København, 12/07/2025 - 11:37
Høsten er ikke begyndt så tidligt siden 2018
Det tegner lovende med årets høst. Vejrforholdene har været gunstige, og det gavner landmændene.
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Årets høst er begyndt særligt tidligt, og den ser rigtig lovende ud for de fleste landmænd.
Det siger chefkonsulent hos DLG med ansvar for planteproduktion Lars Olsen.
- Vi fik allerede vinterbyg ind som den første del af høsten den 30. juni. Vi har ikke fået vinterbyg ind så tidligt siden tørken i 2018, siger han.
Lars Olsen fortæller, at årets høst indtil videre ser lovende ud. Ifølge ham handler det om gunstige vejrforhold.
- Det kan gå hen og blive en god høst rigtig mange steder. Det er på grund af, at vi har haft et godt vækstår med en god kombination og regn og sol.
Forudsigelserne om den gode høst gælder generelt i Danmark.
- Der kan være en enorm forskel på, hvor meget regn, der kommer i for eksempel Vestjylland og på Sjælland, men det ser generelt ud til at blive en fornuftig høst på tværs af landet, siger Lars Olsen.
I det tidlige forår tegnede det ikke til at blive en god høst, men det billede nåede at ændre sig.
- Man kan næsten tale om perfekte vejrforhold for årets afgrøder. I marts og april havde vi en meget tør periode, hvor der ikke kom særligt meget regn i flere dele af landet. Det var lige ved at blive katastrofalt tørt, men regnen nåede at komme og redde det.
Ifølge Lars Olsen betyder vejrforholdene også, at landmændene har en forventning om et bedre udbytte i år, end de havde i 2023 og 2024.
Og det har en stor betydning.
- For landmændene betyder det meget at høste et stort udbytte, fordi det betyder, at man har gjort noget rigtigt ude i marken og passet sin afgrøde godt, siger han.
Lars Olsen fortæller, at det har en betydning for den enkelte landmand, men det kan også betyde noget for det samlede landbrug i Danmark.
- Den forhåbentlig gode høst betyder, at der er mere korn at sælge og dermed flere penge i kassen. Det kan også betyde mere investering i landbruget.
Selv om afgrøderne har haft brug for regn, er ønskerne, at vejrguderne kommer med sol de næste par uger.
- Min vurdering er, at afgrøderne har fået den mængde regn, de skal bruge. Så nu er det bedste egentlig solskin. Det skal gerne været tørt, når landmændene høster, siger Lars Olsen og tilføjer:
- Hvis det kommer til at regne i slutningen af juli og hele august, kan det hele være tabt igen. Men det plejer det ikke, så lige nu ser det ud til at blive en rigtig god høst.
/ritzau/