigheders varetægt", skriver nyhedsbureauet AFP.
Niger har været styret af en militærjunta i tre år. Landet har været plaget af jihadistisk vold, og sidste år fandt en række bortførelser af vesterlændinge sted.
Det er uklart, hvilken gruppe der holdt Rideout fanget, eller hvor han blev tilbageholdt.
Avisen New York Times bragte de første meldinger om løsladelsen af den 50-årige amerikaner.
Ifølge avisen havde han arbejdet som missionær i Niger i 19 år, da han blev bortført. Han arbejdede som pilot for SIM International.
RITZAU




